Siyah Nokta Nedir, Nasıl Geçer, Nasıl Oluşur, Kurtulma Maskesi Nasıl Yapılır?

Siyah Nokta Nedir, Nasıl Geçer, Nasıl Oluşur, Kurtulma Maskesi Nasıl Yapılır?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2018-12-01 02:09:003

Kadın ve erkekleri kapsayan ve görüntüsüyle bizi rahatsız eden siyah noktalardan nasıl kurtuluruz? Gelin hep birlikte bu Siyah nokta nedir? Siyah nokta nasıl oluşur? Siyah noktaları geçirmek için maske önerileri nelerdir? Sorularına cevap verelim.

Siyah nokta nedir?

Siyah nokta sıklıkla görülen cilt sorunudur. Cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkes de gözüken bir problemdir. Siyah noktalar cildin kötü, sağlıksız ve soluk gözükmesine yol açmaktadır. Kişiyi rahatsız eden bu siyah nokta sorununa kesin çözüm sağlamak pek mümkün değildir. Siyah noktalar yas sınırı oluşturmadan her yaşta karşımıza çıkmaktadır.  Siyah noktaya sigara, makyaj kalıntıları gibi sebeplerden oluşabilmektedir. Ama bazı yöntemler var ki siyah noktaları yok edebilir, oluşmasını engelleyebilirsiniz. Bu kısımda asıl önemli nokta cildinizi temiz tutmak ve sürekli bakım yapılması gerekmektedir. Cildin hemen altında bulunan yağ ve biriken kir tabakasının birbirleriyle temas haline geçmesiyle oluşur.  Yani aslında siyah noktalar kir ve ölü derilerin cildinizdeki gözenekleri kapatması sonucuyla oluşur.  Gözeneklerde oluşan siyah noktaların temizlenmesi gerekir. Temizlenmediği taktirde ise siyah noktalar sivilce olarak cildimizde yerini alır.

Siyah Nokta Nasıl Oluşur?

Pigmentasyon artması; Pigment artması nedeniyle derinizde ve dokuda renk tonunda koyuluk, renk değişikliği oluşur. Pigmentasyon artması, cildin belli bir bölgesine hasar ve darbe olması sonucuyla oluşmaktadır.

Güneş ışığının etkisinde kalmak; Aşırı güneş ışığına maruz kalmak, cildin kendi kendine ultraviyole ışığından koruması amacıyla ürettiği melanine neden olur.

Deri bozuklukları; Artan yaşla birlikte, deri hücrelerinde üretiminin yavaşlamasıyla birlikte, zarar gören hücrelerin yerine yeni hücreler gelmez.

Karaciğerde hasar; Ciltteki sorunlar aynı zamanda karaciğerde sorun olabileceğinin işareti olabilir. Çünkü bu sebepten dolayı vücut doku ve hücrelerden toksinleri ayırt edemiyor demektir.

 ● Sivilce; Genellikle yok olması uzun zaman alan ve iz bırakan lekelere yol açabilir.

Siyah Nokta Geçirmek İçin Maske Önerileri Nelerdir, Evde Siyah Nokta Maskesi Nasıl Yapılır?

Tabi ki en garanti ve sağlıklı olan bitkisel çözümlerdir.

Siyah Noktadan Kurtulmak İçin Yumurta akı maskesi;

  •  1 adet yumurta
  •  Kâğıt havlu

Bir kâsenin içine yumurta akını alın. Ve yumurta akını güzelce çırpın. Daha sonra yüzünüze masaj yaparak yedirmeniz gerekmektedir. Daha sonra kâğıt havluyu yüzünüze yapıştırın ve havlu kuruyana kadar beklemede kalın. Kuruyan havluyu yavaşça çıkarın ve mucizeye tanık olun. Kâğıt havluya baktığınızda cildinizdeki siyah noktaların havluya yapıştığını göreceksiniz.

Siyah Nokta İçin Domates ve Yoğurt Maskesi;

Domateste bulunan antiseptik içerik sebebiyle kullanılmaktadır. Ve domatesi doğrayıp ya da blenderden geçirerek bir kaba koyun. Daha sonra ise yoğurt eklemeniz gerekmektedir.    Yoğurt ise cildi nemlendirme ve yağdan kurtulması için gereklidir.  Bu her iki besini homojen şeklinde olması gerekmektedir. Daha sonra ise elde ettiğimiz karışımı cildimize yavaşça masaj yaparak yedirmemiz gerekmektedir. Böylelikle bu maske sayesinde siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda besinler cildinizin içine girmektedir. Bu maskeden güzel bir sonuç elde etmek isterseniz eğer, yaklaşık 30 dakika boyunca masaj yapmanız gerekmektedir.

Siyah Nokta İçin Türk Kahvesi ve Zeytinyağı Mucizesi;

Bu maske için ihtiyacımız olan 2 şey; bir yemek kaşığı Türk kahvesi telvesi ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı. Bu iki harika ürünü iyice karıştırmak gerekmektedir. Daha sonra elde ettiğimiz karışımı cildimize sürmemiz gerekmektedir. Yaklaşık 5-6 dakika cildinizde kalması gerekmektedir. Daha sonra soğuk suyla iyice yıkanması lazım. Daha sonra yüzünüzdeki parlaklığı fark edebileceksiniz. Bu mucizevi maskeyi haftada 2 kere tekrarlanması önerilir.

Siyah Nokta İçin Limonun Şahane Etkisi;

Limon ciltteki yağ oranını dengelediği için siyah noktaları geçirmek için maskelerin başında gelir.

  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • 5-6 damla limonun suyu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı süt
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Bu maddeleri iyice karıştırmak gerekmektedir. Daha sonra elde edilen karışımı cildinize sürmelisiniz. 5-6 dakika bekledikten sonra ılık suyla iyice durulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir tekrarlayabilirsiniz.

Siyah noktası olmayan, canlı ve temiz bir cilde sahip olmanız dileğiyle.

 Benzer Paylaşımlar

SPF Ne Demek, Güneş Koruyucu SPF Nedir?
Güzellik

SPF Ne Demek, Güneş Koruyucu SPF Nedir?

Emre Öztaş2018-12-24 16:26:003
Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?
Güzellik

Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayşe Nur ER2019-03-31 13:22:003
Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?
Güzellik

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Ayşe Nur ER2019-01-03 22:52:003
Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?
Güzellik

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2018-12-27 00:51:003
Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı, Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?
Güzellik

Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı, Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?

Ayşe Nur ER2018-12-26 23:30:003
Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?
Güzellik

Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?

Ayşe Nur ER2019-03-24 23:20:003
Gül Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
Güzellik

Gül Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Ayşe Nur ER2018-12-18 22:42:003
Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?
Güzellik

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-05-19 01:41:003
Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?
Güzellik

Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayşe Nur ER2019-07-22 14:09:003
Daha Fazla Oku