Safran Nedir, Faydaları Nelerdir?

Safran Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2019-08-03 12:10:003

Safran nedir sonbaharda çiçek açan ve yaklaşık 20-30 cm yüksekliğine ulaşan soğanlı bir bitki türüdür. Mor renkli olan bitkinin çiçeklerinde 3 adet tepe vardır. Ve bu tepecikler her derde deva ve aynı zamanda çok pahalı olan safran bitkisinin o 3 tepeciğinin kurutulmasıyla beraber toz haline getirilmesiyle meydana gelmektedir. Safran bitkisinin hem renklendirme özelliği hem de tat verici safran bitkisi baharatının elde edilme süreci oldukça zahmetlidir. Şimdi sizlere bugün ki makalemizde safran nedir? Safran faydaları nelerdir? hep birlikte öğrenelim.

Safran Nedir?

Safran bitkisinin ana vatanı güney batı Asya olarak bilinmektedir. Eski zamanlardan beri yani Hititler döneminden beride Anadolu da yetiştirilmekteydi. Osmanlı döneminde bile üretimi yapılarak dış ülkelere ihraç yapılmaktaydı. Ülkemizin topraklarında en fazla Safranbolu ve Şanlıurfa’da yetiştirilen safran ekonomik sebeplerden dolayı Fransa’dan ithal edilmeye başladı. Yani ülkemizde yetiştirilebilen bir bitki olmasına rağmen safran bitkisini bizlerden öğrenen İspanya’dan safran temin edilmektedir.

Safran bitkisinin keskin ve acı bir tadı bulunmaktadır. Parfümler de ilaç sektöründe, tekstilde kullanılmaktadır. Hatta şifa veren bitki olarak da üretilmektedir. Safran süsengiller ailesinde bulunmaktadır.  Ağırlığına göre dünyada en pahalı baharat olarak bilinir.  Yaklaşık yarım kiloluk bir safran 80.000 adet çiçekten elde edilmektedir.  Şimdi sizlere safran yetiştiriciliği nasıl olur safran nasıl elde edilir bunun hakkında bilgilendirmeler aktaracağım.

Safran Nasıl Yetişir?

Safran bitkisi, ülkemizde en çok Safranbolu’da üretilmektedir. Safran soğanını dikmeden önce toprakta ön hazırlık yapılması gerekmektedir. Toprağı harmanlayarak toprak altında bulunan ve safran bitkisinin gelişimi için önemli vitaminler bulunur. Bu vitaminleri toprağın üstüne çıkartmak gerekmektedir.  Safran soğanlarını dikmek için her soğan arasına yaklaşık 30-40 cm ara bırakmanız lazım. Aynı zamanda her safran soğanını ise toprağa en fazla 20 cm derine dikmelisiniz.  1-2 ay sonra safranlar çiçeklenmeye başlar.  İlk yıl çıkan safran çiçeğinden çok bir verim alınmaz ama 2. Ve diğer yıllarda verimli bir safran bitkisinden baharat elde edebilirsiniz. Aslında safran yetiştirmek anlattığımız gibi hemen olabilecek bir durum değil. Şöyle bir örnek verirsek zaten safran yetiştirmenin zahmetini anlayabilirsiniz. 100 gramlık bir safran elde etmek için 1 dönümlük alanda safran yetiştirmek gerekmektedir. Sizlere kısaca safran nasıl yetişir bilgisini aktardım. Şimdi ise safran faydaları nelerdir bunları öğrenelim.

Safran Faydaları Nelerdir?

Safran bitkisinin içeriğinde 150’den fazla uçucu yağ ve aroma bulundurmaktadır.  Bundan dolayı safran; gıdada, ilaç sektöründe, parfüm üretiminde, kumaş boyaması gibi pek çok alanda tercih edilip kullanılmaktadır. Bu tip faydaların dışında safran yüz yıllardır şifa veren bitki olarak da fayda sağlamaktadır.  Safranın acı ve keskin bir tadı olmasına rağmen eskiden beri iştah açıcı olarak yemeklerden önce tüketilmektedir. Safran faydaları nelerdir madde madde belirtelim.

 • Safran bitkisinin sinileri uyarma etkisi bilinmekte olup cinsel istek ve performansı artırdığı bilinmektedir.
 • Safran bitkisi adet gören ve sancı çeken kadınların da o zamanların daha ağrısız geçmesini sağlar.
 • Safranın yatıştırma özelliği olduğu için psikolojik sağlık sorunlarından yani depresyon gibi sorunlarına da çözüm sağlar.
 • Safran tüketildiğinde karaciğere iyi geldiği kanıtlanmıştır.
 • Safran kanserli tümörleri de küçülttüğü ve yayılmalarını ise önlediği gözlemlenmiştir.
 • Safran bitkisinin faydası olan iştah düzenleyici bir etkiye sahiptir. Hatta Amerika’da yapılan araştırmalar sonucunda 176,5 gram safran tüketen bir kişi zararlı abur ve cuburları tüketme oranında %55’lik bir azalma oluştuğu görünmüştür.
 • Safranda bulunan anti kanserojen maddeler sayesinde safran tükettiğiniz zaman bağışıklık ve sinir sisteminde güçlenme oluşmaktadır.
 • Kandaki zararlı hücreleri temizlediği bilinen safran bitkisi, damar tıkanıklığı riskini de en aza indirmektedir.
 • Safran çiçeği, kalpte bulunan kasları güçlendirdiği için kalp hastalıklarını yakalanma olasılığını en aza indirmektedir.
 • Safran tüketmek için safran çayı tercih ederek de gün içerisinde ki sinirlenmeler ve stresten uzak ve sakin kalmanıza fayda sağlayacaktır.
 • Safranın içerdiği mineraller sayesinde cilt sağlığında da olumlu etkileri olmuştur.  Cildin temiz kalması, genç ve parlak görünmesi için de safran cilt maskelerinde çok sık tercih edilmektedir.
 • Kilo vermek isteyen insanlar da iştah düzenleyici etkisinden dolayı safran özü tercih etmektedir.
 • Safran dişlere ve diş etlerine de oldukça faydası bulunmaktadır.
 • Safran faydaları ise rahim hareketlerini artırmaktadır. Ve düzensiz adet görme durumunu da düzenleme etkisine sahiptir.
 • Safran bitkisi saç dökülmelerine karşı fayda sağladığı bilinmektedir.
 • Öksürüğe iyi gelmekle beraber kışın safran çayı içildiğinde vücut direncini artırdığı bilinmektedir.
 • Safranın gözde bulunan retinaya iyi geldiği bilinmektedir.
 • Safran bağırsak hareketlerini düzenlediği için kabızlık sorununa da fayda sağlamaktadır.

Safran Zararları Nelerdir?

Safran zararları nelerdir dediğimizde ise aslında kontrollü kullanımda herhangi bir safran yan etkisi bulunmaktadır. Ama en çok bilinen zararı hamile iken safran kullanmamak. Çünkü hamile iken safran tüketildiğinde düşüğe kadar sebep olabilmektedir. Düzenli bir ilaç kullanımı ya da bir sağlık probleminiz var ise safran kullanmadan önce doktorunuzdan destek alarak danışmalısınız.  Eğer astım hastalığınız var ise yapılan araştırmalar sonucunda safrana karşı olan alerjiler tespit edilmiştir. Çok az bir kullanımla safranın faydalarını görmeniz mümkün. Aşırıya kaçıldığında böbrek rahatsızlığı gibi sağlık sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Tekrar belirtmekte fayda var hamilelerin safran tüketmeleri istenmez.

Safran fiyatı 2019 yılı itibari ile zaten geçmişten günümüze kadar dünyada en pahalı baharat olarak bilinmektedir. Peki ülkemizde safran fiyatı ne kadar? Saf safran ülkemizde bir kilosu 30 bin TL’de yerli pilav yapmak için tercih edilen safranın bir kilosu 150 liradan, ithal safranın bir kilosu ise 70 bin TL’den satılmaktadır. Safran fiyatlarına baktığınızda bu kıymetli safran baharatı altınla yarışıyor desek yanlış olmaz çünkü safran altın kadar kıymetli ve altın kadar gram olarak satılmaktadır. Evet arkadaşlar sizlere safran nedir ve safran faydaları nelerdir bunun hakkında bilgi aktardım. Bir sonraki şifalı bitki makalemizde görüşmek dileğiyle.Benzer Paylaşımlar

Teff Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir, Teff Tohumu Çayı Nedir?
Şifalı Bitkiler

Teff Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir, Teff Tohumu Çayı Nedir?

Emre Öztaş2018-12-04 23:06:003
Safran Nedir, Faydaları Nelerdir?
Şifalı Bitkiler

Safran Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-08-03 12:10:003
Safran Neden Bu Kadar Pahalıdır?
Şifalı Bitkiler

Safran Neden Bu Kadar Pahalıdır?

Emre Öztaş2018-12-25 14:20:003
Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?
Şifalı Bitkiler

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-07-18 13:38:003
Nergis Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
Şifalı Bitkiler

Nergis Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-07-29 23:18:003
Melisa Otu Nedir? Melisa Otunun Faydaları Nelerdir?
Şifalı Bitkiler

Melisa Otu Nedir? Melisa Otunun Faydaları Nelerdir?

Emre Öztaş2018-12-22 13:12:003
Kırmızı Lahananın Faydaları Nelerdir?
Şifalı Bitkiler

Kırmızı Lahananın Faydaları Nelerdir?

Emre Öztaş2018-11-25 02:20:003
Daha Fazla Oku