Drone Nasıl Kullanılır? Amatör Drone Kullanıcıların Dikkat Etmesi Gereken 10 Şey

Drone Nasıl Kullanılır? Amatör Drone Kullanıcıların Dikkat Etmesi Gereken 10 Şey

Yazar : Emre Öztaş Tarih : 2018-12-04 19:43:003

Drone lar son zamanların popüler teknoloji gelişiminden büyük bir kitleye ulaşmış bir teknoloji girişimidir. Genel olarak Drone kullanıcıları belli hobilere, meslek guruplarına ya da drone meraklıları olarak 3 gruba ayrılmaktadır. Ulaşılması imkânsız yerlere ulaşmak için, Gökyüzünde gezerek yeni yerler keşfetmek için ya da fotoğrafçıların için son derecede güzel fotoğraf çekimi ve klip çekimlerinde kullanıcılarını memnun ediyor. Tabi yeni yerler keşfetmek demişken, Drone larınde girmesi, uçurulması yasak olan bölgeler var. Bunlara örnek verecek olursak havaalanı, askeri kışlalar veya benzeri yerler, özel olan bütün evleri gözetlercesine yakınından uçurmak gibi çeşitli yerlerde drone uçurmak yasaktır. Eğer sizde bir drone sahibi iseniz, mutlaka drone uçurmadan yasaklı bölgeleri öğrenip ona göre bir uçuş keyfi yaşamanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde drone keyfiniz facia ile sonuçlana bilir. Şimdi ise drone kullanıcılarının dikkat etmesi gereken 10 şey nelerdir haydi bir göz atalım…

Drone Sınırlarınızı iyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Drone sahibi olanlar ilk iş olarak elindeki bu drone ile neler yapabilir ve sınırları nelerdir bunu kontrol etmekte başlarlar. Drone en fazla hızı, en az hızı nedir? Drone en fazla ne kadar yükseğe çıkabilir? Ne kadar aşağıdan uçabilir? Drone ne kadar uzağa gidebilir? Maksimum uzaklık mesafesi nedir? Ya da maksimum uçuş yüksekliği nedir? Önce bunların cevabını verebilmeli.  Ayrıca Dron’un hangi rüzgâr şartlarında uçurulup, uçurulmayacağını öğrenmeleri gerekmektedir. Hangi havalarda drone uçurulur? hangi rüzgarlarda ya da havalarda takla atabilir? Drone hangi hava şartlarında çalışır? ya da hangi havalarda çalıştırılmaz? eğer sizde drone uçurmaktan keyif alıyorsanız ya da yeni başlayan bir drone kullanıcısı iseniz bunları bilmeniz gerekmektedir. Tavsiyelere göre dronları kış geldiği zaman kış uykusuna yatırmanız tavsiye edilmiştir. Sebebini merak ettiğinizi duyar gibiyim, ya da yaaa ben o kadar para verdim ne yani şimdi ben kışın kullanmayacak mıyım? Belkide ben kış manzaraları çekmek için aldım veya bir fotoğrafçı ne yani ben kışın düğün fotoğrafları, klip çekimi yapamayacakmıyım? tabi ki de yapacaksınız. Bu söylenen her drone için geçerli değildir. Söylenen lere göre Phantom 3 kışın riskli uçuşlar olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden eğer hala drone almamış iseniz, Drone almadan önce özelliklerini öğrenip size uygun olanı almanızı tavsiye ederim.

Yasal Yönetmenlikler Hakkında Bilgi Sahibi Olmanız Gerekiyor.

Dünya genelinde birçok Ülkede drone uçuşlarını kısıtlayan pek çok yasal kurallar ve resmi yazılar varken Ülkemizde henüz o kadar çok katı kurallar yoktur. Nasıl olsa kural, yasa yokmuş iyi ben askeriyenin üstünde uçurayım da askerlik nasıl yapılıyormuş bir bakayım, ya da komşu Hatice teyze bakayım evde ne yapıyor diyerek Hatice teyzenin camından içeriye dronla bakayım demeyin sakın. Bu ve bunun gibi birçok alanda drone uçurmak yasak ve çok ciddi cezalar alabilirsiniz. Drone ların yasal yönetmeliklerinden bahsetmişken mesela DJI Phantom 3 modellerinde maksimum irtifa mesafesi 400 metre ile sınırlanmaktadır. Bunun sebebi ise gökyüzünde uçan helikopter, uçak gibi hava araçlarının güvenliliğini sağlamaktır. DJI uygulaması zaten yazılımında havaalanı gibi yasak olan bazı bölgeleri kırımızı bir çember içerisinde göstererek yasak olduğunu uygulama üzerinden sizlere göstermektedir. Havaalanı gibi yasak olan bölgelere kesinlikle 2 ya da 2,5 km’den daha yakında uçuş yapmayın. Ayrıca Ülkemizde Askeri bölgeler, Devlete ait kuruluşlar ve kurumlar, Güvenlik güçlerine ait alanlar ya da bir haneyi gözetlemek kesinlikle yasaktır, izinsiz olarak gözetlenemez. Uçuş yapmadan önce uçuş yapılacak alanı mutlaka iyi tanımanız gerekmektedir. Sebebi ise etrafınızda neyle karşılaşacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Beklide bir askeri bölgenin çok yakınındasınız. Bunlar kesinlikle dikkat etmeniz gereken kurallar arasına girer.

Pil, Batarya, Güç Kapasitesini Kontrol Edin.

Drone uçuşunuzu gerçekleştirmeden önce pilinizin ful olduğundan emin olun. Pilinizde şişme, darbe, ezik ya da bir deforme olup olmadığını uçuş öncesi mutlaka kontrol edin. Unutmayalım ki drone havada tutan donanım pildir. Eğer donanımda sizi endişeye sokacak belli bir durum var ise mutlaka servis ile ya da üretici firma ile görüşme sağlayınız. DJI ve birçok drone üreticisi kullanıcıyı uyarmak için pil üzerinde ışıklı LED kullanmaktadır. Drone ile ilk tanıştığınızda deneme uçuşları gerçekleştirin. Bir mesafeye gönderin ve getirin havada kalma süresini hesaplayın. Satıcı size satarken 30 dk. havada kalma süresi var diyebilir. Evet doğrudur da ama bu 30 dk. boyunca havada kesintisiz olarak kalabileceğini ifade etmez. Hava şartlarına, yapacağınız manevralara, kaç metre yüksekten uçtuğuna göre enerji tüketimi değişkenlik gösterir. Yani kısacası bir yere drone gönderdiğiniz zaman eve geriye geliş enerjisini ve süresin ide hesaplayıp şarjı %35 in altına inmeden drone geriye eve çağırınız.

Drone Fiziksel ve Donanımsal Olarak Kontrol Ediniz.

Drone havalandırmadan önce ilk olarak yapmanız gerekenlerin arasında hasar gören, vidası gevşeyen ya da kırılan donanımlarının olup olmadığını kontrol ediniz. Pervanelerinin sıkı şekilde takılı olup olmadığı da en önemli olan bir etkidir. Aksi taktirde uçuş halindeyken pervaneler çıkabilir ve drone yere çakılabilir. Diğer dikkat etmeniz donanımlar ise pil takımıdır. Pilin yuvasına tam olarak takılı olup olmadığını kontrol ediniz. Havadayken bataryanın yuvadan çıktığını ya da pervanelerden 1 tanesinin çıktığını düşünmek bile insanı bir hayli korkutuyor. Hiç kimse bu pahalı cihazların yere çakılmasını istemez.

Mobil Cihaz Edinmeniz Gerekmektedir.

Drone uçuşta iken, Uçuş uyarılarını, anlık görüntüyü, pil ömrü gibi birçok özelliği anlık olarak izleyip, takip etmeniz için sizler için LCD görevini tamamlayacak olan bir mobil cihazı temin etmeni gerekmektedir. Bunun için yeni bir cihaz almanıza gerek yok. Mevcutta kullandığınız akıllı telefonunuz ya da tabletiniz var ise üreticinin ürettiği yazılım uygulamasını yükleyerek kendi cihazınızda bütün özellikleri yönetmeniz mümkün.

Drone Yazılımının Ne Kadar Güncel Olduğunu Kontrol Edin.

Drone yazılımınız son derecede önemli olan faktörler arasında yer almaktadır. Sebebi ise dronu havada tutan etken donanımdan sonra yazılımdır. Yazılımın güncel olup olmaması bütün sisteme etki eder. Tıpkı bir telefon gibi düşüne bilirsiniz yazılım güncellemesini. Eğer bir yazılım güncellemesi var ise mutlaka ya bir hata giderilmiştir ya da yeni bir özellik eklenmiştir. Örnek verecek olursak yeni bir havaalanı açılır ve uygulamanızda o açılan havaalanı kırmızı çember içerisine alır ama yazılımı güncel tutmazsanız drone o havaalanı içerisine girecek ve ciddi tehlikeler oluşturacaktır. Özetleyecek olursak uçuş öncesi yazılımınızın güncel olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Drone Kalkışı ve İnişi İçin Güvenli Bir Alan Belirleyin.

Günümüz teknolojisinde birbirinden farklı onlarca hatta yüzlerce drone çeşidi mevcut. Her drone farklı ebatlarda ve farklı güçlere sahip olduğunu düşünecek olursak drone kalkış ve iniş alanlarını önceden belirlemenizde fayda var. Aksi taktirde çevresinde bulunan bir çisime ya da havadaki elektrik kabloları gibi objelere çarparak hem drone hem de çevreye zarar verebilirsiniz. Her ne kadar pilotajınız profesyonel olursa olsun çevrenizin geniş ve engelsiz olmasında fayda var. Biliyorsunuz ki dronellerde otomatik kalkış ve iniş uygulaması mevcut. Eğer sizde bu özelliği sorunsuz kullanmak istiyorsanız çevrenizde elektrik telleri, ağaçlar gibi engellerin olamaması gerekir. Haaa birde çevrenizdeki meraklı halkı ve çocukları kalkış ve inişlerde dikkate alın kimse başkasına zarar gelsin istemez.

Drone Uçurmadan Önce Hava Durumunu Takip Edin.

Bir çoğunuz hayatı boyunca uçağa binmiştir. Ya da türbülans kelimesini veya bu kelimenin tehlikeyi ifade ettiğini biliyordur. Hava şartlarında dronu etkileyen en büyük etkenlerden biri de aşırı sıcak ya da soğuk havalar, rüzgârlı havalardır. Bu gibi havalarda sağlıklı uçuş yapmanız zor olacaktır. Suya karşı dayanıklı olmadığı için yağmurlu karlı havaları söylememe gerek yoktur bile. Aşırı sıcak havalarda drone motoru, bataryası veya devrelerinde erime, ısıma ile karşılaşmak mümkün. Aşırı soğuk havalarda ise motorun soğumasına metallerin donmasına sebep olabilir. Rüzgârın çok olması ile drone nın havada sabit kalamayıp taklalar atarak kontrolden çıkmış bir şekilde çakılmasına sebep olabilir. Yani uçuş öncesi mutlaka hava durumunu takip edin.

Eve Dönüş Özelliğini Kullanmadan Önce Konumu Belirlenip, Belirlenmediğini Kontrol Edin.

Bu metin herkesi kapsayan bir metin değil. Daha çok ilk kez ya da birkaç kez uçuş yapacak olanlar için. Acil bir durumda drone kullanıcısının yapacağı ilk iş dronu belirlediği konuma geri çağırmak. Fakat bu her zaman için olumlu sonuçlar getirmeye bilir. Bunu yapmak için drone uçurmadan önce GPS üzerinden konumunuzu belirlemeniz gerekir. Aksi taktirde bir önceki belirtmiş olduğunuz konuma ya da yanlış bir konuma drone gidebilir.  Zaten eve gidiş tuşuna bastığınız zaman sizlere uygulama üzerinden yazılı ve sesli uyarı mesajları vermektedir.

Drone ile Alçak Uçuş Testlerini Yapmanız Gerekmektedir.

Biraz önceki adımlarla Drone nun bütün testlerini gerçekleştirdiniz. Şimdi ise uçuşa hazırsınız.  Dronu direk yükseğe uçurmadan alçak uçuşlarda pilotajınızı geliştirin ve eliniz kumandaya iyice alışıncaya kadar alçak uçuşlar sergileyin. Uçuş esnasında video çekimlerinden çok yararlanacaksınız mutlaka her uçuşunuzu kayıt altına alın. Mümkün oldukça yasak bölge sınırlarına girmeyin ya da yüksek uçuşlar yapmaktan sakının ki kendinizi ve çevrenizi tehlikeye sokmayın. Sonuçta elektronik bir cihaz olduğunu unutmayın herhangi bir arıza sonucu kontrolden çıkış insanlara zarar verebileceğinizi aklınızın bir kenarında dursun. Yukarıdaki yazdığımız yazıları okuyup dikkate almanızda fayda var. İyi uçuşlar.Benzer Paylaşımlar

YouTube Para Kazanma 2019
Teknoloji

YouTube Para Kazanma 2019

Ayşe Nur ER2019-04-09 19:46:003
WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?
Teknoloji

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

Emre Öztaş2018-11-26 03:20:003
Web Yazılım Dilleri Nelerdir, Önemi Nelerdir?
Teknoloji

Web Yazılım Dilleri Nelerdir, Önemi Nelerdir?

Emre Öztaş2019-01-01 14:48:003
Terabayttan Sonra Neler Gelir?
Teknoloji

Terabayttan Sonra Neler Gelir?

Emre Öztaş2018-12-26 17:34:003
Sosyal Medya Paylaşım Siteleri
Teknoloji

Sosyal Medya Paylaşım Siteleri

Ayşe Nur ER2019-07-31 18:52:003
Seo Nedir, Seo Nasıl Yapılır?
Teknoloji

Seo Nedir, Seo Nasıl Yapılır?

Emre Öztaş2018-12-28 12:15:003
Para Kazandıran Web Site Fikirleri 2019
Teknoloji

Para Kazandıran Web Site Fikirleri 2019

Emre Öztaş2019-02-12 03:21:003
Kadınların Telefonunda Olması Gereken Uygulamalar Nelerdir?
Teknoloji

Kadınların Telefonunda Olması Gereken Uygulamalar Nelerdir?

Ayşe Nur ER2018-12-08 21:39:003
İnternetten Para Kazanma Yolları 2019
Teknoloji

İnternetten Para Kazanma Yolları 2019

Emre Öztaş2019-03-27 05:01:003
Google Adsense Nasıl Onaylanır?
Teknoloji

Google Adsense Nasıl Onaylanır?

Emre Öztaş2019-02-12 23:28:003
Global Better Ads Standartları chrome ne demek, Hata çözümü
Teknoloji

Global Better Ads Standartları chrome ne demek, Hata çözümü

Emre Öztaş2019-07-01 18:56:003
Excel de Yarı Günlük Grafik Nasıl Yapılır?
Teknoloji

Excel de Yarı Günlük Grafik Nasıl Yapılır?

Emre Öztaş2018-12-11 21:33:003
Chrome a Alternatif 5 Yeni İnternet Tarayıcısı
Teknoloji

Chrome a Alternatif 5 Yeni İnternet Tarayıcısı

Emre Öztaş2018-12-27 20:44:003
Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?
Teknoloji

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Ayşe Nur ER2018-12-14 15:10:003
Daha Fazla Oku