En İyi Grafik Tasarım Programları Nelerdir, Grafik Tasarımın Amacı Nedir?

En İyi Grafik Tasarım Programları Nelerdir, Grafik Tasarımın Amacı Nedir?

Yazar : Emre Öztaş Tarih : 2018-11-27 02:22:003

En iyi grafik tasarım programları nedir? Photoshop programları nelerdir? Fotoğraf düzenleme Programları nelerdir? gibi sorular fazlasıyla soruluyor. Günümüzün vazgeçilmez parçası haline gelmiş Grafik tasarım programları gelişen teknolojisiyle gün geçtikçe içerisine yenilikler katmaktadır. Grafik tasarım programları çok fazla alternatif sunmaktadır.

Grafik Tasarım Programları ne işe yarar

Grafik tasarım programları ile dilediğiniz gibi hiçbir kısıtlama ya da sınırlama olmaksızın dilediğiniz tasarımları yapabilirsiniz. Tamamen özgür olarak birçok tasarımı geliştirebilir, insanların dikkatini çeken tasarımlar hazırlaya bilirsiniz. Grafik tasarım programları ile logo tasarımları, kartvizit tasarımları, reklam görselleri, animasyon çizimi, web tasarımı, fotoğraf düzenlemesi ve daha birçok şey yapabilirsiniz. Çevrenizde gördüğünüz reklam tabelaları, afişler hatta şu anda içerisinde buluğunuz bilgiokur.com bile bir grafik tasarımla ön şablonu hazırlanmıştır. İyi bir grafikerin işsiz kalma gibi bir durum yok denilecek kadar azdır. Hatta pratik düşünceli grafikerler ek iş olarak web site tasarımları, kartvizit, broşür, afiş tasarımları yaparak bile iyi bir gelir elde etmektedir. Grafik tasarımın en öndeki özelliği ise tamamen görsele, hayali düşünceye dayalı bir iletişim unsuru olmasıdır.

İyi bir Grafiker olmak için, iyi bir grafik tasarım programı şart. Günümüzde Web sayfalarında bir ürün sayfasının görsel çalışması, marka çalışması, kurumsal görsel tasarım çalışmaları tamamen Grafik tasarım programları ile oluşturulmuştur. Yani yolda öylece yürürken duvarda görüp bizi gitmemiz için tetikleyen bir konser, tiyatro afişi bile bir grafik tasarımla oluşturulmuştur. Sizin yapacağınız çalışma gayet güzel, şık bir görünüşe sahip olsun ve ölçüleri tamamen sizlerin ayarladığı gibi profesyonel bir program kullanmak istiyorsanız sizin için en uygun grafik tasarım programını haydi şimdi birlikte bulalım.

En iyi Grafik Tasarım Programları Nelerdir, Grafik Tasarım Programları Çeşitleri Nelerdir?

 

Corel Draw

Corel Draw in genel olarak kullanıcıların kullanım alanı baskı grafiği üzerindedir. Bu maksatla kullanıcı sayısı fazla olan Corel Draw genellikle broşür, kurumsal kimlik, kartvizit, el ilanı, logo tasarımları gibi matbaa (reklam ürünleri) baskısında kullanılmaktadır. Corel Draw vektörel tasarımlı bir alt yapıya sahiptir. Kullanıcıya ise 1989 tarihinde aktif hale getirilmiştir. Genellikle kullanıcıların zorlanmayacağı bir ara yüzüne sahip olan Corel Draw programı pek çok kullanıcının bir birine tavsiyesidir.

Adobe Illustrator (Ai)

Adobe Illustrator de Corel Draw gibi vektörel tabanlı bir Grafik tasarım programıdır. Kullanım alanından zengin bir içeriğe sahip olup hemen hemen ger reklam ajansı Adobe Illusratorü kullanmaktadır. Adobe Illustrator programıda genel olarak baskı için kullanılmaktadır. Peki ya ne baskılarında kullanılıyor derseniz; Kitap tasarımları, Dergi tasarımları, Gazete tasarımları, Kartvizit ve Kurumsal kimlik tasarımları gibi çeşitli bir kullanım ağına sahip olan Adobe Illustrator ile daha çok deneyim sahibi alanında profesyonel kişiler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca kullanıcının tam olarak hayalini gerçekleştirdiği tasarımı programa yansıta bilecek potansiyele sahip geniş kullanım ağı olan bir grafik tasarım programıdır. Profesyonel kullanıcıların tercih sebebi dediğimiz zaman biz kullanamaz mıyız yani o kadar zor mu bu Adobe Illustrator dediğinizi duyar gibiyim. Hayır aslında çokta zor bir program değil biraz pratik sonrasında youtube den eğitim videoları izledikten sonra kullana bileceğinize eminin tıpkı Windows menüsü gibi kolay bir ara yüzüne sahip aslında Adobe Illustrator. Bu menüler sayesinde dosyalarınızı rahatlıkla yönetebilir ve kullanmak isteğiniz amaca ulaşabilirsiniz.

Adobe InDesign (Id)

Adobe InDesign ile tasarım anlamındaki yaratıcılığı ortaya çıkartmak mümkündür. Bir kullanıcının grafik tasarım alanında kendini geliştire bilmesi, öncesinde tasarımını yaptığı görsellerin üzerinden değişiklik yapıp onu kendi eliyle ve yaratıcılığıyla kendine özgü bir şekle getirmesine yarayan kolay ara yüzlü ve detayları çok grafik tasarım programıdır. Photoshop programı ile entegreli çalışarak tasarımlarınıza daha fazla detay ekleyebilirsiniz ya da eklediğiniz detayları (Gölge, Yazı tipi) gibi ayarları tek bir program aracılığıyla yönetebilirsiniz. Dünya genelinde birçok ünlü büyük şirketlerde Adobe InDesign kullanmaktadır. Adobe InDesign ile çok sayfalı tasarımlar yapmak mümkündür. Bunlar; Gazeteler, Dergiler, Kitaplar gibi çalışmalarınızı tek bir yerden yani Adobe InDesign içerisinden yapmanız mümkündür.

Adobe Photoshop (Ps)

Adobe Photoshop ile gelişmiş ve özgür içeriğiyle görseller üzerinde çok fazla değişiklikler yapmanıza yardımcı olmaktadır. Bir resim üzerinde istenmeyen bir yazının ya da simgenin, resmin fotoğraf üzerinden silinmesini (Gizlenmesini) sağlayabileceğiniz çok yönlü grafik tasarım programıdır. Aslına bakacak olursak Adobe Photoshop un asıl amacı bir görselin üzerine başka bir görsel ekleyip ortaya yeni yaratıcı tasarımlar çıkartmaktır. Kullanıcıların %70’i Adobe Photoshop programını bu sebeple kullanmaktadır. Adobe Photoshop pixel alt yapılı bir grafik tasarım programıdır. Günümüz teknolojisinde Adobenin sürekli olarak Photoshop üzerinde yenilikler (güncelleştirmeler) yaparak  kullanıcıların  hayal gücüyle oluşturdukları özgür tasarımlarını oluşturabilecekleri çok fonksiyonlu grafik tasarım programıdır.

Başlıca kullanılan Grafik tasarım programlarını yukarıda belirttik. Şimdi ise diğer grafik tasarım programlarından bahsedelim.

1. 3DS Max

2. Adobe Flash ve ActionScript

3. Free Hand

4. Adobe Dreamweawer

Yukarıda belirmiş olduğumuz 4 farklı grafik tasarım programlarıda Corel Draw, Adobe Illustrator (Ai), Adobe InDesign, Adobe Photoshop (Ps) Programlarına yakın programlardır.Benzer Paylaşımlar

YouTube Para Kazanma 2019
Teknoloji

YouTube Para Kazanma 2019

Ayşe Nur ER2019-04-09 19:46:003
WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?
Teknoloji

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

Emre Öztaş2018-11-26 03:20:003
Web Yazılım Dilleri Nelerdir, Önemi Nelerdir?
Teknoloji

Web Yazılım Dilleri Nelerdir, Önemi Nelerdir?

Emre Öztaş2019-01-01 14:48:003
Terabayttan Sonra Neler Gelir?
Teknoloji

Terabayttan Sonra Neler Gelir?

Emre Öztaş2018-12-26 17:34:003
Sosyal Medya Paylaşım Siteleri
Teknoloji

Sosyal Medya Paylaşım Siteleri

Ayşe Nur ER2019-07-31 18:52:003
Seo Nedir, Seo Nasıl Yapılır?
Teknoloji

Seo Nedir, Seo Nasıl Yapılır?

Emre Öztaş2018-12-28 12:15:003
Para Kazandıran Web Site Fikirleri 2019
Teknoloji

Para Kazandıran Web Site Fikirleri 2019

Emre Öztaş2019-02-12 03:21:003
Kadınların Telefonunda Olması Gereken Uygulamalar Nelerdir?
Teknoloji

Kadınların Telefonunda Olması Gereken Uygulamalar Nelerdir?

Ayşe Nur ER2018-12-08 21:39:003
İnternetten Para Kazanma Yolları 2019
Teknoloji

İnternetten Para Kazanma Yolları 2019

Emre Öztaş2019-03-27 05:01:003
Google Adsense Nasıl Onaylanır?
Teknoloji

Google Adsense Nasıl Onaylanır?

Emre Öztaş2019-02-12 23:28:003
Global Better Ads Standartları chrome ne demek, Hata çözümü
Teknoloji

Global Better Ads Standartları chrome ne demek, Hata çözümü

Emre Öztaş2019-07-01 18:56:003
Excel de Yarı Günlük Grafik Nasıl Yapılır?
Teknoloji

Excel de Yarı Günlük Grafik Nasıl Yapılır?

Emre Öztaş2018-12-11 21:33:003
Chrome a Alternatif 5 Yeni İnternet Tarayıcısı
Teknoloji

Chrome a Alternatif 5 Yeni İnternet Tarayıcısı

Emre Öztaş2018-12-27 20:44:003
Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?
Teknoloji

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Ayşe Nur ER2018-12-14 15:10:003
Daha Fazla Oku