Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2019-03-31 13:22:003

Sivilce yani bir diğer adı akne. Her insanda gözüken yaygın bir deri sorunudur. Her yaşta insanda sivilce meydana gelir. Ama gençlerde daha sık görünür sivilce. Aslında ciddi bir sağlık sorunu değildir ama sivilce yara izlerinin kalması da can sıkıcı bir sağlık sorunudur. Aslında hepimizin bir dönem araştırdığı hatta halen de araştırdığı Sivilce Neden Olur? Sivilce Nasıl Geçer? Sorularına yanıt bulmak. Hadi o halde baş belası sivilcenin o sevimsiz hikayesini ve çözümünü hep beraber öğrenelim.

Sivilce Neden Olur?

Sivilce, deri altında bulunan kirden tozdan ve yağlardan dolayı tıkanmadan dolayı oluşan bir sorundur. Bu durum yani kirli bir ciltte bakteri oluşumunun büyümesine ve cildi tahriş etmelerine sebep olur. Böylelikle gün yüzüne sivilceler çıkar. Hatta sivilce nedenleri karaciğer de bile çok büyük etkendir. Çünkü örneğin karaciğerde ki bir yağlanma veya rahatsızlık ciltte çıkacak sivilcelerin habercisidir. Aslında sivilceye neden olan konulardan kimisi aşırı yağlı yemek, çikolata gibi abur cubur besinler sivilceye neden olduğu bilinir. Ama bu konuyla ilgili bilimsel herhangi bir kanıt yoktur.  Bir diğer bilinen durumsa cildin kirli kaldığı zaman ya da makyaj kalıntılarından arındırmamakta sivilceye neden olduğu bilinmektedir. Onun için bol bol kişisel bakım konusunu unutmamalıyız.

Aslında sivilce çıktığında üzerine birde stres ve sıkıntılı bir dönemdeysek eğer sivilcenin gidişatını kötü etkileyerek ciltte yara ve iz kalmasına sebep olabilir. Cildimizin hangi bölgede neden sivilce çıkar konusu da araştırılan bir diğer konu. Aslında sivilce nedenleri kısaca gözeneklerin kıl köklerinin tıkanması sonucu oluşan durumdur. Bazen ergenlik dönemlerinde küçük yaşta büyük sorunlara yol açar. Ve sivilce sıkıldıkça oynandıkça büyük lekelere ve izlere yol açar.  Yanakta çıkan sivilce, alında sivilce, yüzde çıkan sivilceler neyin habercisi ergenlikten itibaren başlayan sivilceler düzensiz beslenme ve cilt bakımı yapılmaması gibi birde üzerine sıkıntı stres eklendiği zaman baş belası haline geliyor.

Genetik faktörlerde sivilce çıkmasına neden olur. Örneğin hormonsal farklılıklar, adet olma, duygusal stres yoğunluğu, kullanılan bazı ağır ilaçlar bunlarda sivilce çıkmasına neden olan faktörlerdir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce tedavisi sivilcenin yoğunluğuna bağı olarak değişkenlikler gösterebilmektedir. Sivilce tedavisinin süreci 1-2 ay sürebilmektedir belki de sivilce yoğunluğuna göre de bu zaman biraz daha uzamaktadır. Kimisinde sivilce isilik olarak kimisinde daha ağır iltihaplı olarak meydana gelmektedir. Hatta bu dönemde en çok cevap aranan iltihaplı sivilce nasıl geçer sorusudur. İltihaplı sivilce kesinlikle dokunulmamalı ve sıkılmamalıdır. Çünkü dokunulan veya sıkılan iltihaplı sivilcelerde iltihabın cilde yayılması ve sivilcenin artmasına ve bu dönemin daha uzun geçmesine neden olur. Aslında sivilce yüzeyine herhangi bir baskı, kozmetik ürünler kullanılmadan cildimizi olabildiğince sivilce iltihabını yaymadan temiz tutmak gerekmektedir. Ağrılı sivilce neden olur sorusu aslında en çok merak edilen soru çünkü hem görüntüsüyle bizleri rahatsız etmektedir hem de ağrısıyla çekilmez anlar yaşatabilmektedir. Ağrılı sivilce genellikle hormonlara bağlı olarak meydana gelir ve etkisi biraz uzundur. Bunu önlemek adına da tabi ki uzman doktorlardan da destek alarak bilgisi dahilinde genellikle doğum kontrol hapları tercih edilir. Sivilce için bu tür haplar sivilceleri kontrol altına alarak yatıştırmaktadır.

Tedavi edilemeyen sivilceler ve sivilce izleri için genellikle kimyasal kremler (akne tedavisi için kullanılan), sivilce için doğal yöntemler ile sivilcelerinizden ve sivilce izlerinden kurtulmanız mümkün. Genellikle sivilce olan cildinizi temizlerken yumuşak sabunlar tercih edilmelidir. Özellikle yanakta kırmızı sivilceler için yüz temizleyici peelingler ile temizlemek mümkün. Ama cildinizi temizlemek için kullandığınız sabunların cildi kurutmaması gerektiğini de unutmamak lazım. Aslında genellikle ciltte bulunan sivilcelerin uzun süre cildimizde kalmamasını istersek sivilceleri oynamalı, sivilceleri kaşımamalı, sivilceleri sıkmamalıyız.

Sivilce için Doğal Yöntemler

Sivilceleriniz ileri düzeyde değilse eğer yani norma bir sivilce yapısına sahipseniz isilik gibi veya bitkisel ürünlerle geçebilen sivilceleriniz varsa şimdi anlatacağım doğal yöntemlerle sivilcelerinizden kurtulabilir cildinizin daha canlı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Sivilce nasıl geçer limon aslında en çok bilinen bir bitkidir. Limonun cildi yenilediği ve sivilceleri kuruttuğu bilimsel olarak da bilinmektedir. Patlamış sivilce nasıl geçer hem sivilce için hem sivilce izleri içinde limon muhteşem sihirli bir etkiye sahiptir. Şimdi sizlere sivilce izleri ve sivilce için evinizde de yapabileceğiniz, sivilce nasıl geçer doğal yöntemler ile sihirli bir yapıya sahip limon maskesi tarifini paylaşacağım.

Sivilce İçin Limon Maskesi;

Limonun sivilcelerde bulunan mucizevi etkisini şimdi sizlere sadece kadınlar için değil sivilce nasıl geçer erkekler tarafından da rahatlıkla tercih edilebilen maske tariflerini paylaşalım.

  • 2 yemek kaşığı sıkılmış limon suyu
  • 1 çorba kaşığı da toz tarçın

Bu ürünleri ufak bir kaba alarak karıştırdıktan sonra sivilcelere ve sivilce izlerinin üzerine sürüp 15-20 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra sivilcelerin üzerine sürdüğünüz maskeyi ılık suyla yavaş bir şekilde yıkamak gerekmektedir. Bu limon maskesini haftada 2 veya 3 kez tekrarladığınız zaman sivilce ve sivilce izlerindeki azalmayı fark edeceksinizdir.  Bir diğer tarifimizde hem besleyici özelliği bulunan yoğurt ve limon karışımının mucizevi tarifini paylaşalım.

  • Yarım limon suyu
  • Yarım fincan süzme yoğurt

Bu iki ürünü iyice karıştırmak gerekmektedir. Daha sonra masajlar yaparak dairesel hareketlerle sivilce olan ve sivilce izi olan yüzeye sürmelisiniz. Aynı zamanda yoğurdun hem sivilceye bir etkisi vardır hem de besleyici özelliğiyle de cildinizin daha canlı ve parlak olmasını da sağlayacaktır. Hatta sivilcelerden mustarip olan başından geçen olayları olduğu gibi aktaran bir platform var. Sivilce nasıl geçer kadınlar kulübü ile de deneyimleri öğrenebileceğiniz yazıları da okuyabilirsiniz. Sivilce izlerinde limon etkisini farklı bir tarif vererek de örnekleri çoğaltabiliriz.

  • 1 çorba kaşığı taze limon suyu
  • 1 çorba kaşığı hakiki gül suyu

Sivilce için bu iki ürünü güzelce karıştıralım. Pamuk ile elde ettiğimiz karışımla cildimize tonik yaparak uygulayalım. Yaklaşık 15-20 dakika kadar elde ettiğimiz sıvının cildimizde kalması gerekmektedir. Daha sonra soğuk suyla yüzümüzü yıkayalım. Bu ede ettiğimiz karışımı istediğimiz düzende bir çözüm sağlayana kadar her gün tekrarlayabiliriz.

Sivilce neden çıkar bu soruya en doğal yöntemlerle cevap vermeye çalıştım. Eğer bu yöntemler sivilcelerinizde bir azalma veya yok etme yapmıyorsa ve sivilceleriniz çıkmaya ve iz bırakmaya devam ediyorsa o zaman bir uzmandan destek almanız gerekmektedir. Kan tahlilleriyle sivilcenin kaynağının tespiti ve o soruna çözüm sağlayacak ilaç tedavisiyle de sivilceden kurtulabilirsiniz.Benzer Paylaşımlar

SPF Ne Demek, Güneş Koruyucu SPF Nedir?
Güzellik

SPF Ne Demek, Güneş Koruyucu SPF Nedir?

Emre Öztaş2018-12-24 16:26:003
Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?
Güzellik

Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayşe Nur ER2019-03-31 13:22:003
Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?
Güzellik

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Ayşe Nur ER2019-01-03 22:52:003
Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?
Güzellik

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2018-12-27 00:51:003
Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı, Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?
Güzellik

Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı, Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?

Ayşe Nur ER2018-12-26 23:30:003
Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?
Güzellik

Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?

Ayşe Nur ER2019-03-24 23:20:003
Gül Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
Güzellik

Gül Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Ayşe Nur ER2018-12-18 22:42:003
Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?
Güzellik

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-05-19 01:41:003
Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?
Güzellik

Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayşe Nur ER2019-07-22 14:09:003
Daha Fazla Oku