Kafein Nedir, Öldürücü Mü, Kafein Canlıları Nasıl Etkiler?

Kafein Nedir, Öldürücü Mü, Kafein Canlıları Nasıl Etkiler?

Yazar : Emre Öztaş Tarih : 2018-12-31 20:32:003

Kafein Nedir, Kafein öldürücü mü, Kafein investing, yeşil çay kafein, türk kahvesi kafein miktari, kafein molekülü, türk kahvesinde kafein var mı, kafein içeren besinler, kafein zararları ve yararları, hayvanlarda Kafein, bitkilerde Kafein, kafeinin çevreye etkileri, Kafein çevreyi nasıl etkiler, Kafein hayvanları nasıl etkiler, Kafein bitkileri nasıl etkiler, kafein zararlı mıdır, CAnlıları nasıl etkiler, kafein ne işe yarar, kafein faydaları, kafein zararları, kafein ölüme sebep olur mu, kafein yararları ve zararları…

Kafein Nedir?

Saf haliyle, kafein son derece acı ve insanlara bağımlılık yapan bir tozdur. Bağımlılık nitelikleri çok güçlüdür. Aslında, dünyadaki merkezi sinir sisteminin en popüler tüketilen uyarıcısı kafeindir.

Kafein tüketen yetişkinler veya gençler kahve ile sınırlı değildir. Gençlerin %70'i günlük en az 1 kere kafeinli içecekler tüketmektedir. %30'uda iki kereden fazla içmektedir. Bu içecekler çay, sıcak çikolata, soda ve enerji içecekleri gibi kafein içeren içeklerdir.

Kafein, her ülkede ve her kıtada gençler ve yaşlılar tarafından kullanılan bir madde olduğundan, etkilerine bakacak olursak eğer milyarları etkiler.

Bu etkileri daha iyi anlamak için öncelikle kafeinin nedir? ve neden olduğunu incelemeliyiz. Doğadaki hayvanlar, bitkiler ve çevre üzerindeki etkilerini, hayatı değiştirebilecek, hatta imha edebilecekleri potansiyel yolları ortaya çıkaran unsurları gözlemlemeliyiz.

O zaman, özellikle, vücudumuzu etkilediğimiz birçok yönü olan kafeini yuttuktan sonra sağlığımız için ne ifade edebileceğine dikkat etmeliyiz.

Örneğin, bizi normalden daha fazla zihinsel olarak uyarır. Niye ya? Kafein bizi daha fazla fiziksel olarak enerjilindirir. Nasıl?

Kafeinin iyi veya kötü olup olmadığı konusunda tartışmalar devam etmektedir. Birkaç farklı şeyle bağlantılı ve ilişkilendirilmiş ancak çoğu zaman bu detayları boş bırakılmış veya belirsiz bir şekilde açıklanmıştır.

Mantıklı bir açıklama yapılmayan ve bilim tarafından desteklenen, kafeinin sağlıklı veya zararlı etkileri sorgulanmaya devam ediyor. Öyleyse ne kanıtlanabildi. Kafein hakkında Gerçekler neler? Kafeinin orijini ile başlayalım ve oradan analizimize geçelim.

Kafein Nereden Geliyor?

Kafein, petrol türevli maddeler kullanan bir laboratuvarda sentetik olarak üretilebilir ya da doğal olarak oluştuğu yerbaate, guarana ve ilex guayusa türleri ve tabii ki kahve çekirdeği de dahil olmak üzere doğal olarak oluştuğu 60 bitkiden birinden elde edilebilir. Çay yaprağı, kola somunu ve kakao çekirdeği gibi bitkilerle.

Bazılarına endişe verici şekilde, düzenlemeler, ürünlerinin hangi kafein kaynağından elde edildiğini, sadece mevcut bir bileşen olduğunu belirtmelerini gerektirmez.

Doğada Kafein: Kafein ’in Hayvanlara Etkisi

Bitkinin ürettiği doğal formda kafein bir pestisit olarak işlev görür ve otçul böceklerin sinir sistemlerinde enzimleri in hibe eder, daha duyarlı böceklerde felç ve ölümü tetikler. Diğerleri kalıcı üreme zararı gösterir.

İlginç bir şekilde, ölmeden önce yetişkin ve larva böcekleri olağandışı, doğal olmayan davranışlar geliştirir. Örneğin, sivrisineklerin larvaları suyun yüzeyine kadar yüzebilir ve kafeinin maruz kalmasından sonra boğulabilir.

Benzer şekilde oryantasyon bozukluğu, kafeinle bağlanmış sineklerle beslenen örümceklerle yapılan deneylerde de gözlenmiştir

Kafeinin potansiyel öldürücülüğü ürpertici, ürkütücü böceklerden daha fazlasını içerir. %0,5'lik kafein çözeltilerine maruz kalan salyangozlar günler içinde ölür. Salyangozları nasıl öldürdüğünü bulmak için, bilim adamları kalp atışlarını izlediler, kalpler düşük kafein konsantrasyonlarında daha hızlı atıyor, ancak %0,1 ve daha yüksek konsantrasyonlarda, kafein ölümcül, düzensiz ve yavaşlamış bir nabzı görüyorlar.

Kafeine Karşı Biz

Bir ilacın diğer hayvanlar üzerindeki etkilerini araştırmak faydalı olsa da insan deneyiminin doğrudan göstergesi değildir. Bu hayvanların çoğu, insanlara kıyasla kafeini metabolize etmek için kötü olarak kabul edilebilir bir kabiliyete sahiptir. Ortalama bir kişi kafein alımından sonra, nabızdaki artış gibi bazı semptomlar yaşayabilirken, bunlar genellikle ciddi veya yaşamı tehdit edici olarak kabul edilmez.

Bu bilginin en kullanışlı olabileceği yer, insanın alışılmadık bir şekilde duyarlı olduğu, alerjisi olan veya aşırı kafein tüketen karaktere sahip olmasıdır. Bu durumda beyin nöronlarını olumsuz yönde etkileyebilir ve davranışlarını (örümceklerde olduğu gibi) olumsuz yönde etkileyebilir, kalp ve solunum hızlarını (köpeklerde olduğu gibi) önemli ölçüde değiştirebilir, sindirim sistemine (papağanlarda olduğu gibi) zarar verebilir, üreme sistemini bozabilir (böceklerde olduğu gibi) ve zaman zaman ciddi rahatsızlıklara sürükleye bilir.

Doğadaki Kafein: Kafein ‘in Bazı Hayvanlar İçin Avantajları

Bu analiz tek taraflı olarak kabul edilse de kafeinin bazı hayvanlar üzerindeki tartışmalı yararlarını da gözlemlemeliyiz. Örneğin, tüketiciyi uyanık ve tetikte tutabilmesi, üretkenlik sürelerini uzatabilmesi, tavuklarda gözlenen olumlu bir etkidir.

Şirketlerde kanatlı hayvan çiftlikleri üzerindeki kuşların tüylerini analiz eden ve ait oldukları tavukların kafein tükettiğini ortaya koyan bir çalışmada sergilenmektedir.

Kafeinli bir pick-me-up deneyimini yaşayan tek hayvanlar tavuklar değildir. Atlar, kafein verilmesinden sonra olağanüstü dayanıklılık, atlama kabiliyeti, hız, zihinsel ve fiziksel yorgunlukta azalma gösterir. Aslında, at merkezi sinir sistemini uyarır ve böylece performansı arttırma yeteneği, kafeini sınıf 2'ye ve yarış yetkilileri tarafından muhtemel sonuç değiştirici maddelere dönüştürerek at yarışmalarda kullanımını yasaklamıştır.

Bu kuralların ihlali, ciddi sonuçlarla karşılanmaktadır. Ruidoso Downs'taki 2008 All American Futurity at yarışında kazananın sahibi, atının idrarında kafein bulunduğunda sahiplerinin benzer şekilde tüm ödülleri ve onurları aldıklarını onaylamak zorunda kaldıklarında, bir milyon dolarlık ödülü jeopardide buldu.

Doğadaki Kafein: Kafein ‘in Çevreye Etkileri

Kafein üretildikten sonra, diğer bitkileri ve hayvanları da etkilediği ortama dağılır.

Bu tür bir dağılım bazen ölümcül olabilir. Araştırmacılar, orkide bitkilerini çevreleyen malzemeye %2'lik bir kafein çözeltisi uyguladılar ve bunun yerel salyangoz popülasyonu üzerindeki etkisini analiz ederler. Sadece %5’lik bir kısmı hayatta kaldı. Bu örnekte alt tabakaya yapay olarak uygulanmasına rağmen, bu fenomen kendiliğinden doğada gerçekleşir.

Örneğin, farklı bir deneyde, kahve fidelerinin etrafındaki toprağı inceleyen bilim adamları, yerdeki bozulan yaprak ve meyvelerden oluşan yüksek seviyelerde kafein içerdiğini keşfettiler. İlginç bir şekilde, kafeinli toprağın sadece salyangozlar gibi yaklaşmakta olan suikastçılara karşı yaklaşmalarına caydırıcı olması değil, aynı zamanda antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olmasıyla bitkinin ve yakın çevresinin bir koruyucu maddesi olarak işlev gördüğü bulunmuştur.

Bilim adamları kafeinin de ilave bir rolü olduğuna ve toprakta bulundukları zaman yabancı otların tohumlarının çimlenmesini baskıladığına inanıyorlar. Bu, kahve fidelerinin hayatta kalma ihtimalini artıracaktır, çünkü yakınlarda yetişen ilave bitkilerin mevcut kaynaklar için rekabet edebilme ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

Ancak, yırtıcı hayvanlara karşı korunmasına rağmen, böcek, mantar veya bakteri olup olmadığına ve yabani otları ve rakip büyümeyi önleme kabiliyetine rağmen, kafeinli toprak nihayetinde ürettiği bitkileri yok eder ve üretimden dolayı gelişir.

Bozulmuş yaprak ve meyvelerin birikmesiyle, topraktaki kafein toksin seviyelere ulaşır, kahve tarlalarının her 10 ila 25 yılda bir topraklara taşınmasını veya her bir bitkinin ölümünü zorunlu kılar.

Tarımda Kafein

Daha önce de açıklandığı gibi, Hawaii hükümeti kurbağaların üzerine haşere kontrolü olarak kafein püskürtmek istedi.

Ancak, kafein bazlı pestisit kullanımını ve geliştirilmesini yasallaştırmış olan izin, öfkeli bir halk tarafından teşvik edilen EPA'nın askıya alınmasından sonra, planın gerçekleştirilmesi halinde hedefli olmayan böceklerin ve hayvanların nasıl etkileneceği hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Protestodaki gruplar, kafeinin bilinen bir bakteri, bitki, hayvan ve insan hücresi mutajen olduğunu ve EPA'nın kendisinin kabul ettiği gibi, konsantre karışımlarını çevreye püskürtmek sadece böceklere ve hayvanlara değil, aynı zamanda insanlara zarar verdiyse insanlara zarar verebileceğini iddia etti.

Bununla birlikte, kafeinin kovucu olarak kullanılması yine de gerçekleşebilir. Ticari olarak temin edilebilen salyangoz ve sümüklü böcek zehirlerinin çoğu insan tüketimi için tehlikeli olarak kabul edilen bileşenler içerdiğinden ve kafein FDA tarafından “genellikle güvenli olarak tanınan” bir madde olarak etiketlendiğinden, kafein bazlı bir formül çiftçilere ve tüketicilere doğal, organik bir haşere olarak kolayca pazarlanabilir nakit mahsullere kontrol ve uygulananlar.

Ayrıca, topraklara kahve yan ürünlerinin eklenmesinin, şeker pancarlarının çimlenmesini iyileştirdiği ve lahana ve soya fasulyesinde büyümeyi desteklediği ve Uganda'da kahve kabuğu malç uygulamasının muz üretimini büyük ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir.

Bu uygulamaların genel etkileri, ana akım haline gelmeleri durumunda, bilinmemektedir.

Kafein Hakkında Bazı Bilgiler

Potansiyel olarak kafein bakımından zengin bir balın (kafeinli arılardan), kümes hayvanlarının (kafeinli kuşlardan) ve üretiminin (kafeinli bitkilerden), ikisinin yanında "organik" olduğu düşünülen güvenliğini merak edebilir. Bazı bireylerin günlük olarak içtiği 3, 4 veya daha fazla kafeinli içecek var.

Bu kayda göre, petrol yan ürünlerinden yapılan sentetik olarak türetilmiş kafeinin neden özel etiketlemeye ihtiyaç duymadığını ve bazılarının rutin olarak tüketmekte olduğu kaynak olduğunda bunun neredeyse bilinmediğini merak edebilir.Benzer Paylaşımlar

Süper Atom Nedir, Ne İşe Yarar?
Bilimsel Bilgiler

Süper Atom Nedir, Ne İşe Yarar?

Emre Öztaş2019-01-01 15:22:003
Sinestezi Hastalığı Nedir? Tanımı ve Çeşitleri Nelerdir?
Bilimsel Bilgiler

Sinestezi Hastalığı Nedir? Tanımı ve Çeşitleri Nelerdir?

Emre Öztaş2019-01-10 14:49:003
Plüton Neden Gezegenlikten Atıldı?
Yaşam

Plüton Neden Gezegenlikten Atıldı?

Emre Öztaş2018-12-24 22:25:003
Ortaokul İçin Dünya Katmanları Modeli Nasıl Yapılır?
Bilimsel Bilgiler

Ortaokul İçin Dünya Katmanları Modeli Nasıl Yapılır?

Ayşe Nur ER2018-12-30 01:08:003
Kaos Teorisi Nedir? Nasıl Keşfedildi?
Bilimsel Bilgiler

Kaos Teorisi Nedir? Nasıl Keşfedildi?

Ayşe Nur ER2018-12-30 00:40:003
Kafein Nedir, Öldürücü Mü, Kafein Canlıları Nasıl Etkiler?
Bilimsel Bilgiler

Kafein Nedir, Öldürücü Mü, Kafein Canlıları Nasıl Etkiler?

Emre Öztaş2018-12-31 20:32:003
Gürültü Nedir, Gürültü Nasıl Önlenir?
Bilimsel Bilgiler

Gürültü Nedir, Gürültü Nasıl Önlenir?

Ayşe Nur ER2018-12-30 01:11:003
Gezegenler Neden Yuvarlaktır?
Bilimsel Bilgiler

Gezegenler Neden Yuvarlaktır?

Ayşe Nur ER2018-12-30 00:34:003
Gerçekten Sağ Beyinli ve Sol Beyinli İnsanlar Var mı?
Yaşam

Gerçekten Sağ Beyinli ve Sol Beyinli İnsanlar Var mı?

Emre Öztaş2018-12-24 17:37:003
Gen ve Allel Arasındaki Fark Nedir?
Bilimsel Bilgiler

Gen ve Allel Arasındaki Fark Nedir?

Ayşe Nur ER2018-12-30 00:37:003
Fizikte Temel Kuvvetler Nelerdir?
Bilimsel Bilgiler

Fizikte Temel Kuvvetler Nelerdir?

Emre Öztaş2018-12-31 00:55:003
Ezoterizm Ne Demek, Nedir?
Bilimsel Bilgiler

Ezoterizm Ne Demek, Nedir?

Emre Öztaş2018-12-31 14:32:003
Çikolata Bağımlılık Yapıyor Mu? Çikolata Neden Bağımlılık Yapıyor?
Bilimsel Bilgiler

Çikolata Bağımlılık Yapıyor Mu? Çikolata Neden Bağımlılık Yapıyor?

Emre Öztaş2019-01-01 13:54:003
Biyolojik Kontrolün Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Bilimsel Bilgiler

Biyolojik Kontrolün Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Emre Öztaş2019-01-01 15:54:003
Daha Fazla Oku