Define Tuzak Çeşitleri, Hazine, Gömü Tuzakları Nelerdir?

Define Tuzak Çeşitleri, Hazine, Gömü Tuzakları Nelerdir?

Yazar : Emre Öztaş Tarih : 2019-01-06 15:59:003

Defilerin birçoğunda antik zamanlardaki insanlar tarafından tuzak yapılmıştır. Yani ortalama olarak bakacak olursak 4 mezardan 3 tanesi eşkiya tuzaklı definedir. Tuzaklı mezar sistemi daha çok kral mezarları için yapılmıştır. Yığma, höyük, Tümülüs mezar türlerinde genellikle tuzaklı mezara rastlanılır. Mahzen ve mağaralarda ya da tünel türü yerlerde tuzaklara oldukça çok denk gelinmektedir. Sebebi ise genellikle o tür yerlere eşkıya gömüler, defineleri saklanmaktadır. Hal böyle olunca %80 gibi bir oranda tuzak vardır. Tuzak türlerini dikkate alacak olursak, kişinin kendisine direkt olarak zarar verici tuzakların dışında işaretler üzerinde yer alan murç izleri ile sizi şaşırtıp tuzağa götüre bilir. Tuzağa nasıl mı düşersiniz? Örneğin define arayışı içindeyken bir mağaraya ya da tünele girdiniz. İşaretler üzerinden gidiyorsunuz ve murç izi gördünüz aslında sizin güneye gitmeniz gerekirken murç izi sizi kuzeye yönlendiriyor böylece tuzağa gidiyorsunuz bu bir çeşit tuzaktır aslında. Defineciler bu tür tuzaklara genellikle medeniyetlerin sakladıkları yüklü miktardaki hazinelerin, definelerin, kolay bir şekilde ele geçmemesini sağlayan tuzak olarak isimlendiriyorlar. Yanlış yöne yönlendiren işaret murç izi tuzağı size zarar verebilir mi? hayır bu tuzak türü size zarar vermek için değil, defineyi bulamamanız için başka yerlerde oyalanmanızı sağlar. Tabi yine de tedbiri elden bırakmamak lazım.

Define Tuzağı Nasıl Yapılır?

Genellikle mezarlarda bulunan tuzaklar, mezarın yapımı sırasında kurulur. Bu tuzaklar çalışır hale getirilip mezar kapatılır. Peki bu tuzaklar neler derseniz, sizlere şu şekilde bir anlatım yapalım. Örneğin dönen merdivenlere kurulan bir tuzak sistemi vardır. Siz merdivenden çıkmak ya da inmek isterken üzerine düşen kayalar, taşların olduğu tuzak türüdür. Zehir tuzakları, otomatik olarak fırlatılan ok tuzakları, su tuzakları, kılıçlı tuzaklar hatta üzerinize çöken tünel şeklinde bile tuzaklar var, her zaman çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu tür olayların olmaması için zaten izin belgesi alınması gerekiyor güvenliğiniz için. Tabi ikide tuzaklar bu kadar değil bunlar sadece sizlerin hareketleriyle çalışan tuzak türleridir. Birde kendi haliyle, otomatik, sistemli çalışan tuzaklar vardır. Bunlara da örnek verecek olursak altını buldunuz diyelim ki altına dokunduğunuz anda size dökülen zehir türü tuzak vardır ve sizi saniyeler içinde yok edecek şekilde bir zehir olduğunu ve bunun mezar tuzaklarında kullanıldığını biliyoruz. Tuzaklı mezarı kim yapardı? Tuzaklı mezar çeşitlerini kullanan kişilerin geneli eşkıyalardır. Eşkıyalar çaldıkları paraları ya da hazır olarak buldukları mahzenleri tuzaklayıp kapatırlardı. Bu tuzakları öyle bir kuruyorlardı ki hiç umulmadık bir zamanda tuzak çalışmaya başlıyor. Mezar, define tuzaklarının yapım aşamasındaki ana malzeme ise metal platindir. Metal platinlerin çok sağlam bir malzeme olduğunu hemen hemen herkes bilir bu da demek oluyor ki tuzaklar hala aktif, çalışıyor vaziyettedir.

Define, Mezar Tuzakları Nasıl Çalışır?

Tuzakların çalışması için belirli bir enerjiye ihtiyaç duyulur. Tuzak çalıştıran bu enerjiler tuzaklı define alanına giren şahsın tuzağı harekete geçirme olayıdır. Bunu açıklayacak olursak tuzaklar genellikle taşlara kurulur ya da duvarlara kurulur. Ben şimdi size taşa kurulan define tuzağını anlatacak olursam. Her şey normal bir şekilde ilerliyorsunuz önünüzde ufacık bile bir taş olsa taşa bastığınız zaman, ya da taş yerinden oynadığı zaman tuzak aktif hale gelir. Ya da mağara duvarlarına, mezar duvarlarına yanladığınız zaman oradaki tuzak aktif hale gelir ve tuzak çalışır. Tuzak çalışması sonucu çok ağır sağlık problemleri ile karşılaşıla bilir hatta daha kötüsü. Tuzakları o kadar bahsettim şimdi ise bir tane örnek tuzakla size tuzağı biraz anlatalım.  

Su Tuzağı Nedir, Nasıl Çalışır?

Su tuzağı dediğimiz zaman, define, hazine gömüldükten sonra yakın civarlardaki göllerden ya da yeraltı su kaynaklarından künkler sayesinde define alanına yönlendirilen sulara su tuzağı denir. Yıllar sonra geçse bile siz orayı keşfettiğinizde kazı sırasında künkler kırılır ve mahzen, mezar ya da define alanı su içerisinde kalır.

Eşkıya Nedir, Kimlere Denilir?

Eşkıya kelimesi duyulduğu zaman filmlerde, dizlerde görüldüğü gibi dağlarda yaşayan, pislik içerisinde, cahil birisi aklınıza geliyor olabilir ancak bu böyle değildir. Günümüzde gördüklerimizle ve yapılan araştırmalar sonucunda eşkıyaların bırakın cahil olmasını yüksek zekalı bile denile bilir. Sebebinden bahsedecek olursak. Keşfedilmiş eşkıya definelerindeki tuzaklar herkesin yapamayacağı, tamamen ustalık becerisi, zekâsı gerektiren bir tuzak sistemi olduğu görülmüştür. Eşkıyalar birlikte çalıştıkları haritacılar, metalik çiler ve taş usları gibi ustalar tarafından çok sağlam ve gizemli yerlere definelerini gömmüşlerdir.

Usta definecilerin en büyük sıkıntısı arazide eşkıya işaretlerinin bulunmasıdır. Sebebi ise henüz alanında uzmanlaşmamış, acemi defineciler tarafından o işaretin bulunup kırmasıdır. Çünkü eşkıyaların definelerini bulmak zordur. Tek 1 tane işaretle bağımlı kalmaz eğer 1 tane eşkıya define işareti var ise mutlaka devamı vardır. Eşkıyalar çok sistemli define gömüp bir o kadar da sistemli define işaretleri yapmışlardır. Eğer eşkıya define işaretlerinin tek 1 tanesine bile ulaşılmaz ise o definenin bulunması mümkün değil, tamamen hayal olur. Eşkıyaların en çok kullandıkları tuzaklardan bir tanesi olan döner merdivenlerdir. Eğer tünel, mahzen, dehliz gibi yerlerde bir döner merdivene denk gelirseniz ya orayı terk edin ya da çok dikkatli olun hiç ummadığınız bir anda merdiven aniden döner sizi içeri alır kaval kemiğiniz kırılır isteseniz de çıkartamazsınız ya da merdivene bastığınız anda yukarıdan taşlar, kayalar düşebilir.Benzer Paylaşımlar

Horasan Harcı Nedir, Nasıl Yapılır,  Nasıl Çözülür?
Arkeoloji

Horasan Harcı Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Çözülür?

Emre Öztaş2019-01-06 00:55:003
Ermeni Evlerinde Define Yerleri ve Aranacak Yerler
Arkeoloji

Ermeni Evlerinde Define Yerleri ve Aranacak Yerler

Emre Öztaş2019-01-07 18:05:003
Ermeni Defineleri, Gömüleri Nerelerde Olur?
Arkeoloji

Ermeni Defineleri, Gömüleri Nerelerde Olur?

Emre Öztaş2019-01-06 07:50:003
Define Tuzak Çeşitleri, Hazine, Gömü Tuzakları Nelerdir?
Arkeoloji

Define Tuzak Çeşitleri, Hazine, Gömü Tuzakları Nelerdir?

Emre Öztaş2019-01-06 15:59:003
Define Arama Yöntemleri, Define Bulma Yolları
Arkeoloji

Define Arama Yöntemleri, Define Bulma Yolları

Emre Öztaş2019-01-06 05:44:003
Daha Fazla Oku