Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?

Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2019-03-24 23:20:003

Kişisel Bakım, sağlıklı insanların günlük rutinler halinde gerçekleştirdiği, karşılıklı ilişkilerde önemli rol oynayan ve hayatımızı rahat, sağlıklı geçirmesini sağlayan kişisel temizlik olayının tümünü içermektedir. Örneğin saçlarımızı düzenli taramak, düzenli duş almak, tırnaklarımızı kesmek gibi örneklerle adlandırabiliriz. Daha detaylı anlatacak olursak Kişisel Bakım Nedir? Kişisel Bakım Ürünleri Nedir? Diye soracak olursak Kişisel Bakım hakkında her şey nedir hep birlikte öğrenelim.

Kişisel Bakım Örnekleri Nelerdir?

Kişisel bakım hakkında öncelikle insanların kendisine bakmasından geçer. Bu kişisel bakım olayını alışkanlık haline getirmek en iyi yoldur. Çünkü nerdeyse hepimiz karşılaşmışızdır. Toplu taşıma araçlarında ter kokan insanlar hepimizi çok fazla rahatsız etmiştir. Uzun ve kirli tırnaklar hepimizin midesini bandırmaktadır. Bu tip örnekleri çoğaltabiliriz ama en çok karşılaşılan kişisel bakım problemlerindendir. Kişisel bakım türleri hakkında bilgi verecek olursak eğer;

  • El ve ayak bakımları
  • Vücut bakımı
  • Saç bakımı
  • Ağız ve diş bakımı
  • Kılık kıyafet bakımı 

Kişisel Bakım | El ve Ayak bakımları

El ve ayak bakımı kişisel bakım konusunda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Eğer ki sizlerde kişisel bakımınızı çok daha detaylı yapmak isterseniz öncelikle ellerinizi çok sıklıkla sabunla yıkamanız gerekmektedir. Kişisel bakımda en çok temizliği eller istemektedir. Çünkü eller en çok yere dokunan ve bakteri bulunduran her yerden kolaylıkla virüs alabilir. Ve bu konuda virüslerden kurtulmak için sıklıkla sabunla ellerimizi yıkamamız gerekir. Kişisel bakım öyle önemli bir konudur ki kreşlerden itibaren kişisel bakım ile ilgili örneklendirmelerle aktarılmaktadır. El ve ayak bakımları için temiz olmasından ziyade tırnak bakımı da çok önemlidir. Tırnaklarınızın kısa olması kişisel bakımda önemli rol oynar. Çünkü uzun tırnaklarda bakteri üremesi daha hızlı olmaktadır.

En çok kullanılan organımız ellerimiz olduğu için ve bazen öyle bir oluyor ki saatlerce ellerimizi yıkayamadığımız zamanlar olmaktadır. Bu durumda da devreye kişisel bakım ürünleri girmektedir. Örneğin kişisel bakım ürünlerinden elleriniz için anti-bakteriyel özelliği bulunan ıslak mendiller ya da el dezenfektanlarını yanınızda bulundurabilirsiniz. Hatta bu kişisel bakım ürünlerini çocuklarımızın çantalarına bile koyabiliriz.  Kişisel bakımın en kolay yolu bu durumu alışkanlık haline getirmek. Mesela eve geldiğimiz zaman direk ellerin yıkanması, yemekten önce ve sonra kişisel bakım ve sağlık için ellerin yıkanmasını alışkanlık haline getirmek hem kendimiz için hem çevremizdekiler için olumlu olacaktır. Ayak bakımı için Kişisel bakım eşyaları nelerdir diye soracak olursak eğer gün boyu havasız kalan ve nefes alamayan ayaklar için özel bakım kremlerini tercih edebilirsiniz. Çünkü ayak bakımı yapılmadığı zaman çeşitli rahatsızlıklara mantar ve enfeksiyon oluşumuna yol açmaktadır.   Kişisel bakım için aslında el ve ayaklarımızı düzenli şekilde sabunla yıkamak bu tip sorunları zaten engelleyecektir.

Kişisel Bakım | Vücut Bakımı

Vücut bakımı kişisel bakım konusunda en önem verilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Vücut bakımı için öyle güzellik merkezlerine gitmenize de gerek yok. Artık her şey elimizin altında. Evde vücut bakımı nasıl yapılır, haftalık vücut bakımı için gerekenler nelerdir detaylarını anlatalım. Yani kişisel bakım adımlarını tam anlamıyla hep birlikte öğrenelim. En doğal vücut bakımı yaz ve kış aylarına ait ölü derilerden kurtulmak, yumuşak bir cilde sahip olmak için yapılacaklar çok basit. Haftalık düzenli duş almak en başlıca kişisel bakım rutinidir. Daha sonra kişisel bakım için vücut bakımı için nemlendirici kremlerle nem dengesini koruyarak vücut bakımı için olumlu bir işlem gerçekleştirebilirsiniz. Yüz bakımı için patates çok faydalı bir üründür. Hatta patatesin cilde faydaları için tıklayabilirsiniz. Hatta sizlere özel bir tarif verelim. Bu tarifi sadece kadınlar için değil erkek vücut bakımı nasıl yapılır? bu soruya cevap olarak da verebiliriz.

  • Lavanta özü yağı
  • 23 yemek kaşığı esmer şeker
  • Portakal özü yağı
  • 34 damla argan yağı
  • 34 damla üzüm çekirdeği yağı

Bütün malzemeleri ortak bir kapta iyice karıştırarak vücudunuza dairesel hareketler yaparak masaj yapabilirsiniz. Daha sonra 15-20 dakika kadar beklettikten sonra ılık bir duş aldığınızda ise vücut bakımı için en güzel bitkisel çözüm bulmuş olacaksınız. Ama tabi ki bu tip karışımlarla uğraşmak istemezseniz eğer kişisel bakım ürünleri olarak bulabileceğiniz güzel markalar var.

Kişisel Bakım | Saç Bakımı

Saç bakımı çoğunlukla kadınların olmazsa olmazıdır. Kişisel bakım da saç bakımı için boyalı ve boyasız saçlar için farklı bakım yöntemleri vardır. Saç bakımı aslında saçlarımızın daha canlı ve parlak olması için yaptığımız uygulamalardandır. Günlük saç bakımı aslında gün içinde güneşe, toza maruz kalan saçlarımız için olumsuz bir etkendir.  Özellikle saç bakımı kadınlar ve saç bakımı erkek için eğer boyalı bir saça sahipseniz şampuan seçimine dikkat etmelisiniz.  Eğer ki şampuan örneği verecek olursak Head&Shoulders ve Dove marka şampuanlar sizlere yardımcı olacaktır. Saç bakımı yağları için zeytinyağını tercih edebilirsiniz. Besleyici özelliğiyle beraber saçlarınızın daha canlı, parlak ve beslenmesini sağlayan bir saç bakım yağ çeşididir. Özellikle duş alırken saç bakımı için sıcak su kullanmayın. Saçlarınızı olabildiğince soğuk suyla yıkamaya gayret etmelisiniz. Kişisel bakım konusundan saç bakım hakkında aslında çok şey anlatılabilir. Ama en doğrusu her saç tipine uygun şampuan ve saç bakım yağlarıyla çok parlak canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Kişisel Bakım | Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve Diş Bakımı için öncelikle doğru diş fırçalama tekniğinin kullanılması gerekir. Diş bakımı için yapılması gerekenler başlıca doğru bir diş fırçasına sahip olmak gerekir. Orta sertlikte bir fırça ve fırça başlığının küçük olması gerekir. Çünkü diş fırçası başlığı küçük olursa arka da kalan dişlerin temizlenmesi daha kolay olacaktır. Diş nasıl fırçalanır sorusuna cevap verecek olursak diş fırçasını ıslatmadan mercimek büyüklüğünde diş macunu sıkarak kullanılmalı. Ve diş fırçasıyla baskı yaparak değil daha yumuşak hareketlerle yukarıdan aşağıya doğru fırçalayarak ağız ve diş bakımı için bir alışkanlık kazanabilirsiniz. Ağız bakımı içinde yanak ve dil temizleyici sıvılarla ağız bakımınızı da yapabilirsiniz. Bu şekilde düzenli bir diş fırçalama eylemini gerçekleştirdiğiniz zaman kişisel bakım konusunda sizden iyisi olmayacaktır.

 Kişisel Bakım | Kılık Kıyafet Bakımı

Kılık kıyafet bakımı için öncelikle düzenli kıyafet değiştirmek ve düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Kişisel bakım için daha rahat bir yaşantı geçirmek için kıyafetlerimizin temiz ve ütülü olması gerekir. Kirlenmiş bir kıyafet çok fazla ter yapar. Olabildiğince aynı kıyafeti sadece 2 gün giyinin daha sonra normal derecelerde yıkamak gerekir. Kişisel bakım için en önce kılık kıyafet bakımı yapılmalıdır çünkü cildimizi koruyan kıyafetlerdir.  Mevsimlere göre kıyafet seçmek gerekir. Ve yıkanan kıyafetlerimizi, iç çamaşırlarının mikrop kapmaması için ütülenmesi tavsiye edilir. Ve alacağınız kıyafetlerin kişisel bakıma uygun olması için nefes alan ve naylon olmayan kumaşlardan olmasını tercih etmelisiniz.

Sizlere kişisel bakım örnekleri nelerdir sorusuna en temel maddelerinden yola çıkarak aktardım. Kişisel bakım rutinlerini gerçekleştirdiğiniz zaman toplum içinde kimseyi rahatsız etmeden daha mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.Benzer Paylaşımlar

SPF Ne Demek, Güneş Koruyucu SPF Nedir?
Güzellik

SPF Ne Demek, Güneş Koruyucu SPF Nedir?

Emre Öztaş2018-12-24 16:26:003
Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?
Güzellik

Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayşe Nur ER2019-03-31 13:22:003
Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?
Güzellik

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Ayşe Nur ER2019-01-03 22:52:003
Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?
Güzellik

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2018-12-27 00:51:003
Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı, Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?
Güzellik

Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı, Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?

Ayşe Nur ER2018-12-26 23:30:003
Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?
Güzellik

Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?

Ayşe Nur ER2019-03-24 23:20:003
Gül Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
Güzellik

Gül Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Ayşe Nur ER2018-12-18 22:42:003
Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?
Güzellik

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-05-19 01:41:003
Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?
Güzellik

Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayşe Nur ER2019-07-22 14:09:003
Daha Fazla Oku