Ermeni Defineleri, Gömüleri Nerelerde Olur?

Ermeni Defineleri, Gömüleri Nerelerde Olur?

Yazar : Emre Öztaş Tarih : 2019-01-06 07:50:003

Bugünkü konumuz Ermeni gömüleri, defineleri nerede olur adlı konu başlığı altında bir inceleme sizlere anlatılacak. Eskiden ülkemizde yaşayan Ermeniler savaş sebebiyle ülkemizden mecburen ayrılmak durumunda kaldılar. O günkü zamana göre ülkemizde 2 milyon kadar bir Ermeni yaşıyordu. Bu da demek oluyor ki, ortalama olarak yaklaşık 650 bin aile, ev yapar. Bu aileler savaş olduğu için ellerinde ne var ne yoksa önemli, önemsiz her şeyi bir yerlere saklamak zorunda kalmışlardır. Savaş anında saklamasalar bile o zamanlar sürekli olarak eşkıya baskını olduğu için öncesinden bütün değerli eşyalarını eşkıyalardan korumak için saklarlardı. Rumlar Ermenilere göre nüfusları daha fazlaydı. Eskilere dayalı bazı bilgi birikimlerine göre yaklaşık olarak 120 bin tane kadar kimsesiz bırakılmış Rum evi olduğu tahmin edilmektedir.

Ermeni Evlerinin Define, Hazine Saklama Alanları…

Ermeniler değerli eşyalarını, gömülerini daha çok evlerinin içine saklarlardı, sebebi ise bu şekilde daha güvende hissettikleridir. Peki Ermeni gömüleri, defineleri evin neresine saklanırdı? Şimdi ise biraz ondan bahsedelim. Ermeniler değerli eşyalarını, gömülerini, hazinelerini evlerin içerisine saklarlardı. Ev içerisinde en çok saklama alanı olarak kullandıkları yerler ise genel olarak, duvar araları, eşik altı, ev inşasının dış cephesinin temel içlik kısmı hatta kilerler, ocak altları gibi birçok saklama alanları vardı. Şu ana kadar bulunan Ermeni gömüler ise en çok bu kısımlardan çıkmıştır.

Ermeni Gömüleri Nerede Olabilir, Nereye Gömülmüştür?

Ermeni gömüleri, defineleri en yaygın olarak evlerinin içinde, salon kısımlarına saklanmaktadır. Ancak bu her zaman bu şekilde olduğu anlamına da gelmez. Ermeniler gömülerini, değerli eşyalarını, altınlarını vs… neden evlerinin içine sakladığını biraz önce sizlere bahsettik” evin içinde olması güvende hissettirdiği için”. Aynı zamanda Ermeni gömüleri sadece evin içlerinde değil evin dışında da saklıya biliyorlardı. Ermeni gömüleri nereye gömülmüş olabilir? Diye düşündüğünüzü duyuyorum, şimdi ise biraz da ondan bahsedelim…
Ermeni evlerinin yakınlarında gömü, define bulmanız muhtemel bir durumdur. Eğer bir Ermeni evi inceliyorsanız evin içerisine girin ve bütün odaların cam önünde rahat bir açıya oturup etrafı gözetleyin. Çünkü Ermeniler camdan dışarıya bakıldığı zaman gözle rahat bir şekilde gözüken yerlere definelerini gömerlerdi. Sebebi ise yine kendilerini rahat hissetmektir. Pencereden bakıldığında direkt olarak net bir şekilde gözüken açıları tek tek bakın. Şu ana kadar hiçbir Ermeni evinin arka bahçesine gömülmüş bir defineye, gömüye rastlanılmadı. Ermeni gömüleri genellikle evin ön yüzünde bulunuyor ve pencereden bakıldığı zaman en net gözüken yere gömülüyordu. Aslında düşünecek olursak mantıklı olanda bu değil mi? Kim olsa aynısını yapar. Sende, Bende, onlarda zaten o şekilde yapmışlar…

Ermeni Ağaçlarında Gömü, Define Bulmak…

Ağaçlar, Ermeni gömülerinin yerlerini çözmek için muhtemel bir şifrelerdir aslında. Dikkat edip, inceleyecek olursanız her Ermeni evinin bahçesinde muhakkak ağaç vardır. Sizlerin dikkat etmesi gereken şey ise; ağaç sayısı fazladır mutlaka tek bir ağaç yoktur. Yapacağınız işlem her ağacı iyice inceleyip, düşünmek. Fark bulmaca oynamak gibi ağaçların birbirlerinin den ne farkı var buna göz atmanız gerekiyor. Örnek verecek olursak ağaç üzerinde çivi, vida benzeri bir cisim var mı? ağaçlar üçgen ya da kare şeklinde duruyor mu? gibi unsurlara çok dikkat etmeniz gerekir. Bunlar sizleri gömüye, defineye götürecek olan şifrelerdir.

Rum defineleri, gömüleri genellikle ağaç altlarına gömülür. Bu durum Ermeni defineleri için geçerli değildir. Çünkü Ermeniler genellikle gömülerini ağa altlarına gömmezler. Ermeniler de Rumlar gibi ağaçları kullanır fakat ağaç altına ya da çevresine gömerek değil ağacı hedef alarak kullanırlar. Nasıl mı? “Eski Türk filmlerinde olduğu gibi sırtını ağaca sırtını ver ve 50 adım say gibi”. Yani Ermeniler gömülerini, definelerini gömerken ağacı tıpkı bir okun nişan alma merkezi gibi kullanırlardı. Bu arada şu da önemli bir nokta ağaçları incelerken aralarındaki en yaşlı ağaç hangisi ise o ağaca daha fazla ilgi verip, daha fazla odaklanın. Söz tekrardan ağaçtan açılmışken şunu bilmenizde de fayda var. Ermeniler her ağaca önem vermezler çünkü Ermenilerinin kendilerine göre kutsal olarak gördükleri ağaç türleri vardır. Tabi bu durum Ermeni yöresine göre değişkenlik gösterse de bütün Ermenilerin en çok severek diktikleri ağaç türlerinden bir tanesi dut ağacıdır. Alıç ağaçları ve Ahlat ağaçları da Ermenilerin severek diktikleri ağaç çeşitleri arasında yer alır. Bazı Ermeni yörelerinde ise meşe ağacı görmenizde muhtemel bir durum içerisindedir. Ermenilerin en sevmediği ağaç ise ceviz ağaçlarıdır, sebebi ise Ermeniler ceviz ağaçlarını uğursuz olarak görmektelerdi. Ermeniler sevdikleri bu ağaç türlerini genellikle mezar yolu, kilise yolu gibi bölgeye giden yola doğru dikerlerdi. Şu da size bir ayrıntı olsun, eğer bir ağacın üzerine çakılmış çivi ya da benzeri bir cisim görürseniz mezara çok yakınsınız demektir, etrafı iyi bir kolaçan etmekte fayda var.

Kuyularda Define, Gömü Bulma…

Ermeniler kuyulara da fazlasıyla define gömmüşlerdir. Kuyu içerisindeki bütün taşları aslında tek tek incelemek gerekir ancak bu çok fazla zaman alacak. Ermeniler kuyu içlerindeki kesme taşların arka taraflarına definelerini gömdükleri de sürekli olarak görülmüştür. Eğer kuyunun içerisinde yoksa da dışarısında olma ihtimali yüksektir. Kuyudan fazla uzaklaşmayın kuyu yakınlarında bir yerlerde vardır varsa yoksa zaten çok fazla uzağa gömmezlerdi. Genellikle Ermeni kuyularının ya içerisindeki kesme taşların arkalarında ya da kuyunun dışında, kuyuya çok yakın bir alanda Ermeni defineleri bulunmaktadır. Ermeni kuyularında bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise, iç içe bir yapıya sahip olan Ermeni kuyuları gibidir. Yukarıdan kuyunun içerisine baktığınız zaman tek bir kuyu gibi gözükür, ancak iç içe kuyu olma ihtimali de varsayılan bir sebep olarak görülür. Eğer kuyunun içerisinde bir kuyu varsa yani “iç içe kuyu” var ise muhtemelen orada gömü var demektir. Hele ki içerideki kuyu eve doğru gidiyorsa çok yüklü bir miktarda altın, hazine, define, gömü var demektir.

Ermeni Pınarlarında Define, Gömü Bulma…

Ermenilerin saygı gösterdikleri bir durum ise akarsu, pınar gibi şeylere yüksek derecede saygı duyarlardı. Pınarın yapımında kullanılan kesme tasarın üzerine özenle tek tek motifler, işlemeler yaparlar bu saygı gösterdiklerinden dolayıdır. Ancak bu kesme taşların üzerindeki işaretlerin defineyle hiçbir ilgisi yoktur, bunu bilmenizi istedim. Eğer bir gün bir yerde Ermeni çeşmesi, pınarı bulursanız üzerinde ki sembolleri, işaretleri bir define işareti olarak algılamayın çünkü o işaretlerin tamamı Ermeni dinine ait sembollerdir. Bu bilgiyi bilmeyen defineciler çeşme taşları üzerindeki sembolleri çözmeye çalışıyor ve zaman harcıyorlar ya da taşı kırıyorlar. Tekrar söylemek isterim ki o semboller dinleri ile alakalı simgelerdir. Define, gömü gibi şeylerle hiçbir ilgisi yoktur.

Ermeni Mezarlarında Define, Gömü Bulmak…

Ermenilerin mezarlarıbulmak zor bir durum değil. Hatta iyi bir araştırma, keşifle kolay bile denilebilir. Ermeniler diğer medeniyetlere göre daha kolay yerlere mezar yaparlar. Ermeni mezarlarını tespit etmenin en kolay ve net yolu ise haç işaretleridir. Eğer çevrenizde bir yerlerde haç işareti görürseniz kesinlikle orada bir mezar var demektir. Oradaki herhangi bir taş mezar taşı olma ihtimali yüksektir. Şu ana kadar bulunan Ermeni mezarlarının hepsi bu şekilde tespit edilmiştir. Ancak mezar içinden, çevresinden değerli bir şey çıkmamaktadır. Ermeni mezarlarının çoğu yakın tarihlerde olduğu için içerisinde çıkan 1 kaç parça ise tarihi eser sınıfına değil en fazla antika sınıfına giriyor ve çok fazla bir maddi kazanç sağlamıyor. Eğer bir Ermeni mezarı bulursanız açmanızı tavsiye etmeyiz. Durduk yere günaha girmeyin, Zaten çok fazla para edecek bir şey yok.

Ermeni Definesi Tılsımı…

Ermeni gömüleri tılsım sız olur. Yani net bir şekilde direk tılsım yok demem yanlış olabilir. Şu şekilde söylesek daha doğru olur şu ana kadar tılsımlı bir Ermeni mezarına rastlanılmadı. Kimi defineci ekip arkadaşları bir Ermeni gömüsü bulduklarında hemen papaz bulma çabasına giriyorlar. Bunu kim nereden çıkarttı bilinmiyor. Bu tamamen bilgisizlikten kaynaklıdır. Geçmişten günümüze kadar olan dönemde hiçbir Ermeni mezarında tılsıma denk gelinmedi.Benzer Paylaşımlar

Horasan Harcı Nedir, Nasıl Yapılır,  Nasıl Çözülür?
Arkeoloji

Horasan Harcı Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Çözülür?

Emre Öztaş2019-01-06 00:55:003
Ermeni Evlerinde Define Yerleri ve Aranacak Yerler
Arkeoloji

Ermeni Evlerinde Define Yerleri ve Aranacak Yerler

Emre Öztaş2019-01-07 18:05:003
Ermeni Defineleri, Gömüleri Nerelerde Olur?
Arkeoloji

Ermeni Defineleri, Gömüleri Nerelerde Olur?

Emre Öztaş2019-01-06 07:50:003
Define Tuzak Çeşitleri, Hazine, Gömü Tuzakları Nelerdir?
Arkeoloji

Define Tuzak Çeşitleri, Hazine, Gömü Tuzakları Nelerdir?

Emre Öztaş2019-01-06 15:59:003
Define Arama Yöntemleri, Define Bulma Yolları
Arkeoloji

Define Arama Yöntemleri, Define Bulma Yolları

Emre Öztaş2019-01-06 05:44:003
Daha Fazla Oku