Moda Nedir?

Moda Nedir?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2019-07-30 18:09:003

Moda nedir diye tanımlayacak olursak aslında herkesin farklı farklı cevapları vardır.  Moda aslında soyut bir kavramdır. Çünkü herkesin kendine göre bir modası vardır. Moda aslında sadece kılık kıyafet değil evde kullandığımız halılar, avizeler, koltuk takımları vs. moda her şeydir. Mesela yeni çıkmış bir sinema filmi buda bir moda. Aslında moda bir kural görünmeyen bir kuraldır. Kimileri modayı önemsemez herkesin kendine has bir modası kendine has bir tarzı vardır. Bugün ki makalemizde sizlere moda nedir, moda terimleri nelerdir bunlar hakkında detaylı bilgi paylaşacağım.

Moda Nedir?

Moda aslında herkesin farklı olma, çağa ayak uydurma isteğinden ortaya çıkmıştır. Aslında ısınmak için, yemek yemek için, korunmak için ya da uyumak için modaya gerek duymayız. Canımız nasıl isterse o şekilde şekillendiririz.

Sizce moda nedir?  Bence moda bazı zamanlarda popülerliği artmış ve ortaya çıkmış kılık kıyafet, tarihi konular, sanat, yemek gibi birçok tarzın kendini ifade edebilir moda. Aslında beğenilme iç güdüsü de modayı beraberinde getirmektedir. Herkesin beğendiği ve onayladığı bir tarzı bizde beğenilmek için kendimize göre uyarlayabiliriz. Aslında moda insanın kendine yakıştığı ve aynı zamanda kendini nasıl iyi hissedecekse ona göre bir tarz uygulamasıdır. Moda gündelik yaşantımızda kılık kıyafetimiz ve diğer unsurlar olsun ayırt edici ve farklı olmasıdır. Moda akımları genellikle kadınsı olurken bazı dönemlerde oluşan erkeksi modalarda oluşabilmektedir.  Aslında bir insanın estetik olarak dışardan baktığınız zaman farklı görüntüsü ve herkes tarafından merak edilerek beğenilmesi de bir moda başlangıcıdır. Ama moda tanımını sadece kılık kıyafete göre konuşmak yanlış olur mesela günümüzde fark etmişinizdir zaten internet çağında bulunuyoruz. Herkes you tube kanalı açıyor herkes instagramdan fenomen olmak istiyor. Çünkü sosyal medya ile tanınmakta günümüzde çok moda.

Özellikle beslenme konusunda çok sık karşımıza çıkan bir tatlı. Lokma tatlısı. Şu an inanılmaz derecede moda olan çikolata dolgulu cevizli dondurmalı lokma tatlısı şu an ülkemizde çok bilinmektedir. Modanın aslında insanların farklı olmak istemelerinden dolayı ortaya çıkmıştır.  Türk dil kurumu tarafından da moda nedir tdk ile moda: Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik. Belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük ile tanımlanmaktadır. Moda değişken bir durum olmakla beraber etkilendiği bazı hususlarda bulunmaktadır.

Moda Nelerden Etkilenir?

Modan olan bir renk veya desen kıyafetlerde hatta mobilyaların üretiminde ayakkabıların üretiminde tercih edilir. Bu şekilde her üründe o renk ya da desen tercih edildiğinde moda akımı oluşur.

Ekonomik Faktörler

Moda her alanda kendini belli etmektedir.  Kıyafetler için yapılan bilgilendirmeler, mobilyalar hatta kitaplar bile moda olabiliyor. Ekonomi modayı çok fazla etkilemektedir. Tüm ülkelerde olan ekonomik duruma göre yoksulluk, zenginlik, savaş bu gibi faktörler modayı çok yakından etkilemektedir. Mesela yoksul bir ülkede kılık kıyafet modası ucuz ürünlerden yapılan ürünler moda olur ve o tercih edilir.  Bir ülkenin ekonomik gelişimine göre de o ülkeye alınan kumaş kalitesi ve kumaş fazlalığı artar ise o ülkede şatafatlı olmak moda olur. Bu durum olunca da moda savurganlığı ortaya çıkmış olur. Mesela ipek fiyatlarında oluşan zamlardan dolayı ipekten elde edilen ürünlere daha az ipek kullanılır. Buda ipekten olan kıyafetlerin moda olmasını engeller.

Siyaset Faktörü

Bir ülkede oluşan siyasal değişiklikler bir moda yansıması olarak görünür. Mesela 1960 yılında boşanma olayları arttığı için yönetim doğum kontrol hap üretimini onaylamak durumunda kaldı. Bu değişiklik genç bireylerde isyankâr olarak adlandırabileceğimiz gelişmelere yol açtı. Nasıl mı şu şekilde o dönemde mini etekler, kolsuz tişörtler moda oldu. Mini etekler 1960’lı dönemlerin simgesi haline geldi. Yani bir nevi protesto etmek için bazı zamanlarda insanların oluşturduğu bir moda akımı.

Teknoloji Faktörü

Teknolojinin gelişmesi de modayı çok yakından ilgilendiren bir faktördür.  Mesela bir dizide ya da sinema filminde rol alan bir kadının giymiş olduğu etekler, ilginç saç modelleri genç kızlar arasında çok fazla tercih edildiğinden moda olabiliyor. Yayınlanan reklamlar sebebiyle de moda akımı başlayabilmektedir.

Medya Faktörü

Medya, moda konusunda önemli bir yere sahiptir. Televizyon, gazete, moda siteleri, blog sayfaları ve sosyal medyada yapılan eleştiriler. Bu faktörler moda akımı ve modayı etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Özellikle you tube bir ürünü moda yapmak adına kullanılan bir sosyal ağdır.  Moda dergileri de bir ürünün beğenilmesi için veya bir ürünün moda olması için kullanılan araçlardan önemli olanıdır.

Moda İhtiyaç mıdır?

Moda ihtiyaç olmamakla beraber insanların farklı olma isteğinden doğmuştur.  Örneğin ısınmak, beslenmek gibi şeylerin modaya uymasını beklemeyiz. Sobanın içine atılan odunla ilgilenmeyiz önemli olan bizi ısıtması. Yani moda ihtiyaç değildir.  Ama reklamlarda yayınlanan bir soba reklamı mesela görüntüsü veya “yılın sobası” gibi sloganlarla görüntü olarak moda akımı da oluşabilmektedir.  İnsanlar farklı olmak istemesinden dolayı bulunduğu ortamda fark edilmek ister. Bundan dolayı da kılık kıyafet ya da ev aksesuarlarıyla yani modaya uyarak farklılaşabilir. Yani demem o ki moda zorunlu bir ihtiyaç değildir sadece farklı olma isteğinin tabiridir.

Hatta moda bununla kalmayıp moda üzerine uzmanlık alan insanların bulduğu moda terimleri bulunmaktadır. Mesela “apolet” bu moda terimi tasarımların omuz kısmına dikilen boncuk, süs, zincir gibi ürünlerle yapılan süslü parçalara denilmektedir. “Ajur” ise moda terimleri olarak delikli örgü ya da motifli örgülerin aralarında ki boşluğa kafes örgü ile doldurma tekniğidir. Yani moda terim örneklerini daha da fazlalaştırabiliriz.

Bazı durumlarda ise moda olgusu diğer sektörlere göre en çok değişen ve eskiyen bir düşünceye sahiptir. Moda nedir tarihçesi ise aslında çok eskilere dayanmaktadır. Yani yaklaşık 1300 yıl öncesine dayanmaktadır. Hatta moda ile ilgili yüksek okullarda moda ile ilgili akademik makaleler çok sık talep edilmektedir. Aslında moda insana özgü, insanın içinde mutlu olduğu şeyi giymesi olarak da tanımlayabiliriz.  

Sizlere moda nedir ve moda terimleri nelerdir bu konular hakkında detaylı bilgilendirmeler aktardık. Moda soyut bir kavram olmakla beraber uygulandığında somut bir hale gelmektedir. Ama moda olan bir saç kesimini bizim tarzımıza yakışmayacak bir saç stilini de sırf moda diye uygulamak yanlış olacaktır. Hatta daha önce yazdığım Nasıl Tarz Sahibi Olunur makalemizden de bakabilirsiniz.Benzer Paylaşımlar

Yeni Sezon İçin Gardırop Nasıl Hazırlanır?
Moda

Yeni Sezon İçin Gardırop Nasıl Hazırlanır?

Emre Öztaş2018-12-19 14:00:003
Tarz sahibi Olmanın Yolları Nelerdir?
Moda

Tarz sahibi Olmanın Yolları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-07-24 18:32:003
Moda Nedir?
Moda

Moda Nedir?

Ayşe Nur ER2019-07-30 18:09:003
2019 Uzun Gömlek Modelleri, Uzun Gömlek Elbise Trendleri
Moda

2019 Uzun Gömlek Modelleri, Uzun Gömlek Elbise Trendleri

Emre Öztaş2018-12-10 13:21:003
Daha Fazla Oku