Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2018-12-11 23:03:003

Kürtaj Nedir? Kürtaj nasıl olur? gibi gelen sorular üzerine sizlere bilgi paylaşımda bulunacağız. Günümüzde özellikle genç kızların bilinçsizce hamile kalmalarından dolayı çokça merak edilen bir konuya hep beraber değinelim.

Kürtaj Nedir?

Sorusuna cevap vermek gerekirse rahim içinde oluşan gebeliğin farklı yöntemlerle alınma şeklidir. Kürtaj sadece istenmeyen gebeliklerde yapılmaz, düşükten sonra rahim içinde kalan gebelik kalıntılarını almak ve ölü gebelik gibi dış gebelik gibi durumlarda almak için kullanılır.

Kürtaj sadece gebeliğin sonlandırılma hali değil, rahim içinde bulunan ve alınan materyaller içinde kullanılır. D\C şeklinde de kısaltılabilir. Bu harf kısaltmaların açılımı Dilatasyon Küretaj’ın kısaltmasıdır. Dilatasyon anlam olarak rahim ağzının açılması anlamına gelir. Rahim ağzının açılması kürtajı yapmak için gerekli olan aletleri sokabilmek için gerekmektedir. Bu kürtaj işlemi için ince çubuklarla ve kalınlıkları artarak oluşan metal bujiler kullanılmaktadır. Genellikle rahimi açma işlemi gerekmeden ince plastik kanül rahim ağzından girilerek kürtaj yapılabilmektedir.

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

18 yaşından büyük ve evli olan kadınlar eşlerinin onaylarıyla kürtaj olabilmektedir. 18 yaşından büyük olup hem de bekar olan kadınlar ise kendi kararlarını vererek kürtaj olabilmektedir. 18 yaşından küçük olmakla beraber evli veya bekar olsun anne baba onayı olmadan kürtaj işlemi sağlanmamaktadır. Eğer ki 15 yaşından küçükler için kürtaj anne baba onayı olmadan bile işlem sağlanamaz direk adli mercilere bildirilir. 10 haftadan büyük gebeliklerde ise onay alınsa bile kürtaj işlemi yasal olarak yapılamaz. Tabii ki istisnai durumlarda 10 haftadan büyük gebeliklerde sağlık sorunu, ciddi bir hastalık olduğunda veya kalıtsal özür olduğunda ya da anne adayının hayatı tehlikeye girdiği zamanlarda kurul kararı ile gebeliğe son verilir.

Kürtaj Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Vakum aspirasyon kürtaj (Şırınga Yöntemi)

Vakum Kürtaj olarak ta bilinmektedir. Günümüzde en çok yapılan kürtaj çeşididir. Rahim ağzına yerleştirilen enjektör vakum cihaz ile çekilmektedir. Gebeliğin 10 haftası boyunca bu işlem uygulanabilir. Bu vakum kürtaj öncesi rahim ağzının uyuşması için lokal anestezi yapılır. Ama bazı durumlarda kadınlara sakinleştirici verilerek ve aynı zamanda uyanık olmaması içinde genel anestezi de tercih edilebilir. Öncelikle vajinaya muayene aleti konulmaktadır. Daha sonra vakum tüpünün sığabilmesi içinde rahim ağzının genişlemesi için açılmaya olanak sağlayan genişletici cihaz takılır. Genişletme kürtaj esnasında sürekli yapılır.  Rahimde genişlik yeterli düzeye geldiğinde ise rahme küçük ve yumuşak plastik tüp konulur. Plastik vakum enjektörüne takıldıktan sonra gebelik çekilmeye başlanır. Bu işlem yaklaşık 5-6 dakika sürer ama tabii ki gebeliğin büyüklüğü de zamanı çok etkilemektedir. İşlem görmüş kadın 1-2 saate taburcu olabilir. Doktorunun verdiği antibiyotikleri kullanması gerekir ki enfeksiyon önlenebilsin. Kürtaj işleminden sonra ağrı birkaç gün devam edecek ve kanamalar 2 haftayı bulacaktır.

Küret ile Gebeliğe son verme

Bu kürtaj şekli kazıma yöntemi aslında, rahimden kazıtılarak gebelik sonlanır. Ama bu durum rahme zarar verdiği için ülkemizde artık kullanılmamaktadır.

Kürtaj Sonrası İlaçlar ve Kontroller

Kürtaj yapıldıktan sonra çoğunlukla hastaya antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Kürtaj işleminden bir hafta sonra kontrol amaçlı hastaneye çağrılır.  Kanamanın ve ağrının fazla olduğu zamanlar bir hafta beklemeden hemen doktora başvurulmalıdır. Kanamalar bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir bazen 1-2 gün kanama olur bazen birkaç hafta bazen de hiç kanama olmayabilir bunlar normaldir. Kürtaj yapılan gün kanamalar için tampon kullanmak yerine daha sağlıklı olan ped’ler tercih etmelisiniz. Ve işlem yapılan gün duş almanızda sorun olmayacaktır. Eğer kürtaj sonrası aşağıdaki durumlar yaşanırsa hemen kadın doğum doktorunuza başvurmalısınız.

  • Yüksek ateş (38 dereceden fazla olması)
  • Ağrı kesici alınmasına rağmen geçmeyen ağrı ve kramplar
  • Fazla kanama olması
  • Kürtaj sonrası kötü kokan akıntılar oluşması
  • Kürtaj yapılan gün üzerinden 4-5 gün geçmesine rağmen kanamanın azalmayıp artmasıBenzer Paylaşımlar

Normal Doğumun Faydaları, Zararları Nelerdir?
Hamilelik - Gebelik

Normal Doğumun Faydaları, Zararları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-04-16 21:59:003
Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?
Hamilelik - Gebelik

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Ayşe Nur ER2018-12-11 23:03:003
Hamilelikte Mide Yanmasına Sebep Olan Faktörler
Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte Mide Yanmasına Sebep Olan Faktörler

Ayşe Nur ER2018-11-25 17:31:003
Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur, Tedavisi nedir?
Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur, Tedavisi nedir?

Ayşe Nur ER2019-07-22 22:31:003
Daha Fazla Oku