Hamilelik Sonrası Ayak Şişmesi Nasıl Geçer, Hamilelikte Ayaklar Neden Şişer?

Hamilelik Sonrası Ayak Şişmesi Nasıl Geçer, Hamilelikte Ayaklar Neden Şişer?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2018-12-29 23:51:003

Hamilelik sonrası ayaklar neden şişer, hamilelikte ayak şişmesi, hamileyken ayak şişmesinin tedavisi nedir, gebelik sürecinde ayaklar neden şişer, ayak şişmesi nasıl geçer, hamilelik sonrası ayak büyümesi ve şişmesi, ayak şişmesi doğumdan sonra geçer mi?

Hamilelikte ayak şişmesi, birçok kadının en sık karşılaştığı ve şikayetçi oldukları konudur. Ayaklarda oluşan şişlikler anne adayları için çekilmez bir durum haline geldiğinden ötürü en çok sorulan sorularda ise Hamilelik sonrası ayak şişmesi nedir? Hamilelik sonrası oluşan ayak şişmesi nasıl geçer? Bunları cevaplayalım.

Hamilelikte Ayaklar Neden Şişer?

Hamilelikte oluşan şişkinlikler, gebelik sürecinde vücutta bulunan fazla sıvının tutulmasından kaynaklanır. Hamilelik sürecinde anne vücudu çok fazla suya ihtiyaç duyar. Su bu durumda hem bebeğin gelişimine destek vermek hem de vücuttaki eklemlerin doğum esnasında kendini hazırlaması için su içmek büyük önem taşır. Bundan dolayı anne adayı bol bol su tüketir. Bu suyun bir kısmı da vücutta kaldığı için şişmelere sebep olur. Hamilelikte oluşan ayak şişmesi doğumdan sonrada görülebilmektedir. Hamilelikte ayak şişmesi 5. Aydan başlayarak son 3 aylık süre zarfında daha sık görünmektedir. Ve hamilelikte alınan ani ve fazla kiloda ayaklarda yağ oluşmasına ve bundan dolayı ayak büyümesine yol açabilir. Ve bu yağ oluşması geçici bir durum olmamakla beraber hamilelik sürecini olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir.

Hamilelik Sonrası Ayak Şişmesi Nasıl Geçer?

Hamilelik sonrası ayak büyümesi ve şişmesini önlemek adına hem hamilelik döneminde hem de doğumdan sonra ayakları yukarı kaldırarak şişmeleri azaltabilirsiniz. Gün içinde oturduğunuz zamanlarda ayaklarınızı yastığa ya da tabureye uzatarak ta ayaklarınızın dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Ama bu durumda önemli konu ise uzattığınız ayaklarınızın vücuttan biraz yukarda durması gerekir.  Uyurken ayaklarınızın altına yastık koyabilir ya da koltuk kenarlarına ayaklarınızı uzatabilirsiniz. Bu size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gün içerisinde zaten hamilelikten dolayı dengeli ve düzenli bir beslenme programına dahil olunması gerekir. Düzenli ve dengeli beslenme hamilelik sonrası oluşan ayak şişmesini büyük ölçüde azaltacaktır. Hamilelik boyunca ve doğumdan sonra fazla tuz tüketimi olmamalıdır. Fazla tuz tüketildiğinde olumsuz etkenler oluşabilmektedir. Mesela fazla tuz tüketimi vücutta bulunan fazla suyun atılmasını engelleyecek buda ayakların ve vücudun şişmesine yol açacaktır. Aynı zamanda anne adayının çok fazla ayakta kalmaması dinlenmesi gerekir ve bu ayak şişmelerini engellemek içinde yan yatması gerekir. Nemli ve sıcak ortamlarda bulunulmaması gerekir. Çünkü nem ve sıcak ortam anne adayının ayak şişkinliğinin oluşmasına veya artmasına sebep olur.

Hamilelik döneminde ve doğumdan sonra annenin rahat olması gerekir. Bu rahatlık için ilk başta rahat kıyafetler gelmektedir. Özellikle hamileler için özel olarak üretilen kıyafetler tercih edilmelidir. Naylon giysi ve çoraptan uzak durup destekleyici, pamuklu ürünler tercih etmelidir.  Genellikle hamilelikte ve sonrasında oluşan ayak şişmelerinde endişe edilebilecek bir sorun yoktur. Ama yine her ihtimale karşı da aniden oluşan ayak şişmeleri veya vücudun farklı yerinde oluşan şişkinlikler için doktor kontrolünde bulunması ve tedaviyi aksatmaması gerekir. Onun dışında yukarı da yazan tedavi yöntemlerini denediğiniz zaman ayak şişmelerinize fayda sağladığını göreceksiniz.Benzer Paylaşımlar

Normal Doğumun Faydaları, Zararları Nelerdir?
Hamilelik - Gebelik

Normal Doğumun Faydaları, Zararları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-04-16 21:59:003
Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?
Hamilelik - Gebelik

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Ayşe Nur ER2018-12-11 23:03:003
Hamilelikte Mide Yanmasına Sebep Olan Faktörler
Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte Mide Yanmasına Sebep Olan Faktörler

Ayşe Nur ER2018-11-25 17:31:003
Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur, Tedavisi nedir?
Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur, Tedavisi nedir?

Ayşe Nur ER2019-07-22 22:31:003
Daha Fazla Oku