Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Yazar : Ayşe Nur ER Tarih : 2019-07-30 23:25:003

Çocuklarda Öksürüğe Ne iyi Gelir sorusu canımız yavrularımızın yaşamış olduğu en fazla sağlık sorunlarından bir tanesi olduğu için en çok merak edilen konulardan. Çocukların gece uykusundan uyandırdığı, çoğu zaman halsiz bıraktığı bu öksürük için tabi birçok çözüm yolları mevcut. Çocuklarda öksürük bir hastalık belirtisi olabilir aynı zamanda solunum ve boğaz yollarında tahrişe sebep olacak maddeye karşı da verilen bir tepki olabilir. Peki çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir öğrenelim.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda öksürük akciğer iltihaplanmalarında ya da solunum yollarında balgamın atılmasını sağlar. Kuru öksürük, gıcıklı öksürük ciddi bir sorun olarak bilinmez. Hatta bu tip öksürük çeşitlerinde neden olduğu da bilinmemektedir. Soğuk algınlığı veya gripten sonra burun akıntısının geriye gitmesinden dolayı solunum yollarının tahrip olmasına neden olabilir.

Vücudun soluk borusuna yabancı bir cisim gittiyse de bu yabancı cismin atılması için kuru öksürük meydana gelir. Küçük yaştan itibaren bebeklerde ve çocuklarda öksürük, çocukların etrafında sigara içiliyorsa eğer sigara dumanı çocukların soluk borusuna kaçarak solunum yollarının tahrip etmesinden dolayı kuru öksürüğe sebep olmaktadır. Aynı zamanda kulak iltihaplanmaları da kuru öksürüğe neden olmaktadır.

Öksürüğe ne iyi gelir evde çocukta öncelikle öksürük cinsine bakmalısınız. Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir? Eğer öksürük balgamlı bir öksürükse kesinlikle öksürük şurubu kullanmayınız. Bu esnada balgamın çıkarılması büyük önem taşır. Balgamlı öksürük olduğu zaman çocuğunuzu yüzü koyun dizinize yatırarak sırtına hafif bir şekilde vurarak öksürürken balgamın atılmasını sağlayabilirsiniz.

Gece öksürük krizine ne iyi gelir derseniz şayet geceleri öksüren çocuğunuzun yastığına destekle yükselterek dik bir şekilde yatmasını sağlayın. Böylelikle genellikle grip te olduğu zaman burun akıntısının boğaza akmasını engelleyerek solunum yollarında oluşabilecek tahrişi engellemiş olursunuz.  Aynı zamanda öksüren çocuğunuzu yan yatırmakta fayda sağlayacaktır.

Çocuklarda öksürük olduğu zaman çocuğunuzun yatacağı odayı nemli tutmaya özen göstermelisiniz. Mesela bir çaydanlık suyu kaynatarak odaya bırakabilir ya da odanın camını hafif bir şekilde açık bırakarak oda içinde ki havanın kurumasını önleyebilirsiniz. Ve özellikle çocuklarınızı yatırdığınız odayı fazla ısıtmamaya gayret etmelisiniz.

Öksüren çocuklar için gece yatmadan önce boğazlarının yumuşaması için ılık içecekler vermelisiniz. Ama özellikle süt içirmek isterseniz 6 aydan büyük çocuklara süt vermeyin çünkü süt salgı oluşumunu artırmaktadır. En güzel yöntem ılık bir suya bal karıştırarak limon suyu da ekleyerek birkaç damla hazırlanan bu içeceği 18 aylıktan büyük çocuklarınıza verebilirsiniz.

Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir dersek eğer çok kronik bir şekilde öksürük devam ediyor ve bebeğinizi çok rahatsız ediyorsa kesinlikle direk doktora başvurmalısınız.

Çocuklarda Öksürük İçin Doğal Yöntemler

Çocuklarda öksürük nasıl giderilir dediğinizi duyar gibiyim. Genellikle en doğal ve en az yan etkisi olan şeyler tercih edilir. Bizlerde sizlere canımız yavrularımız olan çocukların öksürüğe iyi gelecek doğal yöntemleri derledik. Ama belirtmek lazım ki vereceğimiz doğal yöntemlerde çocuklarınızın alerjisi olabilir farklı reaksiyonlar verebilir öncelikle bu doğal yöntemleri uygulamadan önce çocuğunuzu iyi tanıyarak herhangi bir ürüne yani size vereceğimiz çocuklarda öksürük için doğal yöntemler de bulunan ürünleri çocuğunuza vermeden öncelikle iyi bir araştırma yapmalısınız.

Çocuklarda öksürük tedavisi için öncelikle;

  • Pekmez ve karabiber: bu vereceğimiz tarif 1 yaşından büyük çocuklarınız için. 2 tatlı kaşığı kadar pekmezi yeteri kadar karabiber ekleyerek karıştırdıktan sonra günde bir kaşık çocuğunuza verebilirsiniz. Bu karışımdan sonra birkaç gün içinde çocuklarda meydana gelen öksürük geçecektir.
  • Bal ve karabiber: bu karışımda 1 yaşından sonra çocuklar için uygun olacaktır. Bir çay kaşığı kadar karabiber ve bir tatlı kaşığı kadar balı karıştırarak çocuğunuza vermelisiniz. Ardından ise süt içirdiğiniz zaman yetişkinlerde bile etkili bir çözüm olacaktır.
  • Tereyağ ve pekmez: bu elde edeceğimiz karışım 6 aylıktan büyük çocuklarınız için uygundur. İki çorba kaşığı tere yağ ve bir çorba kaşığı pekmezi ocakta çok az kaynatın ve ılık bir şekilde çocuklarınıza içirebilirsiniz. Bu tarif hem çok lezzetli olmakla beraber çocuklarda öksürüğü de hemen kesmektedir.
  • Ihlamur ve ayva yaprağı: bir yaşından küçük bebekleriniz için ıhlamur ve ayva yaprağı kaynatılarak bebeğinize verdiğinizde öksürük için güzel bir çözüm elde etmiş olabilirsiniz.

Not: yukarıda belirttiğimiz doğal yöntemler tamamen sizlere tavsiye niteliği taşımaktadır. Tabi bu tip konularda öncelik olarak doktor kontrolünde tedavi yöntemleri. Çocuklarda öksürük nasıl geçer, çocuklarda öksürük nedenleri nelerdir konularına değindik umarım sizler için faydalı olmuştur. Bir dahaki makalemizde görüşmek üzere.Benzer Paylaşımlar

Çocuklarda Yemek Seçme Tedavisi
Anne ve Çocuk

Çocuklarda Yemek Seçme Tedavisi

Ayşe Nur ER2019-05-11 02:26:003
Çocuklarda Stres Nedir, Nasıl Önlenir?
Anne ve Çocuk

Çocuklarda Stres Nedir, Nasıl Önlenir?

Ayşe Nur ER2018-12-03 23:05:003
Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?
Anne ve Çocuk

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Ayşe Nur ER2019-07-30 23:25:003
Çocuklarda Davranış Bozuklukları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?
Anne ve Çocuk

Çocuklarda Davranış Bozuklukları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ayşe Nur ER2019-01-02 21:28:003
Çocuklarda Bulantı ve Kusma Neden Olur, Nasıl Önlenir?
Anne ve Çocuk

Çocuklarda Bulantı ve Kusma Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Ayşe Nur ER2019-01-07 14:52:003
Bebeklerde Hırıltı Nasıl Geçer?
Anne ve Çocuk

Bebeklerde Hırıltı Nasıl Geçer?

Ayşe Nur ER2019-02-12 22:31:003
Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar?
Anne ve Çocuk

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar?

Ayşe Nur ER2019-03-27 23:12:003
Bebekler Neden Terler, Nasıl Geçer?
Anne ve Çocuk

Bebekler Neden Terler, Nasıl Geçer?

Ayşe Nur ER2019-03-12 11:31:003
Bebekler Neden Bal Yememeli?
Anne ve Çocuk

Bebekler Neden Bal Yememeli?

Emre Öztaş2018-12-25 14:53:003
Daha Fazla Oku