Ermeni Evlerinde Define Yerleri ve Aranacak Yerler

Ermeni Evlerinde Define Yerleri ve Aranacak Yerler

Yazar : Emre Öztaş Tarih : 2019-01-07 18:05:003

Bugün Ermeni evlerindeki gizli odalar ve gömü yerlerini inceleyeceğiz. İlk olarak Ermeni evlerinin dış cephesinden başlayalım. Hemen hemen bütün Ermeni evlerinin dış cephesinde süs figürleri, taş üzerine süs yapılmış işlemeler görülür.

Bu gibi süslemeleri bütün Ermeni evlerinde görmeniz mümkün sebebine varacak olursak Ermeniler süs eşyalarına ve süs sanatına önem vermekteydiler. Şimdi ise Ermeni evlerinde gizli bölmeleri, kasa yerlerini, Ermeniler altınları veya defineleri nereye gizlerler? Ondan bahsedeceğiz. Ermenilerin değerli eşyalarını sakladıkları birçok yerler var bunları zaten sizlere şimdi detaylı olarak anlatacağım ancak kısaca eski Ermeni evlerindeki define yerlerini sizlere söyleyelim sonra açıklamasını yapalım. Ermeni defineleri, gömüleri nerede olur size bundan bahsetmiştik şimdi ise detaya ineceğiz. Ermeniler definelerini, gömülerini ve değerli eşyalarını genellikle ya ev içerisine ya da evin içerisinden rahat bir şekilde gözükecek bahçede bir yere gömerler. Peki Yunan ve Ermeni evlerinde defineler genellikle nerede saklanırdı sorunu şimdi başlıklar altında anlatalım.

Ermeni Evlerinde Bahçede Define Arama…

Hepinizin bildiği gibi Ermenilerin olmazsa olmazları vardır. Bunlardan bir tanesi de bahçelerine diktikleri dut ağacıdır. Ermeni evlerinin %95 ‘inin bahçesinde dut ağacı vardır. Kalan %5 ‘lik kısım ise herhangi bir meyve ağacıdır, ama mutlaka bir ağaç vardır. Sizin dikkate alacağınız kısım ise bir Ermeni evine gittiğiniz zaman gözünüze ilk çarpması gereken kısım meyve ağaçlarıdır. Bu meyve ağaçlarının diplerine bakılmalıdır. Eğer diplerinden sonuç alınamaz ise ağaçtan çok fazla uzaklaşmamak maksadıyla ağaçtan 1 er adım uzaklık mesafesi sınırlayarak ağacın etrafını daire şeklinde detaylı bir şekilde bakılmalıdır.

Ermeni Evlerindeki Kuyudan Define Arama…

Eski Ermeni evlerinde bir diğer define, değerli eşya saklama yeri olarak da kuyular önemli bir rol oynamaktadır. Peki Ermeni evlerindeki kuyuların neresinde define olur? Ermeni evi kuyularının içerisine dikkatli bir şekilde bakmanız gerekmektedir. Kuyunun iç kısmında yer alan kuyu kenarlıklarına dikkat edilmesi gerekir. Kuyu kenarında örülü ya da sıvalı olan bölgelere dışarı doğru ya da içeri doğru bir taş var mı? ya da rengi diğer taşlardan farklı olan bir taş aranmalıdır. Bu taş bulunduğu zaman bu taş çıkartılıp bakılmalıdır. Çünkü Ermeni evlerinde genellikle kuyuların içi define bölgesi olarak kullanılmaktaydı. Muhtemelen Ermeni evindeki kuyunun içerisinde o şekilde bir taş bulursanız o taş tünele gider ve bu şekilde diğer tarafta saklanılan odaya gidiyor. Ha birde şunu belirtmek isterim Ermeni kuyularının içerisine çok dikkatli bakmanız gerekir, çünkü Ermeni kuyularının içine bakıldığı zaman tek bir kuyu olarak gözüke bilir ancak daha öncelerinde keşfedilen Ermeni kuyularında iç içe kuyu şeklinde gizli bir geçişler olabilir.

Ermeni evlerindeki Şömine De Define Arama…

Ermeni evlerindeki şömineler yani ocaklık olarak bilinen kısımda Ermenilerin olmazsa olmazları arasına girer. Hemen hemen her eski Ermeni evlerinde şömine(ocaklık) kısmı yer alır. Ermeni evlerinde şöminenin neresinde define olur derseniz, Ermeni evlerinde şöminede tam olarak ateşin yakıldığı noktaya bakmanız gerekmektedir. Şöminede ateşin yakıldığı yokta 1 ya da 2 metre kadar kazıldığı zaman o alanda kapak taşına rastlamanız lazım. Bu kapak taşını bulduğunuz zaman gerisini de otomatik olarak bulmuş sayılırsınız. Birde şömine de dikkat etmeniz gereken husus şudur ki şöminenin baca kısmına aynı kuyuda olduğu gibi dikkatlice bakın, inceleyin. Dışarıya doğru ya da içeriye doğru girintili çıkıntılı taş var mı onları kontrol etmelisiniz eğer o şekilde bir taşla karşılaşırsanız mutlaka o alanları incelemelisiniz.

Ermeni Evlerindeki Duvardan Define Arama…

Ermeniler define saklama konusunda çok farklıdır. Eğer bir Ermeni evini keşif yapıyor iseniz mutlaka Ermeni evlerindeki duvarları da bir inceleyin çatı, baca, duvarın içi, cam kenarları, eşik altı gibi birçok noktayı Ermeniler önemli eşyalarını, definelerini saklamak için kullanmışlardır. Bütün Ermeni evlerinde değil ama bazı Ermeni evlerinde karşılaşılan durum şudur ki Ermeniler duvarı kırıp içerisine definelerini, malzemelerini saklıyorlar sonrasında ise duvarı tekrar sıvayıp kapatıyorlardı.

Ermeni Evlerindeki Kiriş Kapısı Önünde Define Arama…

Ermeniler evlerinin giriş kapısının hemen önünü kazarlar ve definelerini, önemli malzemelerini oraya gömerlerdi. Gömdükten sonra ise kazdıkları yeri tekrardan kapatıp üzerine sıva yaparlardı. Dikkatinizi çekti mi? Ermeniler definelerini, hazinelerini, önemli eşyalarını hep ev içerisine ya da çevresine yapıyorlar sebebi ise Ermeniler güvenmedikleri hiçbir yere definelerini saklamazlar, kendilerine yakın sürekli olarak gözle görülebilir alanlara definelerini koyarlardır.

Ermeni Evlerindeki Merdiven Altlarından Define Arama…

Ermeni evlerinde, Ermenilerin define sakladıkları bir başka define saklama yerleri ise merdivenlerin alt kısımlarıdır. Bu merdivenler ivin içerisinde olur, dışarısında olur, hiç fark etmez. Bu merdivenler de dikkat etmeniz alan ise merdivenlerin alt kısımlarında genellikle gizli oda kapısı bulunur. Ve Ermeniler definelerini saklamak için merdiven altlarındaki yaptıkları gizli odaları kullanırlardı.

Ermeni Evlerindeki Ahırlarda Define Arama…

Ermeniler ahırlarda da define saklamışlar. Daha önce Ermeni evlerindeki ahırlarda gömülmüş definelere rastlanılmıştır. Ahırların içerisindeki duvarlarda ahır ortasında yer alan kolonlarda gizli cepler veya ahır içerisinde dışarısında duvar diplerinde gizli bölme cepleri de dikkate alınması gereken Ermeni defileri yerleri arasında yer almaktadır.

Ermeni Evlerinin İç Kısmında Define Saklama Yerleri ve İncelenmesi Gereken Yerler…

Ermeni evlerinin iç kısımlarında yukarıda anlatmadığım bazı define saklama yerleri de vardır. Bunları inceleyecek olursak; Ermenilerin yatak odalarının duvarlarında, yatak odalarındaki duvarların iç kısmında defineye rastlamak mümkündür. Şu da önemli bir nokta ki yatak odalarındaki pencereden dışarıya doğru bir bakın. Eğer baktığınız pencere evin dışarısını gösteriyorsa o pencereden gördüğünüz bütün kısımları araştırma altına alıp teker teker inceleyebilirsiniz. Birde sizlere şu ayrıntıyı belirtmek isterim ki evin içerisinde tamamen alakasız bir yerde pencere görürseniz bu çok güzel bir ipucu demektir ve o pencereden dışarıya doğru bakın ve mümkün olduğunca etrafı inceleyin sebebi ise dışarıda bir yerde Ermeni definesi var demektir. Peki bu sonucu nereden elde ettik? Hiç kimse alakasız gereksiz bir yere pencere yapmaz bu tamamen gereksiz bir işçilik olur, ancak Ermeniler ya da ev sahibi diyelim dışarıya bir yere define gömdükleri zaman o defineyi net bir şekilde görür pencere inşa ederler. Herkese şimdiden başarılar dilerim.Benzer Paylaşımlar

Horasan Harcı Nedir, Nasıl Yapılır,  Nasıl Çözülür?
Arkeoloji

Horasan Harcı Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Çözülür?

Emre Öztaş2019-01-06 00:55:003
Ermeni Evlerinde Define Yerleri ve Aranacak Yerler
Arkeoloji

Ermeni Evlerinde Define Yerleri ve Aranacak Yerler

Emre Öztaş2019-01-07 18:05:003
Ermeni Defineleri, Gömüleri Nerelerde Olur?
Arkeoloji

Ermeni Defineleri, Gömüleri Nerelerde Olur?

Emre Öztaş2019-01-06 07:50:003
Define Tuzak Çeşitleri, Hazine, Gömü Tuzakları Nelerdir?
Arkeoloji

Define Tuzak Çeşitleri, Hazine, Gömü Tuzakları Nelerdir?

Emre Öztaş2019-01-06 15:59:003
Define Arama Yöntemleri, Define Bulma Yolları
Arkeoloji

Define Arama Yöntemleri, Define Bulma Yolları

Emre Öztaş2019-01-06 05:44:003
Daha Fazla Oku