Web Yazılım Dilleri Nelerdir, Önemi Nelerdir?

Web Yazılım Dilleri Nelerdir, Önemi Nelerdir?

Yazar : Emre Öztaş Tarih : 2019-01-01 14:48:003

Web yazılım dilleri nedir, programlama dilleri nelerdir, web programlama dilleri, yazılım dilleri, web tasarım dilleri, en iyi web tasarım ve programlama dilleri, python 3.7, php, joom, joomla, Ruby, web tasarım dilleri nelerdir, web tabanlı programlama dilleri, Cms Nedir, Programlama dilleri ve kullanım alanları…

Web Geliştirme Nedir?

Web geliştirme, intranet veya internet üzerinden barındırma için web siteleri geliştirmekle, görevlerle ilgilidir. Web tasarımı, içerik geliştirme, ağ güvenliği yapılandırması vb. Gibi pek çok işlem vardır.

Web sitesi işlevselliğini sağlayan kodlama veya programlama ile ilgilidir. Web sitelerinin tasarım dışı yönü temel olarak web geliştirme aşamasındadır.

Web Geliştiricisi Nedir, Kimlere Denir?

Web geliştiricisi, web sitesinin iç çalışmalarını oluşturur ve kullanıcı ara yüzünü geliştirir. Web'e özgü olan PHP, .NET, Ruby vb. Dilleri programlama konusunda uzmandırlar.

Temel olarak, web sitelerinin omurgasını oluşturan kişidir. Çalışmaları teknik olarak sağlam web siteleri ile temiz kodlar oluşturmayı içerir. Web tasarımından işlevsel bir web sitesi hazırlarlar. Programlama dilleri, tasarım dosyalarını hayata geçirmek ve çeşitli web sayfalarını geliştirmek için kullanılır. Bu yüzden, bazen becerileri genellikle geleneksel bir yazılım geliştiricinin becerilerini aşsa da bazen programcılar olarak adlandırılırlar.

İyi bir web geliştiricisi, statik bir yerleşimin dinamik bir web sitesine nasıl dönüştürüleceğini bilir. Bunu yapmak için, resimler ve içerik kaydırıcıları, bağlantılar ve düğmeler için aktif durumlar vb. Gibi etkileşimli öğeler kullanabilirler. Bir web sitesinin sanat yönünü anlarlarsa daha iyi kod yazabilirler.

Web geliştiricilerin genellikle sol beyinli oldukları düşünülmektedir. Zira onların becerileri temel olarak teknik yetenek, düşünce ve mantıktan ibarettir. Ayrıntı odaklı olmaları ve detaylara düşkün olmalıdırlar. En son trendlere ve teknolojilere ayak uydurmak zorundadırlar. Teknoloji gün geçtikçe hızla gelişmekte olduğundan yeteneklerinden biri teknolojiyi takip etmeleri olmalıdır. Değişimlerle kendilerini güncel tutmazlarsa, kendi alanlarında geride kalmaları mümkündür.

Programlama, Yazılım Dilleri Nelerdir?

Bilgisayarların icadından bu yana oluşturulmuş binlerce programlama dili vardır. Bir programlama dilinin anlam ve söz dizimi olmak üzere iki bileşeni vardır.

Her programlama dili farklıdır ve kullanılacak uygun dili seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Faktörlerin birkaçı proje büyüklüğü, hedeflenen sunucu platformu, ilgili bütçe, vs.'dir. Temel olarak bir programlama dili genel olarak program yazmaya yardımcı olan bir gösterimdir. Bu programlar algoritma olarak tanımlanır.

Popüler Programlama Dillerinden Bazıları Nedir?

PHP Programlama Dili Nedir?

PHP, en az kodla azami işlevsellik gerektiren web tabanlı uygulamalar geliştirmek için en uygun olan, yaygın olarak kullanılan bir açık kaynaklı kodlama dilidir. PHP kullanmanın avantajlarından biri yeni başlayanlar için son derece basit ve kullanışlı olmasıdır. Ancak profesyonel bir programcı için birçok gelişmiş özellik sunar.

Bu dil hem Windows hem de Unix tabanlı işletim sistemleri ile uyumludur. PHP Hypertext İşlemci dilini belirtmek için kullanılır ve reklam uygulamaları, medya, küçük yazılım işletmeleri vb. İçin uygundur.

Pek çok üst web sitesi PHP tabanlı sunucu barındırma desteği sunar. Örneğin, en popüler e-ticaret platformu olan Magento, PHP ile yazılmıştır. Ayrıca, popüler İçerik Yönetim Sistemleri olan Wordpress, Joomla ve Drupal de PHP programlama dilinde yazılmıştır.

Java Programlama Dili Nedir?

Java, özellikle istemci-sunucu web uygulamalarında oldukça popüler ve yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir. Nesne yönelimli bu açık kaynak dil 1990'larda Sun Microsystems tarafından geliştirilmiştir. Java, tek başına bir program geliştirmek ve karmaşık web sitelerinde kullanılan bireysel uygulamaları geliştirmek için kullanılabilir.

Bu dil, birkaç farklı platform türünde çalışır ve bu bir avantajdır. Bu nedenle, Mac İşletim Sisteminde bir program yazılmışsa, Windows tabanlı işletim sistemlerinde de çalışabilir. Bunun dışında, JAVA'yı sunucu tarafı dili olarak kullanan web siteleri de yoğun trafik çekmektedir.

Model Görünümü Denetleyici (MVC) model çerçeveleri bu dilde kullanılır. Java, finansal sektör gelişimi, kurumsal uygulamalar vb. İçin en uygun olanıdır. Birçok barındırma şirketi, Java tabanlı sunucu barındırma hizmetini destekler. Dünyanın en popüler büyük veri analiz platformu olan Hadoop, Java ile yazılmıştır.

Python Programlama Dili Nedir?

Python, genişletilebilir hale getirmek amacıyla tasarlanmıştır. Dolayısıyla, bu dil kolayca mevcut uygulamalara eklenebilir veya gömülebilir. Bu dilin dinamik tip sistem, büyük kütüphane, otomatik bellek yönetimi gibi pek çok özelliği vardır. Linux ve Windows tabanlı sunucularda zahmetsizce çalışabilir.

Bu gelişmiş programlama dili, yeni başlayanlar için kod yazılması ve öğrenilmesi en kolay olanıdır. Bir geliştirici tarafından ayrı bir derleyiciye ihtiyaç duymadan kodu yazmak ve çalıştırmak için kullanılabilir. Bu nedenle dinamiktir. Aynı zamanda esnektir ve birçok web geliştiricisi tarafından tercih edilmesini sağlayan çok çeşitli uygulamalar vardır.

Python, hızlı uygulama ve doğru bir matematiksel hesaplama gerektiren bilimsel, akademik ve araştırma düzeyi uygulamalar için mükemmel bir seçimdir. Bu dil, kod okunabilirliğini destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, sözdiziminin bir noktayı veya konsepti ifade etmek için yalnızca birkaç satır kodun gerekli olacağı şekilde olduğu anlamına gelir.

Python Instagram, Pinterest, vb. Birçok popüler uygulamada ve Google, Yahoo, NASA, vb. Web platformlarında kullanılmaktadır.

Ruby Programlama Dili Nedir?

Ruby güçlü, dinamik ve nesne yönelimli bir programlama dilidir. Fonksiyonel programlama ve zorunlu programlama arasında bir denge sağlamak amacıyla 1993 yılında Yukihiro Matsumoto tarafından geliştirilmiştir. Bu büyük ölçüde ölçeklenebilir dil, temel olarak basit ve etkili yazılabilir teknikleri ile tanınır.

Web sitelerinin ve mobil uygulamaların oluşturulmasında veya programlanmasında kullanılır. Yaratıcı tasarım ve işletme yazılımı için bu dil mükemmel bir seçimdir. Bu dil öğrenmesi ve yazması kolaydır, bu nedenle yeni başlayanlar için de sıklıkla önerilir. Çok fazla web trafiği olan web sunucuları çoğunlukla Ruby kullanır. Popüler bir platform olan Twitter bu programlama dilini kullanıyor.

Kontrol Yönetim Sistemi (CMS) Nedir?

CMS veya Kontrol Yönetim Sistemi genellikle daha gelişmiş web geliştiricileri tarafından kullanılır. Bunu kullanmayı tercih etmenin temel amacı gelişmeyi kolaylaştırmak ve müşterilerin web sitelerini korumak ve güncellemek için kolay bir yol sağlamaktır. Teknik olmayan kişiler, CMS'nin yardımı ile teknik dilleri olmadan web sitelerinde değişiklikler yapabilirler. İki CMS örneği WordPress ve Joomla'dır.

Merkezi bir arayüzden yayınlama, düzenleme, içerik değiştirme, düzenleme, silme, vb. Gibi özelliklere izin veren bir bilgisayar uygulamasıdır. Bu sistemler, iş birliğine dayalı bir ortamda iş akışını yönetmeye yardımcı olan prosedürler sunar. CMS, veri tabanı ile kullanıcı arasında tarayıcı aracılığıyla ara katman işlevi görür.

CMS'nin avantajları Nedir?

  • Web içeriğinin web sitelerine yayınlanma sürecini kolaylaştırır.
  • İçerik yazarları ayrıca dosya veya HTML yükleme konusunda herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan içerik gönderebilir.
  • Hızlı bir şekilde web sitesi oluşturmanıza yardımcı olur. Zira, iyi bir İYS, statik bir web sitesi yaklaşımı kullanılarak elle yapılması gereken sayısız görevi yerine getirebilir.Benzer Paylaşımlar

YouTube Para Kazanma 2019
Teknoloji

YouTube Para Kazanma 2019

Ayşe Nur ER2019-04-09 19:46:003
WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?
Teknoloji

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

Emre Öztaş2018-11-26 03:20:003
Web Yazılım Dilleri Nelerdir, Önemi Nelerdir?
Teknoloji

Web Yazılım Dilleri Nelerdir, Önemi Nelerdir?

Emre Öztaş2019-01-01 14:48:003
Terabayttan Sonra Neler Gelir?
Teknoloji

Terabayttan Sonra Neler Gelir?

Emre Öztaş2018-12-26 17:34:003
Sosyal Medya Paylaşım Siteleri
Teknoloji

Sosyal Medya Paylaşım Siteleri

Ayşe Nur ER2019-07-31 18:52:003
Seo Nedir, Seo Nasıl Yapılır?
Teknoloji

Seo Nedir, Seo Nasıl Yapılır?

Emre Öztaş2018-12-28 12:15:003
Para Kazandıran Web Site Fikirleri 2019
Teknoloji

Para Kazandıran Web Site Fikirleri 2019

Emre Öztaş2019-02-12 03:21:003
Kadınların Telefonunda Olması Gereken Uygulamalar Nelerdir?
Teknoloji

Kadınların Telefonunda Olması Gereken Uygulamalar Nelerdir?

Ayşe Nur ER2018-12-08 21:39:003
İnternetten Para Kazanma Yolları 2019
Teknoloji

İnternetten Para Kazanma Yolları 2019

Emre Öztaş2019-03-27 05:01:003
Google Adsense Nasıl Onaylanır?
Teknoloji

Google Adsense Nasıl Onaylanır?

Emre Öztaş2019-02-12 23:28:003
Global Better Ads Standartları chrome ne demek, Hata çözümü
Teknoloji

Global Better Ads Standartları chrome ne demek, Hata çözümü

Emre Öztaş2019-07-01 18:56:003
Excel de Yarı Günlük Grafik Nasıl Yapılır?
Teknoloji

Excel de Yarı Günlük Grafik Nasıl Yapılır?

Emre Öztaş2018-12-11 21:33:003
Chrome a Alternatif 5 Yeni İnternet Tarayıcısı
Teknoloji

Chrome a Alternatif 5 Yeni İnternet Tarayıcısı

Emre Öztaş2018-12-27 20:44:003
Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?
Teknoloji

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Ayşe Nur ER2018-12-14 15:10:003
Daha Fazla Oku