Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2019-01-03 22:52:003

Saç dökülmesi, saç dökülmesi neden olur, saç dökülmesi nasıl önlenir, genetik faktörler, saç, dökülme, yanlış beslenme, hormonal dengesizlik, vitamin eksikliği, mineral eksikliği, dermotoloji, kadınlarda dökülme, erkeklerde dökülme, saç dökülmesinin sebepleri nelerdir…

Saç dökülmesi küçük büyük herkesin ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın genetik farklılıklar ve beslenme farklılıklardan dolayı oluşan ve can sıkıcı bir durumdur. Özellikle gençlerden gelen sorular doğrultusunda Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Sorularına ayrıntılı bir cevap bulalım.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi, kadın erkek ayırmadan uzun süre sorun yasatacak bir sorundur. Kimi ne göre bu sorun önemsiz gelmekte kimi ne göre de psikolojik bir sorun olarak olumsuz etkilemektedir.  Genellikle saç dökülmesi stres ve depresyonda ağırlıklı olarak etki etmektedir. Ama asıl önemli sebebi ise genetik faktörlerdir.   Ama oluşan bu sorununun erken teşhis edilmesi gerekmektedir. Her sağlık sorununda da olduğu gibi bu durumda da erken teşhis işinizi kolaylaştıracaktır.  Sağlıklı bir insanın saç derisinde yaklaşık 100 bin adet saç teli bulunur. Gün içerisinde saçları yıkama ve taramaya bağlı olacak şekilde her bu işlemden sonra 100-150 saç teli dökülmektedir. Ama bu durum normal gözükmektedir. Saç Dökülmesi; hormon yapısı, alınan besin faktörleri, kimyasal maddelerin saça bulaşması, genetik saç dökülmesi, psikolojik stresle birlikte kıl kökü hastalıklarından kaynaklanır. Her sağlıklı insanın iki aya kadar süregelmektedir. Bir yılda üç kere tekrarlanan saç dökülmelerinde ve dökülme süresinin 2 ayı geçmesi ciddi sağlık sorunlarının da habercisidir. Kesinlikle bu dönemde bir uzman doktordan destek alınması gerekir. Her saç teli yaklaşık 5-6 yıl yaşar. Bu 5-6 yıllık süre içerisinde saç öncelikle dinlenir ve daha sonrada dökülür. Bu süreç her insan için doğal ve normal bir durumdur. Ama normal durumlarda banyo yaparken ele gelen saç miktarında artma olduysa ve kuru ve yıkanmış temiz saçtan elimizle baktığımızda elimize saç telleri geliyorsa eğer bu saç dökülmesi ciddiye alınarak tedavi edilmesi gerekir. Saç dökülmesinin birden farklı sebepleri olabilir. Şimdi bu sebepleri inceleyelim.

  • Genetik Faktörler

Saçlarda bulunan dökülmeler kadın ve erkeklerde farklılık gösterir. Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin yarısından fazlası genetik sayılır. Ve toplumun yarısından fazlasında görünen erkek tip hormon kaynaklı saç dökülmesi meydana gelir. Bu tip dökülmeler genetik olduğundan dolayı belli bir yaştan sonra kellik artar ve kişi bu durumdan sonra saç ekimine ihtiyaç duyabilir. Erken teşhis edildiğinde uygun tedavi alınarak kellik yavaşlatılarak saç dökümünü en aza indirebilirsiniz.

Bu tarz genetik saç dökülmeleri kadınlarda oluşur. Günümüzde genç yetişkinlerde yani ortalama 18 yaşında olan genç erkeklerde yine aynı yaş grubunda olan kadınlarda bulunan saç dökülmelerine göre genç erkeklerde çok daha sık gözükmektedir. Eski zamandaki saç dökülmesi oranlarına kıyasla günümüzde çok daha sık gözükmektedir. Bunun sebebi de aşırı stres ve depresyon, düzensiz beslenme gibi durumların oluşmasıdır.

  • Deri Sorunları

Deri ve iç hastalıklarında da saç dökülmesi için bir nedendir.  Deri sebepli rahatsızlıklarda oluşan dökülmelerde saç derisini tutan rahatsızlıkların saç derisini etkilemesinden dolayı oluşur. Birçok deri hastalığı yani sedef sorunu, egzama, akne vs. bunlar saç derisine bulaştığı zaman saç dökülmeleri kaçınılmaz olur.

  • Yanlış Beslenme

Yanlış beslenme kaynaklı saç dökülmeleri çok sık karşılaşılmaktadır. Çünkü saç canlı bir yapıya sahip olduğu için beslenmesi ve kan dolaşımının fazlalaşması gerekir. Uzun süreli açlıklar oluşması yanlış beslenme alışkanlıkları örneğin karbonhidrat ağırlıklı bir beslenmeyle de saç kökleri etkilenerek dökülmelere sebep olur. Beslenme şekli değiştirildiğinde ise bu dökülmeler azalmaktadır.

  • Vitamin ve Mineral Eksikliği

Vitamin ve mineral eksiliği oluştuğunda ve herhangi bir beslenme sorunu da yoksa eğer saç için ihtiyaç duyulan vitaminler ve mineraller kaynaklı dökülmelere sebep olur. B12, D vitamin, Folik Asit, demir gibi vitamin eksikliğinden dolayı saç kökleri beslenemez ve buda saç dökülmelerine neden olur.

  • Hormonal Sorunlar

Kişide hormon sorunları olduğu zaman adet düzensizlikleri, aşırı sivilce, tüylenme de fazlalaşma aşırı ve ani kilo alıp verme olduğu zamanlar birde üstüne saç dökülmeleri eklendiği zaman bu problemlere hormon bozukluklarından kaynaklı saç dökülmeleri meydana gelir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi probleminde öncelikle tanı doğru konulmalıdır. Öncelikle saç dökülmelerinin sebebi ve dökülme tipini kesin öğrenmek gerekir. Dermatoloji uzman doktor sayesinde muayene edilerek saç tip ve sebeplerine göre tedavi edilmelidir. Ve saç dökülmesi yaşayan kişilerin saça ve saç derisine zarar verecek kimyasal ürünlerinden kaçmalı saç bakım ürünlerini kullanılmaması gerekir. Eğer ki vitamin eksikliğinden kaynaklı bir saç dökülme sorunu yaşanıyorsa gerekli vitamin ve minerallerin alınması takviyesi yapılması gerekir. Ve bunların yapılmasına rağmen halen çözüm olmadıysa uzman bir doktordan destek alınması gerekir.Benzer Paylaşımlar

SPF Ne Demek, Güneş Koruyucu SPF Nedir?
Güzellik

SPF Ne Demek, Güneş Koruyucu SPF Nedir?

Emre Öztaş2018-12-24 16:26:003
Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?
Güzellik

Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayşe Nur ER2019-03-31 13:22:003
Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?
Güzellik

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Ayşe Nur ER2019-01-03 22:52:003
Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?
Güzellik

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2018-12-27 00:51:003
Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı, Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?
Güzellik

Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı, Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?

Ayşe Nur ER2018-12-26 23:30:003
Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?
Güzellik

Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?

Ayşe Nur ER2019-03-24 23:20:003
Gül Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
Güzellik

Gül Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Ayşe Nur ER2018-12-18 22:42:003
Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?
Güzellik

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-05-19 01:41:003
Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?
Güzellik

Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayşe Nur ER2019-07-22 14:09:003
Daha Fazla Oku