Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2019-07-22 14:09:003

Doğal el bakımı gün içerisinde en sık kullandığımız organımızdır. Eller için el bakımı çok önemlidir.  Çünkü genellikle en sık kullandığımız eller ve ayaklar olmaktadır. Gün sonunda ayaklarımızı yıkar krem süreriz yani ayaklara bakım uygularız ama eller genellikle hep ihmal edilir. En çok zararı da eller görür. Ellerim çok kuru ve kırışık diyenler ellerin genç görünmesini isteyen herkes için süper bir bilgilendirmeler ve birbirinden kıymetli doğal tarifler hakkında bilgi aktaracağım.

Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde çalışırken, bulaşık yıkarken güneşten veya rüzgârdan kuruyup çatlayan ellerimiz bakım ister. Bazen görüntü olarak ta ellerimizin kuruluğu ve çatlaması bizleri de çok fazla rahatsız etmektedir. En çok kullandığımız organ ellerimizi yumuşak ve bakımlı bir hale getirebilmek için sizlere çok özel el peelingi tarifleri ve el bakımı için maskeler hazırladık.  Ellerimize bakım uygulamadığımız zaman daha erken yaşlanma ihtimali oluyor bundan dolayı da ellerin genç görünmesi için bakım şart. Aslında kişisel bakım yaptığımız zamanda da ellerimize bakım şart hatta kişisel bakım la ilgili makalemizi de okuyarak yararlanabilirsiniz.

Eskiden beri ellerimiz çatladığı zaman soğuk havalarda veya soğuk sularla çok fazla ellerimizi temas ettirdiğimiz zaman direk çatlardı ellerimiz. Böyle olduğu zamanda ise vazelinle el bakımı uygulanırdı. Yani en azından ben o şekilde uygulardım. Özellikle gece yatmadan önce bolca vazelin sürdüğümüz zaman sabah uyandığımda ellerimde yumuşama fark edilebilecek şekilde olurdu. Tabi şimdi ki dönemde eski vazelinlerin etkisini bulmak zor. Aslında el bakımı için yani çatlayan ve kuruyan elleri önlemek için ise kimyasal deterjanlardan korunmak için eldiven takmalı, bol bol elleri yıkamak mesela toplu ulaşım araçları veya halka açık lavabolar kullanıldığı zaman ellerimizi bol bol yıkamamız gerekir ve günde 3 kere de nemlendirici el kremleriyle ellerimize bakım yapmalıyız.  Sadece ellerimizi değil tırnaklarımıza da gereken önemi göstermeliyiz. Kuruyan ellerden nasibini tırnak ve tırnak kenarları da alır. Onun için ellerimize özellikle gün sonunda ellerimize ve tırnaklarımıza masajlar yaparak bakım gerçekleştirebilirsiniz.

El bakımı için beslenme şeklide önemli. Ellere fayda sağlayacak besinlerin genellikle Blotin bakımından zengin olması gerekir. Örneğin; ay çekirdeği, ekmek mayası, yumurta badem gibi besinler el bakımı ve el sağlığı için önemlidir. Genellikle bazı insanların tırnakları çok fazla kırılır aslında kırılması bakımsızlıktan değil kalsiyum eksikliğinden dolayı tırnaklar kırılır. El bakımı için kullanılan sabunlar çok önem taşımaktadır. El bakımları için kullanılan temizlik ve bakım malzemelerinin içindeki malzemelerin kimyasal olmaması içerisinde alkol olmamasına dikkat edilmelidir. Genellikle zeytinyağı içerin sabunlar ve kişisel bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Evde el bakımı çatlayan ellere mucizevi çözümler sağlayarak size çok güzel kürler, peelingler ve el maskeleri hazırlayabileceksiniz. Hadi başlayalım.

 El Bakımı için Doğal Çözümler

Ellerimiz en fazla bakıma muhtaç ve en fazla ihmal edilen organlarımızdır. Bunun için sizlere ellerimizi yumuşacık yapacak, ellerin canlı ve parlak görünmesini sağlayacak yani ellerin ihtiyacı olan her şeyi karşılayacak özel tarifleri paylaşacağım. Çok kolaylıkla evde el bakımı yapabileceksiniz.

El Bakımı için Maske Tarifi

  • Yumuşak bir eli herkes ister o halde yapacağınız şey çok basit; zeytin yağı ve şeker işte bu kadar nasıl mı? Zeytinyağının çok mucizevi bir etkisi bulunmaktadır. Sadece cilt için değil saç bakımı içinde çok fazla fayda sağlamaktadır.

Zeytinyağının yanına birde şeker katıldığı zaman için çok güzel bir peeling elde etmiş olacaksınız. Avcunuza bir çorba kaşığı kadar şeker dökün üzerine de yine aynı şekilde bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı dökebilirsiniz. Daha sonra parmağınızla şekeri eritirmişçesine ellerinize peeling yaparak ovalamalısınız. Yaklaşık 30 saniye kadar ellerinizin parmak aralarına dahi yapacağınız şekilde elde edilen karışımı uygulayın ve 1 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Bekledikten sonra da ılık suyla durulayarak yumuşak bir havluyla kurulamalısınız. Bu karışımı haftada 3 veya 4 kere uyguladığınız da ellerin genç görünmesi ve ellerin yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

  •  Daha Parlak Ellerim Olsun Diyorsanız eğer; sizlere canlı ve parlak bir ellere nasıl sahip olabilirsiniz bunun hakkında bilgi paylaşacağım. Karbonat el bakımı için çok önemli bir üründür. Ellerin bakımı için olmazsa olmaz da diyebiliriz. Karbonatın yanında limon suyu ve bala da ihtiyacımız var. Limon suyunun parlatıcı ve renk açıcı özelliğinin olduğunu hepimiz biliriz zaten.  El bakımı için limon suyu karbonat ve bal bir araya geldiğinde elleri hem parlatır hem yumuşatır hem de karbonat etkisiyle ellerde bulunan ölü derilerin atılmasını sağlar.

Öncelikle bir kapta limon suyu, karbonat ve bal dan 2 çorba kaşığı kadar karıştıralım. Karıştırdığımız karışımı ellerimize güzelce uygulayalım ve 10 dakika kadar bekleyelim.  Daha sonra ılık suyla ellerimizi sabun kullanmadan yıkayalım ki karışım iyice ellerimize işlesin.

  • El bakımında tırnak bakımı da önemli diyorsanız eğer; güzel ve bakımlı bir ele sahip olmak istiyorsanız eğer tırnak bakımı da çok önemli. Sürekli kırılan bir tırnağı kimse istemez sonuçta ondan dolayı da sizlere sağlam ve güçlü tırnak formülünü paylaşacağım. Bunun için gereken malzemeler ise
  • Zeytinyağı
  • Limon yağı

Bu iki malzemeden 1 cay kaşığı kadar alarak bir karışım elde edelim. Elde ettiğimiz karışımdan bir fırça yardımıyla tırnakların üzerine uygulayın ya da daha kolay bir yöntemle parmaklarınızı karışımın içerisine batırabilirsiniz. Tırnaklar zeytinyağı sayesinde canlı ve yumuşak olurken, limon yağı sayesinde ise güçlü tırnaklara sahip olabileceksiniz.

  • Yumuşak ve nemli ellere sahip olmak isterseniz; gün içerisinde en fazla ellerimiz hasar görmektedir. El bakımı çok önem taşımaktadır. Yorulmuş ve yıpranmış eller için düzenli olarak ve el bakımı maskelerini uygulamanız gerekmektedir. Yumuşak eller için ise malzemeler ise
  • Muz
  • Zeytinyağı ya da lavanta yağı

Bir adet muzu bir kâseye ezerek üzerine zeytinyağından bir yemek kaşığı kadar katalım. Elde edilen karışımı krem sürer gibi iyice yedirelim ve karışım eldeyken yaklaşık 20 dakika kadar bekleyelim. Daha sonra ılık suyla yıkadıktan sonra o anki yumuşaklığı ve farklılığı hissedeceksiniz. Bu evde el bakımı karışımını hafta 2 veya 3 kere uyguladığınızda çok güzel fayda ve fark göreceksiniz.

Doğal el bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık umarım ellerinizin ihtiyacı olan o yumuşaklığı ve bakımı evinizde çok rahatlıkla yapacağınız malzemelerle çok özel el maskesi tarifleri hazırladık. Tabi eğer evde uğraşmak istemezseniz hazır el maskesi de alabilirsiniz. Ama öncelikle el maskelerinin içerisindeki malzemelere dikkat etmeniz gerekmektedir.  Umarım ellerimize hakkettiği yumuşaklığı ve el bakımını verebiliriz.Benzer Paylaşımlar

SPF Ne Demek, Güneş Koruyucu SPF Nedir?
Güzellik

SPF Ne Demek, Güneş Koruyucu SPF Nedir?

Emre Öztaş2018-12-24 16:26:003
Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?
Güzellik

Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayşe Nur ER2019-03-31 13:22:003
Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?
Güzellik

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Ayşe Nur ER2019-01-03 22:52:003
Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?
Güzellik

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2018-12-27 00:51:003
Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı, Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?
Güzellik

Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı, Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?

Ayşe Nur ER2018-12-26 23:30:003
Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?
Güzellik

Kişisel Bakım Nedir? Ürünleri Nedir?

Ayşe Nur ER2019-03-24 23:20:003
Gül Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
Güzellik

Gül Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Ayşe Nur ER2018-12-18 22:42:003
Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?
Güzellik

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-05-19 01:41:003
Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?
Güzellik

Doğal El Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayşe Nur ER2019-07-22 14:09:003
Daha Fazla Oku