Normal Doğumun Faydaları, Zararları Nelerdir?

Normal Doğumun Faydaları, Zararları Nelerdir?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2019-04-16 21:59:003

Normal doğum, anneyle bebeğin sağlığını herhangi bir şekilde riske atmadan yapılan en sağlıklı doğum şeklidir. Aynı zamanda normal doğum en çok tavsiye edildiği ve anneyle bebeğe pek çok fayda sağlayan bir doğum tipi olarak bilinir. Anne adaylarının doğum yapma vakitleri yaklaştıkça en çok merak edilen ve en çok korkulan ve birçok soru tipi oluşmasına sebep olan bir doğumdur. Şimdi sizlerle beraber Normal Doğumun Faydaları Nelerdir? Normal Doğumun Fazileti Nedir? Bunun gibi birçok soruya yanıt bulalım.

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Normal doğum nedir sorusuna yanıt vermek gerekirse, doğumun en güzel ve doğal olan şeklidir. Bilimsel olarak da anlatmak gerekişe vajinal yol ile annenin doğal ağrı oluşmasıyla bebeğin dünyaya gelme biçimidir. Normal doğum hem anneye hem bebeğe birçok faydası vardır. Öncelikle normal doğumun bebeğe olan faydalarını beraberce öğrenelim. Normal Doğumla dünyaya gelen bebek, doğum kanalından geçerken bakterilere ağız yoluyla temas ettiği için bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişmesine neden olur. Normal doğum esnasında bebeğinizde oluşan hormonal dalgalanmalar normal doğum oluştuktan sonra anneyle bağlantı kurmasında büyük önem taşır. Tabi ki normal doğumun faydaları merak edildiği kadar normal doğumun dezavantajları da en çok merak edilen konulardan tabi ki bu konuya da değineceğiz.

Normal doğumla doğan bebeklerin anne memesini emme refleksi, memeye masaj yapma gibi becerilerinin olduğu bilinmektedir. Aslında normal doğum korkulacak gibi bir durum değil tabi kolay da bir süreç değil ama aslında her kadının o mucizeyi tatması sağlığı el verdikçe yavrularına normal doğum yoluyla kavuşmaları en çok tavsiye edilen husustur. Normal doğumun anneye olan faydaları ise aslında anne ile bebeğin arasında farklı bir bağ olması. Bunun sebebi ise ten teması. Normal doğumla doğum yapa bir anne bebeğiyle sürekli cilt teması yapma fırsatı yakalar. Çünkü dünyaya yeni adapte olmaya çalışan bebeğinizi cilt temasıyla güvende hissettirerek, emin olun aradaki bağ çok farklı olacaktır.

Aynı zamanda normal doğum yapan anneler sezaryen doğuma göre çok daha kolay toparlanırlar. Ve günlük yaşantılarına daha kolay dönerler. Normal doğum yapan anne aslında farklı bir özgüven hisseder kendilerine güvenleri ve başarma hissi onları ayrıca mutlu etmektedir. Normal doğum yapmak aslında her kadının tatması gereken bir olaydır. Ama tabi ki sezeryan doğum yapanlar bunu bir eksiklik olarak düşünmesin. Çünkü unutmayın ki sağlık her şeyden önce gelir. Çünkü siz riskli doğum esnasında zaten sezaryen doğumu mecburen tercih edersiniz. Öyle de olmalı zaten. Siz bebeğiniz ve kendiniz için en iyisi ne olacaksa onu tercih etmelisiniz. Normal doğum yapan annelerin sezaryen ile doğum yapan anneleri kıyasla doğum sırasında anne ölümü çok daha azdır. Normal doğum yapan annenin enfeksiyon ve kanama olayı çok az görünmektedir. Normal doğumun kolay olması için öncelikle sağlığınızın yeterli olması lazım. Normal doğum yapmaya hazırlanan anne adayı, bol bol yürüyüş yapmalı ve en önemlisi de psikolojik olarak bunu başarabileceğini kendini hazırlamalı. Zaten kafanızda normal doğumu çözdüğünüz de güzel bir normal doğum hikayeniz olacaktır.

Normal doğum ile doğum yapmak isteyen kadınlar tabi ki hemen bu kararı veremiyorlar. Sürekli olarak korku endişe ve merak içinde bulunurlar. Ve en çok merak edilen konulardan biride normal doğumun vajinaya zararları aslında. Normal doğumun vajinada bir genişleme yapması doğrudur. Genellikle bebeğin başının geçmesi için yaklaşık 10 santimlik bir açılma yani vajinada genişleme meydana gelir. Tabi bu arada normal doğumdan sonra eski halinde olmasını beklemeyin ama korktuğunuz gibide olmayacaktır. Hatta 40 günlük lohusa dönemi de bundan dolayıdır. Normal doğum sırasında esneyen ve genişleyen bölgenin kendine gelip toparlanma sürecidir. Aslında gebelik döneminizde fazlaca hareket yaptığınız zaman yani aslında normalden daha fazla kendinize baktığınız zaman normal doğumda vücut yenilenir mi sorusunun cevabını ‘evet’ olarak verebiliriz. Çünkü normal doğum yapan anne yeniden evladıyla beraber doğmuş gibidir. Hatta normal doğum yapan kadınların hücrelerinin yenilenmesine ve ekstra güzelleşmesine bile sebep olur. Gebelik sürecinde oluşan ayak şişmesinden dolayı anne adayları zorlu günler yaşayarak normal doğum süreçlerini zorlayabiliyor. Hamilelikte ayak şişmesini önlemek için de sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Normal Doğumun Zararları Nelerdir?

Normal doğumun faydası olduğu kadar da zararı da bulunmaktadır. Normal doğum aslında çok fazla dikkat edilmesi gereken bir olaydır. Normal doğumda her an bir sıkıntı çıkabilir mesela uzun süren normal doğum zamanlarında bebek sıkıntıya girerek kalp atışlarının yavaşlamasına ve oksijensiz kalması gibi durumlar yaşayarak da bazı zihinsel ve fiziksel engellerle sıkıntı yaşanabilmektedir. Anne için normal doğumun dezavantajları ise doğum esnasında yırtıklar oluşmasıdır.  Bu yırtıkların dikimi sağlandığında ise yaklaşık 10 gün de iyileşmektedir. Ama bu süreç esnasında vajinanın temiz tutulması ve düzenli olarak pansuman yapılmasıdır. Aynı zamanda her 3 kadından birinde gözüken normal doğumla oluşan kabızlık, idrar kaçırma ve cinsel fonksiyon yetmezliği gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Ama aslında bu normal doğum zararları oluşmasında ki en büyük etken normal doğuma hazırlık süreci ve kadın doğum uzmanı olmazsa olmaz bir ebe. Bu 3 madde hazır olduğunda emin olun normal doğumun zararlarını en az olacak şekilde göreceksiniz. Onun için doğum yapacağınız hastaneyi ve doğum ekibini iyi tercih ettiğinizde mükemmel doğumlar ile yavrularınıza kavuşacaksınız. Sizlere normal doğumun faydalarını ve zararlarını anlattık. Uzman doktorlardan da bu bilgileri teyit etmek isterseniz tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde de sezaryen doğum konusuna değineceğiz.Benzer Paylaşımlar

Normal Doğumun Faydaları, Zararları Nelerdir?
Hamilelik - Gebelik

Normal Doğumun Faydaları, Zararları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-04-16 21:59:003
Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?
Hamilelik - Gebelik

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Ayşe Nur ER2018-12-11 23:03:003
Hamilelikte Mide Yanmasına Sebep Olan Faktörler
Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte Mide Yanmasına Sebep Olan Faktörler

Ayşe Nur ER2018-11-25 17:31:003
Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur, Tedavisi nedir?
Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur, Tedavisi nedir?

Ayşe Nur ER2019-07-22 22:31:003
Daha Fazla Oku