Hamilelikte Mide Yanmasına Sebep Olan Faktörler

Hamilelikte Mide Yanmasına Sebep Olan Faktörler

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2018-11-25 17:31:003

Hamilelikte dönemin de hemen hemen her kadın midenin yanması ve midenin ekşimesi sorunuyla bas etmeye çalışmaktadır. Aslında hamilelikte çok sık görülen ve aynı zamanda kötü bir etkisi olmayan bu sorunlar hamile kadınların birçoğunun gündelik hayatını olumsuz etkilemektedir. Şimdi gelin hamilelikte mide yanması neden oluşur? Hamilelikte görülen mide yanması nasıl geçer? Hamilelikte görülen mide yanmasıyla nasıl baş edebilirim? Sorularının cevaplarını hep beraber öğrenelim.

Hamilelik Döneminde Mide Yanmasına Neler Sebep Olur?

Mide yanması hamile kadınlar tarafından çok sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Hamile kadınların yediklerinin hazmının zor oluşu asit düzeyinin artışı aynı zamanda aniden gelen midede yanma hissi hamile kadınlar tarafından çekilmez bir durum oluşturduğu gibi aynı zamanda göğüs kafesinde ağrıya da yol açmaktadır. Mide yanması yasayan hamile kadınlar panik yapmasın ama aynı zamanda da kesinlikle göz ardı etmesin. Asitlik seviyenin yükselmesi alt boğazdan göğüs kafesinin sonuna kadar ilerleyen bir mide yanması hissiyle mide ekşimesine sebep olmaktadır. Hamilelikte ki mide yanması ve mide ekşimesinin başlıca sebebi tabi ki fiziksel ve hormonal dengenin bozulmasından kaynaklanmaktadır. 

Hamilelik esnasında, uterus (rahim), plasentanın düz kaslarını gevşetmesine sebep olan “progestoron" hormonunu üretir. Progestoron bu esnada yemek borusunun mideden ayrılmasına ve aynı zamanda gastrit asitlerin yemek borusundan geri itmesine neden olan valfi de rahat nefes alınmasına olanak sağlar.  Bu olay ise bizlere yani hamile kadınlara mide ekşimesi olan rahatsızlık veren o hisse sebep olur.

Progestoron aynı zamanda asitlik seviyesinin yükselmesine, sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına ve midedeki dalga şeklinde olan kasılmaların da azalmasına sebep olur. Daha sonra ki hamilelik dönemlerin de ise bebek büyüdüğü zamanlar da hamile kadınların organları bazen sıkışır ve bu esnada mide ile bağırsak arasında ki iletişim de yavaşladığı için asidi tiye neden olur. Aynı zamanda mide bu esnada bazen mide asitlerini yemek borusuna iteklediği için de mide ekşimeleri oluşur.

Hamilelikte Mide Yanmasıyla Nasıl Baş Edilir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte mide yanması sıfıra inmez ama hamile kadınları rahatlatan en azından baş edebilecekleri bir duruma getirmek söz konusu olan birçok faydalı bilgiler mevcut.

  • Fazla yağlı, fazla baharatlı besinler, kafein, alkollü içecekler ve hamile kadınların vazgeçemediği çikolata midedeki asit seviyesini artırdığı aşikârdır.
  • Gazlı içecekler (kola, gazoz vb.) yerine bol su tüketmelisiniz.
  • Hazır yemekler, ketçap-mayonez, tuzlu yiyecekler, turşu ve katkı maddesi içeren besinlerden uzak durun.
  • Mide yanmasını hafifleten içeceklerden biri de bir bardak soğuk süt. Ve aynı zamanda her öğünde taze yoğurt yemekte fayda vardır. Aynı zamanda günde hem sizi rahatlatıcı etkisi olan papatya ve nane çaylarının içilmesi büyük fayda sağlamaktadır. Ama tabi ki nane çayı hamilelik döneminde kontrollü kullanımla tüketilmesi gerekmektedir.
  • Hamilelikte miden yanmasını en aza indirmek için öğünleri sıklaştırmak ve her öğünde az yemek büyük önem taşımaktadır.
  • Hamilelikte yemek öğünlerinizde ne kadar az sıvı tüketirseniz o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz.
  • Hamilelik döneminde günde en az 8 en fazla 12 bardak su tüketimini öğünler dışında tüketmekte büyük fayda var.
  • Gün içerisinde uyku düzeninize uygun şekilde uyumadan 3 saat önce yemek tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü yemek yiyip uyumak mide ekşimelerine sebep olmaktadır. Eğer istisnai durumlarda geç tüketilen yemeklerde en az 1 saat yatmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Hamilelikte en büyük düşman tabi ki sigara.  Sigara içmek mide yanmasının ve mide asitinin artmasına sebep olmaktadır. Sigara tüketmek sadece mide yanmasına değil birçok soruna dahi sebep olan zararlı bir etmendir. Hamilelikte sigara dumanının bulunduğu ortamlar da dahi uzak durulması gerekmektedir.

 Benzer Paylaşımlar

Normal Doğumun Faydaları, Zararları Nelerdir?
Hamilelik - Gebelik

Normal Doğumun Faydaları, Zararları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-04-16 21:59:003
Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?
Hamilelik - Gebelik

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Ayşe Nur ER2018-12-11 23:03:003
Hamilelikte Mide Yanmasına Sebep Olan Faktörler
Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte Mide Yanmasına Sebep Olan Faktörler

Ayşe Nur ER2018-11-25 17:31:003
Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur, Tedavisi nedir?
Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur, Tedavisi nedir?

Ayşe Nur ER2019-07-22 22:31:003
Daha Fazla Oku