Amasya da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Amasya da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2019-08-02 16:07:003

Amasya’da gezilecek yerler nelerdir, Amasya’da ne yenir gibi sorulara cevap bulacağız. Amasya herkes tarafından bilinmese de eski uygarlık ve Osmanlı için en önemli yerlerden biri olduğu için tarihi ve gezmeyi seven insanların en sık uğradığı güzel şehirlerimizden bir tanesi. Eğer Amasya’yı gezi rotanıza eklediyseniz sizlere aktaracağımız Amasya’da gezilecek yerler listesinden bilgi edinebilirsiniz.

Amasya’da Gezilecek Yerler Listesi

Gezi planınızda eğer Amasya var ise ve çok merak ediyorsanız eğer sizlere söyleyeceğimiz yerlere kesinlikle uğramalısınız. Amasya’da toplam 6 tane ilçe bulunmaktadır. Karadeniz bölgesinde bulunan Amasya’da en son yapılan nüfus sayımında 321.913 kişilik bir nüfusa sahiptir. Antik bir kent hayranlığınız var ise Amasya tam size göre sıcakkanlılığıyla ve misafirperverliğiyle bilinen Amasya sizlerle.

 • Aynalı Mağara

Amasya vadisinde bulunan en ünlü ve özel bir yapıya sahip aynalı mağara. Rivayetlere göre çok güzel olan bir kralın kızına ev sahipliği olan mağara muhteşem bir tarihi yapısı ve atmosferiyle beraber ziyaretçilerini beklemektedir. Aynalı mağaraya dış cepheden bakıldığında ise taş işçiliği olduğunu görebileceksiniz.  Bu mağaranın dış yüzeyi özel olarak parlatılmıştır. Bundan dolayı zaten ismini ise güneş vurduğunda mağara cephesinin parlamasından dolayı aynalı mağara ismini almıştır. İçerisinde bulunan resimler ile de ziyaretçilerine unutulmaz kareler sunmakta. Eğer Amasya’ya gittiyseniz veya gidecekseniz kesinlikle aynalı mağara ya uğramadan gitmeyin derim.

 • Alçak Köprü

Alçak köprü şehir merkezinde bulunan çok rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yerdir.  Roma döneminden günümüze kadar kalan tek köprüdür.  Eski zamanlarda yüksek bir köprüyken ırmaktan taşan suyun etkisiyle uzunluğunu kaybettiğinden dolayı da ismini alçak köprü olarak almıştır. Alçak köprünün amacı kale ve Amasya evlerini birbirine bağlayarak geçiş sağlamaktı. Alçak köprü Yeşilırmak üzerinde bulunmaktadır. Ve kesilmiş taşlarla yapılmış köprü ziyaretçilerine çok güzel görsel şölen sunmaktadır.

 • Kumacık Hamamı

Amasya’nın en meşhur hamamı kumacık hamamıdır. Tarihi yapısıyla ünlü bir hamam olan kumacık ziyaretçilerine masaj, hamam gibi olanaklar sunmaktadır. Künç köprü karşısında bulunmaktadır. 1495 yılında yapılmış hamam moloz taş ve tuğla ile yapılmıştır. Amasya Merkez’de çok fazla tarihi hamam bulunmaktadır. Ama tabi listenin başında kumacık hamam yer almaktadır. Yolunuz düştüğünde kesinlikle kumacık hamamının tarihi dokusunu görmeden gitmeyin derim.

 • Amasya Saat Kulesi

865 yılında inşa edilmiş olan Amasya saat kulesi 1938 yılında olan depremle beraber yıkılmıştır. 1940 yılında ise Yeni köprü yapılması düşüncesi ile geriye kalan kule yıkılmıştır. Daha sonra 2002 yılında ise tekrar inşa edilmiştir. Amasya saat kulesi minareye benzer bir yapıya sahipti. Şu anda bulunan saat kulesi tabi ki orijinal saat kulesi değil yenilenen ve tekrar inşa edilen bir saat kulesi. Ama Amasya ya kadar gittiğinizde görmeden geçmeyin bence. Zaten mevki olarak da Amasya merkezinde bulunan hükümet konağının yanında bulunmaktadır.

 • Amasya Kalesi

Amasya’da gezilecek yerler de Amasya kalesi de çok sık bilinmektedir. Yeşil ırmağın kenarında bulunan Harşena dağının üzerine yapılmıştır. Osmanlı döneminde kullanılan Amasya kalesinin günümüze kadar ulaşmasının nedeni Osmanlı tarafından bakımının yapılmasıdır.  Ayrıca yüksek konumundan dolayı da Amasya’da en güzel manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Amasya kalesi binlerce yıl öncesinde Hititler tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Amasya kalesi aşağı kale ve yukarı kale olarak iki ayrı bölmeye sahiptir. Amasya kalesinin içerisinde saraylar, cephanelikler, ambarlar ve yeşil ırmağa inen gizli yollar bulunmaktadır. Amasya kalesinin en dikkat çeken ve merak edilen kısmı ise Cilanbolu adı verilen su kuyusudur.  Toplamda 150 adet basamak ile ineceğiniz su kuyusuna yaklaşık 8 metre çapındadır.  Amasya kalesine birçok medeniyetin izleri bulunmaktadır. Buda günümüzde ziyaretçilerin bambaşka bir atmosfer sağlamaktadır.

 • Kralkaya Mezarları

Amasya kalesine yapacağınız gezi de kesinlikle kralkaya mezarlarını da görmelisiniz. Harşena dağının yamaçlarına yapılmış mezarlar çok fazla büyük olması ve taşlara oyulmuş tarihi yapısıyla oldukça ilgi çekmektedir. Kral kaya mezarında birbirine çok yakın şekilde oyulmuş 3 tane büyük kral mezarı bulunmaktadır. 15 metre yükseklikte, 8 metre genişlikte olan mezarlar bulunmaktadır. Kral kaya mezarlarına gittiğinizde birçok medeniyetin farklı izlerini rahatlıkla görebileceğiniz bir yapıya sahiptir. Yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı yer olan Amasya farklı din ve kültürleri tanıyabileceğiniz önemli yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Kesinlikle kral kaya mezarlarına da uğramalısınız.

 • Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Amasya da gezilecek yerler makalemizde yedi kuğular kuş cenneti de bulunmaktadır. Uzun uzun yürüyüşler yaparak huzur bulacağınız ve özellikle göç sırasına denk geldiyseniz kuşların göç yaptığı zamana denk geldiyseniz sizlere olağan üstü görsel şölen sunacaktır. Suluova gezilecek yerler listesinde ise Suluova’ya 4 kilometre uzaklıkta bir konuma sahiptir. Yedi kuğular kuş cenneti Türkiye’nin en önemli kuş alanları sıralamasında ise 57. Sıradadır. kesinlikle amasya gezilecek yerler denildiğinde yedi kuğular kuş cennetini gitmelisiniz. Aksi halde çok fazla şey kaçırmış olursunuz. çünkü huzur bulmak için, stresten sıkıntıdan uzaklaşmak için doğru adres.

 • Amasya Yalıboyu

Amasya yalı boyu doğal güzellikler, tarihi ve mimari yapısıyla beraber tarihi Yalıboyu evleriyle de çok fazla dikkat çekmektedir.  Yalıboyu evleri günümüzde otel, kafe, bar gibi hizmet vermektedir. Yalıboyu evleri mimari yapısıyla birlikte Osmanlı döneminin izlerini günümüze taşımaktadır. Aslında bu tarz mimari yapısı ve tarihi yapısı fazla olan bu tip evleri Amasya’da her yerde görmek çok mümkün. Şu an günümüzde bulunan evlerin 19. Yy dan kalma olduğu bilinmektedir. Kesinlikle Amasya gezi rehberinizin başında gelmesi gereken bir şehir. Gidip gördüğünüz zaman dinlenmek için bir kahve molası vermek için mükemmel bir yer olan Amasya Yaıboyu evleri sıcakkanlı insanlarıyla hoş ortamlar yaratabilmektedir.

 • Borabay Gölü Tabiat Parkı

Amasya’da gezilecek yerlerin başında çevre illerden de çok fazla ilgi gören borabay gölü tabiat parkında kamp, piknik ve doğa yürüyüşlerine ev sahipliği yapmaktadır.  Muazzam manzarasıyla beraber içerisinde bulunan eşi benzeri olmayan bitkileri görmenizde muhtemel.  Borabay gölünün 300 metre genişliği ve 25 metre derinliği bulunmaktadır.  borabay gölünün çevresinde bulunan ağaçların göle yansımasından dolayı Aynalı Göl olarak bilinmektedir. borabay gölü ve tabiat parkını ziyaret için en güzel zaman bahar aylarıdır. Kamp alanları, piknik alanları ve doğa yürüyüşü yapabileceğiz alanların bulunduğu mekân romantik zamanlar geçirebileceğiniz hafta sonu farklılığı yapabileceğiniz harika bir yer.  Çadırla konaklama yapabileceğiniz alanların bulunduğu gibi çadırda kalmak istemeyenler için de yeni tarzda bungalov evler bulunmaktadır. Benim tercihim Bungalov evler. Özellikle fotoğraf çekmek sizin için bir tutkuysa eğer kesinlikle doğru adrestesiniz.

 • Amasya Arkeoloji Müzesi

Tunç çağından kalma eserlerin bulunduğu müzede en ilgi çeken nokta ise Türk kültürüne ait mumya örnekleri sadece Amasya arkeoloji müzesin de bulunmasıdır. Gittiğiniz zaman çok fazla etkileneceğiniz bir müze olan Amasya arkeoloji müzesi gezilecek yerler listesinin başında gelmektedir.  Müzede tam 8 tane mumya bulunmaktadır. Buda zaten müzeyi ziyaret etmek için çok geçerli bir sebep.

Amasya’da Ne Yenir?

Amasya’ya kadar gidip neyin meşhur olduğunu bilmeden ve yemeden tabi olmaz şimdi sizlere Amasya’da ne yenir kısa bir bilgilendirme sağlayacağım. Zaten herkesin bildiği gibi Amasya elması meşhur. Yemeden, almadan geçmeyin derim. Amasya’nın meşhur yemekleri ise;

 • Çatal çorba
 • Bakla dolması
 • Keşkek
 • Sulu köfte
 • Fırın sütlaç
 • Elma tatlısı
 • Gömlek kadayıfı
 • Cilbir
 • Helle çorbası
 • Pirpirim
 • Sirkeli ciğer

Amasya’ya gittiğinizde kesinlikle sizlere tavsiyem gezilecek yerlere gitmeniz ve en azından bir tanesi olan Amasya da ne yenir kısmından bir yemek yemeniz. Zaten bir diğer makalemizde ise Amasya’nın meşhur yemeklerinin daha detaylı halini de sizlerle paylaşacağız. Merzifon Amasya gezilecek yerleri, Amasya Taşova da gezilecek yerler ve Amasya da gezilecek yerler nelerdir hakkında sizleri en beğendiğimiz ve görmenizi istediğimiz yerlerin sıralamasını yaptık umarım sizlerde gidip gördüğünüzde benim etkilendiğim gibi seversiniz.

 Benzer Paylaşımlar

Konya da Gezilecek Yerler Nelerdir?
Gezi Rehberi

Konya da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-07-20 01:33:003
Kapadokya da Gezilecek Yerler, Kapadokya Gezi Turları
Gezi Rehberi

Kapadokya da Gezilecek Yerler, Kapadokya Gezi Turları

Ayşe Nur ER2018-11-28 22:45:003
Antalyada Gezilecek Yerler Nelerdir?
Gezi Rehberi

Antalyada Gezilecek Yerler Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-01-14 21:10:003
Amasya da Gezilecek Yerler Nelerdir?
Gezi Rehberi

Amasya da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-08-02 16:07:003
Alanyada Gezilecek Yerler Listesi
Gezi Rehberi

Alanyada Gezilecek Yerler Listesi

Ayşe Nur ER2019-02-10 15:45:003
Adana da Gezilecek Yerler Nelerdir?
Gezi Rehberi

Adana da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Ayşe Nur ER2018-12-31 01:19:003
Daha Fazla Oku