1 Günde Kontrplak Kanepe Yapımı, Kanepe Dekorasyon Fikirleri

1 Günde Kontrplak Kanepe Yapımı, Kanepe Dekorasyon Fikirleri

Yazar : Emre Öztaş Tarih : 2018-12-21 14:14:003

Kontrplak kanepe yapımı, Kontrplak kanepe nasıl yapılır, Kontrplak kanepe dekorasyon fikirleri, Kontrplak dekorasyon fikirleri, Kontrplak dekor, Kontapilak kanepe yapımı, evde Kontrplak kanepe yapımı, Kanepe ve çekyat yapımı 1 günde Kontrplak kanepe nasıl yapılır, Ahşap kanepe nasıl yapılır…

Şaka yapmıyorsunuz: gerçekten kendi elleriyle böyle bir kanepe yapmak için ustalaşıyorsunuz! En şık tasarım, herhangi bir boyutta bir kanepe, bir çocuk yatağı ya da yetişkin bir uyuyan gibi çalışır. Ve en önemlisi: Evinizdeki akşam yeni bir mobilya parçası olacak. Ve senin gururun!

Kontrplak bir kanepe yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • çam kontrplak;
 • çam kerestesi 5 × 5 cm;
 • şerit ölçüsü;
 • bir kalem;
 • matkap ve matkap;
 • ağaç vidaları;
 • zımpara;
 • hazır ortopedik yatak (fotoğraf üzerinde: 180 × 90 cm);
 • testere, daha iyi dairesel (veya marangoz atölyesinde kesme siparişi verin).

Ve ayrıca gerekli:

 • evrensel sızdırmazlık yapıştırıcısı veya ahşap yapıştırıcısı;
 • ahşap, çam rengi (veya masmavi renk) için macun;
 • seçim için: ahşap için iç masif, vernik veya yağ.

Kendi elleriyle bir kanepe (çocuk yatağı) nasıl yapılır?

Kanepemizin hangi parçalarından oluştuğunu düşünelim. Sırtı, sağ kol dayama yeri vardır (aslında koltukta uyuyorsanız başlık olarak hizmet edecektir), yatağın çerçevenin üzerinde uzanacağı bir sol parça vardır (yani, solda bir kolçak yoktur). Bu 3 parça kontrplaktan kesildi. Yumuşak bir koltuk olarak, bir çubuktan monte edilmiş bir çerçeveye yerleştirdiğimiz hazır bir yatak kullanıyoruz.

Kereste ve kontrplağın sayısı kanepenin istenilen büyüklüğüne göre değişir ve kendinizin büyüklüğünü kendiniz seçin - bu mutfak için bir kanepe ve bir bebek karyolası, misafirler için bir uyku alanı ve oturma odasında bir yatak olabilir.

Prosedür aşağıdaki gibidir:

 • Kanepenin işlevine karar verin.
 • Doğru boyutta bir şilte dikkat edin.
 • Yatağınızın boyutları (uzunluk, genişlik ve yükseklik) temel alınarak, bir kafesteki normal bir sayfada aşağıda açıklanan talimatlara göre kanepenin tüm detaylarını çizin, bunları kesin ve en yakın mağazada satılan bir kontrplak tabakasının boyutunu bir başka kağıdın üzerine yerleştirin (genellikle 1220). 2500 mm, ama bir gerçeği, kontrol edin) ve açıkça gerekli kontrplak miktarını görün.

Başlarken

Bir kontrplak tabakası alın ve koltuğun sağ kol dayama yerini görmek istediğiniz kadar uzunlukta ve genişlikte bir dikdörtgen çizin, örneğin, 80 cm yüksekliğinde ve 90 cm genişliğinde (aynı genişlikte bir yatağımız var). Bu bölümü kesin.

Kanepenin sol kısmını işaretleyin, 28 cm yüksekliğinde ve 90 cm uzunluğunda. Kesmek.

Kontrplak üzerinde ayrıca, kanepenin arkasının uzunluğu ve genişliği, örneğin, 80 cm boyunda ve 180 cm uzunluğunda olacaktır. Kesmek.

Çubuktan bir yatak için bir çerçeve yapalım. Kanepenin tabanının uzunluğuna eşit olan 2 parçanın kesilmesi gerekir (180 cm). Şimdi yatak çerçevesinin lentolarını gördük: yatak genişliği eksi 10 cm (kirişin genişliğini 5 cm 2 ile çarpın). Bizim örneğimizde 80 cm uzunluğa sahip parçalar (genişlik 90 cm - 5 cm ahşap * 2 adet ahşap).

Bu tür jumper'lar yapmak gerekir. Onları uzun çerçeve parçaları arasında eşit mesafelerde yerleştirin. Vidaların deliklerini önceden delin, ardından yapıştırıcıyı bağlantı noktalarına uygulayın ve vidaları sıkın. Vidaların kafalarını gizlemek (veya özel tapaları kullanmak) istiyorsanız, macun için çok az yer kalması için bunları ağaca doğru sürün.

Aynı prensiple - önce deliklerin delinmesi, daha sonra tutkalla yayılması ve vidaların üzerine yerleştirilmesi - sırtlığı, sol kısmı ve sağ kol dayamasını bir araya getirin. (Ama eğer hareket ederken kanepeyi demonte edebilmek istiyorsanız, tutkal kullanmayın).

Şimdi bir çerçeveyi ve bir kanepeyi bir araya getirmeniz gerekiyor. Arka tarafta 8 adet ve yanda 4 adet daha fazla vida kullanılması daha iyidir. Sol taraf için seçtiğiniz yükseklikte vidalanmaları gerekiyor, 28 cm var ve bunu bir asistanla yapmak daha uygun.

Yüzeyleri zımparalayın. Şimdi kanepeyi boyamak veya renksiz koruma uygulamak için bir şeye ihtiyacınız var.

Ahşap bir kanepe nasıl yapılır?

 1. Boyanmamış ancak iyi işlenmiş bir ağaç türü yaratmak için odun yağı kullanın. Renk veya parlak kontrplak değiştirmek isterseniz, mobilya için iç mavi veya güvenilir bir vernik kullanın. İç mekanlarda kullanım için izin verilen ahşap emaye de uygundur.
 2. Çocuklar için mobilya yapıyorsanız, renkli malzemeleri seçerken özellikle dikkatli olun: tüm araçlar mükemmel derecede güvenli olmalıdır. Her zaman üreticiden, örneğin, internette resmi siteyi bularak sağlık için güvenliği onaylayan dokümanlar isteyebilirsiniz.

Bitti!

Hepsi bu, o kanepede bir yatak koymak, güzel bir battaniye atmak için kalır ve misafirler alabilirsiniz - övünme gerekiyor!Benzer Paylaşımlar

Uygun Aydınlatma Nasıl Yapılır, Nasıl Olmalıdır?
Dekorasyon Fikirleri

Uygun Aydınlatma Nasıl Yapılır, Nasıl Olmalıdır?

Ayşe Nur ER2018-11-26 23:38:003
2019 Ev Ofis Dekor, Home Ofis Dekorasyon Fikirleri, İç Tasarım Aksesuarları
Dekorasyon Fikirleri

2019 Ev Ofis Dekor, Home Ofis Dekorasyon Fikirleri, İç Tasarım Aksesuarları

Emre Öztaş2018-12-11 22:59:003
1 Günde Kontrplak Kanepe Yapımı, Kanepe Dekorasyon Fikirleri
Dekorasyon Fikirleri

1 Günde Kontrplak Kanepe Yapımı, Kanepe Dekorasyon Fikirleri

Emre Öztaş2018-12-21 14:14:003
 Banyo İçin Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?
Dekorasyon Fikirleri

Banyo İçin Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Ayşe Nur ER2019-01-16 22:40:003
Daha Fazla Oku