Sosyal Medya Paylaşım Siteleri

Sosyal Medya Paylaşım Siteleri

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2019-07-31 18:52:003

Sosyal medya paylaşım siteleri ve sosyal medya siteleri sosyal medya adıyla en çok duyduğumuz kullandığımız platformlardan.  Social mediayı 2 milyardan fazla kişinin kullandığı tespit edilmiştir.  Cep telefonu teknolojisiyle beraber akıllı telefon modası yaygınlaştıkça sosyal paylaşım sitelerine olan yoğunlukta bununla beraber artmaktadır.  Şu an ülkemizde 40 milyonu aşkım sosyal medya hesabı olduğu bilinmektedir.

Resmi oranlara bakıldığında ise Türkiye nüfusunu ele aldığımızda her iki kişiden biri sosyal medya kullandığı görüntülenmiştir. Yani ülkemizde ki yaşayan nüfusun yarısının sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Dünya genelinde yapılan icatlar-buluşlar sosyal medyanın buluşu kadar hızlı yayılmamıştır. Örneğin radyo icat edildiğinde yaklaşık 38 yıl sonra 50 milyon dinleyici tarafına ulaşıyor. Ama internet bulunduğunda yaklaşık 5 sene içerisinde 50 milyon kullanıcıya ulaşıyor. Bizlerde sizlere bu makalemizde Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya sitelerini derledik.

Sosyal medya siteleri yani sosyal medya paylaşım siteleri ülkemizde de çok sık kullanılmaktadır. Bağımsız ve her yerden gelişebilen internet çok kısa bir süre içerisinde 2 milyar kullanıcıya ulaşarak dünya genelinde kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Yanımızdan ayırmadığımız cep telefonların gelişimi ile mobil veri teknolojisinin ilerlemesiyle beraber sosyal ağların kullanımı da doğru orantıda artmaya devam etmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle ve internet çağının devam etmesiyle birlikte her gün nerdeyse sosyal paylaşım sitesi çıkmaktadır. Tabi her sosyal paylaşım sitesi de tercih edilmemektedir. Bizlerde sizlere popüler sosyal medya uygulamaları 2019 ile derledik.  Sosyal medya platformları nelerdir, Türk sosyal paylaşım siteleri nelerdir bunlar hakkında bilgilendirmeler aktaracağım.

Sosyal Paylaşım Siteleri

Makalemizin devamında sizlere hem ülkemizde hem de dünya da en sık kullanılan sosyal medya paylaşım sitelerini bilgisini vereceğim. Öncelikle tabi ki Facebook’tan başlayalım.

Facebook

Facebook bir sosyal ağ sitesidir. Ve şu an da dünya genelinde aktif kullanıcı sayısı ise 1,2 milyar. Bu da demek oluyor ki dünyada kullanılan en popüler sosyal medya paylaşım sitelerinin başında gelmektedir. Facebook her insanın birbiriyle iletişime geçtiği, bilgi alışverişinde bulunduğu bir site olarak kullanılmaktadır. Facebook aslında Harvard öğrencileri için kurulmuş bir sosyal medya sitesidir. Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg tarafından daha sonra tüm dünyayı kapsayan geniş çaplı bir sosyal paylaşım sitesi olmuştur.

Twitter

Twitter’da sosyal paylaşım sitelerinde en fazla tercih edilen bir uygulamadır. 230 miyon kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.  Haberleşmenin amaçlandığı bir sosyal medya sitesi olmakla beraber en büyük reklam aracı olarak kullanılmaktadır. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber twitter kullanıcılarının neredeyse %75’lik kısmı cep telefonları üzerinden twitter sosyal medya paylaşım sitesini kullanmaktadır.

Wordpress

Wordpress bir blog türündedir. Bu uygulamayı kullanan kişi sayısı ise 540 milyon civarındadır. Wordpress sayesinde insanlar yazı yazma imkânı bulmaktadır. Ve neredeyse her gün 500 bin yeni içerik yayınlanmaktadır.

Instagram

Instagram sosyal medya paylaşım siteleri arasında en popüler olanıdır. Fotoğraf, video paylaşım ağı olan instagramın aktif kullanıcı sayısı ise yaklaşık 150 milyondur. En çok genç bireyler tarafından kullanılan instagram yapılan analizler sonucunda bir günde 55 milyondan fazla fotoğraf paylaşımıyla rekorlara imza atıyor. İnstagram da en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının başında gelmektedir.

Badoo

Badoo sosyal medya sitesi olarak bir akdaşlık sitesidir. Ve aktif olarak 200 milyon kullanıcıya sahiptir.  Arkadaşlık siteleri arasında en çok kullanılan badoo alışkanlıklarından hemen hemen vazgeçemeyen insanlar tarafından kullanılmaktadır.  Bir sürü insanı bir araya getiren sosyal medya sitesi olarak da çok fazla tercih edilmektedir.

Foursquare

Foursquare konum bilgilerinizi erişim sağlayarak kullanılan bir sosyal medya paylaşım sitesidir. Aktif olarak ise 20 milyon kişi tarafından tercih edilip kullanılmaktadır. Cep telefon tarafından check-in yapılarak gidilen alışveriş merkezleri, gidilen restoranlar, bulunulan ortamları arkadaş olduğunuz kişilerle paylaşma durumudur.

YouTube

Youtube bir video paylaşma platformudur. Ve dünyada aktif olarak Youtube kullanan kişi sayısı ise 800 milyonu bulmaktadır. Youtube üzerinden her bir dakikada toplam 72 saatlik videolar paylaşılmaktadır. Dijital dünyada en yaygın kullanılan sosyal medya platformu olarak listenin yıldızıdır.

Pinterest

Pinterest görsel sunum yapılması için oluşturulan sosyal ağ sitesidir. Yaklaşık 12 milyon kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Pin ismi verilen görselleri ayırarak sosyal ağlarla paylaşmanızı sağlayacak sosyal paylaşım sitesidir. Pinterestte her resmi açıklamasını yaparak paylaşabilmektesiniz.

Tagged

Tagged sosyal medya sitesi olmakla beraber 100 milyon kişi tarafından kullanılan bir sosyal paylaşım sitesidir. Diğer siteler gibi fotoğraf, video, konum veya farklı içerikler oluşturabileceğiniz bu sosyal sitenin en farklı özelliği ise profilinizi kaç kişi inceledi bunu bilebiliyorsunuz.

Formspring

Formspring sosyal medya sitesi olarak 290 milyon kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu sosyal paylaşım sitesinde ise soru sorma ve takip etme özelliği ön plandadır. Eğlenceli sosyal medya sitesi olarak da dünyada çok fazla tercih edilmektedir.

Netlog

Netlog sosyal ağ sitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 95 milyon kişi tarafından da kullanılmaktadır.  Bu sosyal medya sitesinde kullanıcılar kendi yönettikleri web sayfası açarak bu sayfa üzerinden blog yazılarını, fotoğraf ya da videolarını hatta müzik listelerini bile yayınlayabilmekteler.

Evet arkadaşlar bugün ki makalemizde hem dünya da hem de ülkemizde en sık tercih edilen sosyal medya paylaşım sitelerini paylaştık. Tabi ki bu sosyal medya sitelerini daha zengin bir hale getirebiliriz ama tercih edilen ve kullanıcı yoğunluğu olarak ta baskın olan uygulamaları tanıtmak istedim. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Aklınıza gelen sosyal medya platformları nelerdir ya da en popüler sosyal ağlar nelerdir sorularına yanıt verdik. Bir daha ki makalede görüşmek üzere.Benzer Paylaşımlar

YouTube Para Kazanma 2019
Teknoloji

YouTube Para Kazanma 2019

Ayşe Nur ER2019-04-09 19:46:003
WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?
Teknoloji

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

Emre Öztaş2018-11-26 03:20:003
Web Yazılım Dilleri Nelerdir, Önemi Nelerdir?
Teknoloji

Web Yazılım Dilleri Nelerdir, Önemi Nelerdir?

Emre Öztaş2019-01-01 14:48:003
Terabayttan Sonra Neler Gelir?
Teknoloji

Terabayttan Sonra Neler Gelir?

Emre Öztaş2018-12-26 17:34:003
Sosyal Medya Paylaşım Siteleri
Teknoloji

Sosyal Medya Paylaşım Siteleri

Ayşe Nur ER2019-07-31 18:52:003
Seo Nedir, Seo Nasıl Yapılır?
Teknoloji

Seo Nedir, Seo Nasıl Yapılır?

Emre Öztaş2018-12-28 12:15:003
Para Kazandıran Web Site Fikirleri 2019
Teknoloji

Para Kazandıran Web Site Fikirleri 2019

Emre Öztaş2019-02-12 03:21:003
Kadınların Telefonunda Olması Gereken Uygulamalar Nelerdir?
Teknoloji

Kadınların Telefonunda Olması Gereken Uygulamalar Nelerdir?

Ayşe Nur ER2018-12-08 21:39:003
İnternetten Para Kazanma Yolları 2019
Teknoloji

İnternetten Para Kazanma Yolları 2019

Emre Öztaş2019-03-27 05:01:003
Google Adsense Nasıl Onaylanır?
Teknoloji

Google Adsense Nasıl Onaylanır?

Emre Öztaş2019-02-12 23:28:003
Global Better Ads Standartları chrome ne demek, Hata çözümü
Teknoloji

Global Better Ads Standartları chrome ne demek, Hata çözümü

Emre Öztaş2019-07-01 18:56:003
Excel de Yarı Günlük Grafik Nasıl Yapılır?
Teknoloji

Excel de Yarı Günlük Grafik Nasıl Yapılır?

Emre Öztaş2018-12-11 21:33:003
Chrome a Alternatif 5 Yeni İnternet Tarayıcısı
Teknoloji

Chrome a Alternatif 5 Yeni İnternet Tarayıcısı

Emre Öztaş2018-12-27 20:44:003
Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?
Teknoloji

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Ayşe Nur ER2018-12-14 15:10:003
Daha Fazla Oku